EU TE AMO Tomasz Spaliński& Rafał Jarczewski

EU TE AMO

Tomasz Spaliński& Rafał Jarczewski

T&R GUITAR DUO

wyd: Uniwersytet Śląski 2014

reż.nagrania: Krzysztof Gawlas
[email protected]


Bossy bywają spokojne, w średnim tempie i szybkie - ale zawsze nostalgiczne, uczuciowe, rozleniwione. jakieś takie 'od niechcenia' imo,ze przeważnie mówią nam o miłości. Omawiana płyta to w większości klimaty typowo brazylijskie właśnie, ze słynną Black Orpheus Luiza Bonfy na czele. Ale też mamy tu okazję wysłuchania czterech miniatur w takim właśnie stylu autorstwa jednego z grających - Tomka Spalińskiego. Pragnę zwrócić szczególną uwagę na nr 10 na krążku - Evening Sketches II - kapitalny utwór w konwencji A-B-A, z przepięknymi rozkładanymi akordami arpeggio. Jak pieknie płynie ta kompozycja i jak pięknie powraca znów jej główny temat na zakończenie!

Po utworach jeszcze nieznanego szerzej na świecie Spalinskiego przychodzi czas na słynną Four Seasons in Buenos Aires, Astora Piazzolli oczywiscie. A to juz klimaty 'z innej bajki' - żarty się skończyły - mamy tu do czynienia z powagą wyrazu muzycznego i powagą przeżyć twórcy i odtwórców tego słynnego cyklu. Pod nr 6 wysłuchamy spokojnej, jakby w irlandzkim stylu, ballady Marii Linnemann - And If She Would. Tytułowy Eu Te Amo zasypuje nas zstępujacymi, jakby 'wątpiącymi' sekundami schodzącymi w dół - jakże to nostalgiczy utwór.

Podsumowując - to jedna z najpiękniejszych płyt gitarowych, jakie udało mi sie ostatnio wysluchać. Brawo chłopaki! Oni grają jak rodowici latynosi, z charakterystycznymi staccatami, synkopami, witalnością i typowym dla tamtych klimatów drivem! Niekiedy słuchamy tu mini-improwizacji czy lekko, acz ze smakiem zmienionym zapisem nutowym (np.w ogranym już nieco utworze Sambinha kompozytora Celso Machado).

Warto zdobyć ten krążek - to moja oczywista konkluzja po wielokrotnym wysluchaniu płyty pn. Ja cię kocham...


Krzysztof Nieborak, pazdziernik 2014

Powiązane Video Wszystkie video

Walc Barbary z filmu Noce i Dnie
Tomasz Dolski - Cztery Pory Roku - Lato cz.3 "Burza "
Chór kameralny - The Warsaw Singers - "Save me my Lord"
Dyrygent – rezydent - film dokumentalny

Instrumenty i sprzęt muzyczny

Weltmeister Romance 874 87/120/IV/11/5 akordeon guzikowy
Weltmeister Romance 603 60/72/III/5 akordeon guzikowy
Weltmeister Achat 72 34/72/III/5/3 akordeon
PWM Rni - Godfather Trilogy na fortepian

Kontakt


Maria Łakomik
Materiały prasowe, patronaty, treści. Filip Łakomik
Sprawy techniczne, integracje. Prześlij artykuł o muzyce
Można bezpłatnie nadsyłać dowolne materiały (tekst/grafika/video) związane z muzyką klasyczną, które Waszym zdaniem powinny znaleźć się w serwisie. Artykuły sponsorowane przyjmujemy poprzez platformę whitepress.

Partnerzy

Księgarnia Alenuty.pl
Sprzedaż nut i książek.
  • księgarnia muzyczna

Sklep Muzyczny.pl
Instrumenty muzyczne.
  • sklep muzyczny
forum muzyczne
kultura w sieci

Copyright © 2011-2024 CameralMusic.pl