1. Start
  2. Artykuły
  3. Bilety na koncerty
  4. ETHNO PORT 2019 - Mehehe - opowieści o kobietach mocy (Dziedziniec Zamkowy) - bilety
ARTYKUŁ: Bilety na koncerty - ETHNO PORT 2019 - Mehehe - opowieści o kobietach mocy (Dziedziniec Zamkowy) - bilety

ETHNO PORT 2019 - Mehehe - opowieści o kobietach mocy (Dziedziniec Zamkowy) - bilety

szukaj w artykułach:
ZAMÓW BILET ONLINE »
Termin: 2019-06-15, godz. 18:30
Miasto: Poznań
Miejsce: Dziedziniec Zamkowy
Adres: Święty Marcin 80/82,

Kategoria: KoncertDziedziniec Zamkowy

Opis wydarzenia

Kiedyś świat pełen był niezrozumiałych, potężnych sił, które trzeba było obłaskawiać lub ujarzmiać. Przyroda, choć piękna i szczodra, była również dzika i niebezpieczna. Codzienność kryła wiele tajemnic. Każda wieś miała swoją mądrą babę, szeptuchę, znachorkę, wiedunkę a czasami wieduna lub zażegnywacza - ludzi znających się na ziołach, stworach i ludziach, żyjących na pograniczu światów, tak samo akceptowanych i potrzebnych, co wyklętych i przeganianych. Znali się oni na tajemnicach.
Czy wiesz dlaczego zimową nocą przywoływano wilki? I cóż takiego robiła panna by ugłaskać wiatr? Jakie słowa szeptano do deszczu i burzy? Kto mógł zobaczyć duszę po śmierci? Jaką moc ma lustro a jaka kryje się we włosach? Kim są Baby, Szeptuchy, Wiedunki, jakie mają inne imiona i skąd czerpią swoją moc? Opowieści o wiejskiej magii, zabobonach, dawnych rytuałach i prastarych mądrościach przeplatane będą muzyką utkaną z dźwięków różnych instrumentów, szeptów i szelestów. Historie te, zachowane w przekazach ustnych, zapiskach etnografów, baśniach i mitach, zostały zebrane przez Mehehe podczas pracy nad płytą CIEMNIENIE.
Opowiada i czaruje dźwiękami Mehehe:
Basia Songin Wilcze Basy, bęben szamański, wrzeciona, szepty, pieśni, opowieści
Helena Matuszewska złóbcoki, kaszgar, looper, wrzeciona, szepty, pieśni
 
Mehehe
Intrygujący duet, który w niekonwencjonalny sposób nawiązuje do tradycji szeptuch i magii ludowej. Mehehe tworzą Basia Songin i Helena Matuszewska, artystki związane z wieloma zespołami sceny folkowej i nie tylko (Sutari, Same Suki, InFidelis, Kuso). Mehehe opowiada historie, które zachowały się w wyliczankach, tekstach kupalnockowych, zdaniach magicznych. Ta sama tajemnicza siła przyrody, niezrozumiała, przerażająca i ogromna, która niegdyś motywowała ludzi do tworzenia kultów, zaklęć i zachowań ochronnych, staje się inspiracją do poszukiwań muzycznych, tworzenia dźwięków, kreowania atmosfery. Mehehe próbuje przywołać tą ulotną chwilę, kiedy nadchodząca burza budzi lęk i każe nam się skryć gdzieś bezpiecznie, kiedy mgła o poranku budzi zachwyt, którego nie da się opisać słowami, kiedy nasze brzydsze i ciemniejsze ja każe komuś  złorzeczyć i wyklinać. To język rzeczy ukrytych w szarości, o których nie mówi się w świetle dnia, a które nawet w nocy bywają wstydliwe lub niepokojące.
Szczegóły wydarzenia »
Centrum Kultury ZAMEK, Święty Marcin 80/82, 61-809 Poznań

Lokalizacja: 52.408113,16.91862


Wczytuję mapę...kategoria: Bilety na koncerty
Poznań

© CameralMusic 2011 by programista | design: studiobaklazan.pl