Epokowy śpiewający dyplom w Akademii Sztuki w Szczecinie

fot. Piotr Kruk

W czwartek 5 maja 2016 roku w Sali Anny Jagiellonki Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie, w co prawda niedługiej, lecz jakże intensywnej historii Akademii Sztuki w Szczecinie, pierwszy licencjacki dyplom z wokalistyki złożyła sopranistka z klasy śpiewu solowego dr Sylwii Burnickiej – Kalischewskiej – Agata Porczak. Był to błyskotliwie zaśpiewany recital.

Jak to bywa na największych światowych imprezach, także sportowych, przed wydarzeniem głównym odbywają się imprezy towarzyszące. Rolę takiego supportu przejęły koleżanki Agaty Porczak z klasy śpiewu solowego dr Sylwii Burnickiej Kalischewskiej - soprany: Alena Khomich, Aleksandra Wojtachnia (II rok, która także brawurowo poprowadziła koncert) i Julia Wudarczyk (I rok), jak również sama dyplomantka (w dwóch tercetach). Przy fortepianie wokalistkom towarzyszyła wykł. Karolina Stańczyk.

Goście usłyszeli bukiet cudownych melodii złożony z pieśni i arii różnych kompozytorów, podzielony na trzy bloki: blok mozartowski, blok polski i blok światowy. Po dwóch tercetach chłopców z „Czarodziejskiego fletu” (tu dołączyła się także Wanda Wojciechowska), ariach Servilii z „Łaskawości Tytusa”, Blondy z „Uprowadzenia z Seraju”, Dorabelli z „Cosi fan tutte” Mozarta publiczność mogła rozmarzyć się na pięknych polskich pieśniach Różyckiego (”Rajski ptak”), Szymanowskiego („Daleko został cały świat”) i jubilata Moniuszki („Latem brzózka mała”), któremu w 193 rocznicę urodzin, właśnie 5 maja, zadedykowano blok utworów polskich. Atmosferę rozgrzał ostatecznie zestaw utworów Rachmaninowa („Pokochałam go”), Schuberta („Młoda zakonnica”) i Verdiego („Saper vorreste” z „Balu maskowego”). Był to idealny moment, żeby zapowiedzieć dyplomantkę Agatę Porczak. Licznie zgromadzona w Sali Anny Jagiellonki publiczność już na powitanie obdarowała Agatę miarowymi oklaskami i nie zawiodła się. Agata prezentowała utwory przewidziane ramowymi wymogami egzaminu dyplomowego. Na początek znakomicie wykonała arię Despiny „In uomini, in soldati” z I aktu z opery Mozarta „Cosi fan tutte”, subtelnie pieśń Szymanowskiego „Lecioły zórazie” op. 58, by zachwycić jeszcze bardziej arią koncertową „Si suoni la tromba” z trąbką (tu fantastyczny Tomasz Dąbrowski) i kontrastowym Brittenem „Sonetto XXXII”.

Swobodnie wykonana aria ze śmiechem „Historia niesłychana” z opery „Manon Lescault” Aubera porwała ostatecznie gości, którzy po sentymentalnej pieśni Mignon Schuberta, dowcipnie zaśpiewanej pieśni Grażyny Bacewicz „Boli mnie głowa” i popisowej arii Lindy z opery Donizettiego „Linda di Chamounix” dali upust emocjom długo i serdecznie oklaskując Agatę Porczak. Bis jednak nie mógł zostać wykonany, ponieważ Agatę natychmiast po zejściu ze sceny porwali na rozmowę reporterzy TVP 3.

Zakończenie edukacji wokalnej na poziomie licencjatu jest początkiem dalszego rozwoju wokalnego Agaty Porczak.

Już w sierpniu 2016 r. zadebiutuje ona w „Czarodziejskim flecie” Mozarta na Festiwalu Opernale w Greifswaldzie w roli I Chłopca. Trzymamy kciuki!

Kolejne licencjackie dyplomy ze śpiewu solowego odbędą się 12 maja o godz. 18:00 w Sali Anny Jagiellonki na Zamku, 16 maja o godz. 17:00 w Sali Kameralnej im. J. Nieżychowskiego Opery na Zamku, 20 maja o godz. 18:00 w sali 06 oraz 9 czerwca w Ogrodach Zimowych Pałacu pod Globusem (pl. Orła Białego 2).

Zapraszamy!

Wstęp wolny!

Powiązane Video Wszystkie video

Premiera teledysku Klezmafour i Orkiestry Filharmonii w Szczecinie
Joseph Olefirowicz - tańczący i śpiewający dyrygent
Witold Lutosławski, Zachodzi słoneczko, proMODERN
My Fair Lady - On The Street Where You Live

Instrumenty i sprzęt muzyczny

Leonardo LC-2016 wiolonczela 1/16 z pokrowcem
Planet Waves CGTP-305 kabel gitarowy 15 cm (3 sztuki)
Dunlop 33P.0225 zestaw pazurkw metalowych, 4 sztuki na palce +1 sztuka na kciuk
SlapKlatz 2324-CL Clear łatki tłumiące (4 szt.)

Kontakt


Maria Łakomik
Materiały prasowe, patronaty, treści. Filip Łakomik
Sprawy techniczne, integracje. Prześlij artykuł o muzyce Artykuły sponsorowane
Można bezpłatnie nadsyłać dowolne materiały (tekst/grafika/video) związane z muzyką klasyczną, które Waszym zdaniem powinny znaleźć się w serwisie. Artykuły sponsorowane przyjmujemy poprzez platformę whitepress.

Partnerzy

Księgarnia Alenuty.pl
Sprzedaż nut i książek.
  • księgarnia muzyczna

Sklep Muzyczny.pl
Instrumenty muzyczne.
  • sklep muzyczny
forum muzyczne
kultura w sieci

Copyright © 2011-2020 CameralMusic.pl