Dziś rozpoczyna się 6. edycja Festiwalu Actus Humanus w Gdańsku!

Akademie für Alte Musik Berlin n zeszłorocznej edycji Actusa Humanus,
fot. materiały prasowe

Actus Humanus to wyjątkowy festiwal w wyjątkowym mieście. W najpiękniejszych historycznych przestrzeniach Gdańska prezentuje najwybitniejsze osiągnięcia muzyki dawnej i przyciąga światowej klasy artystów i tłumy publiczności. Tegoroczna, 6. edycja festiwalu, która potrwa od 5 do 11 grudnia, aż błyszczy od gwiazd! Współorganizatorem festiwalu już po raz kolejny jest Narodowy Instytut Audiowizualny (NInA), który na swoich portalach będzie transmitował wszystkie z 7 koncertów.

W tym roku siedem festiwalowych dni przyniesie szereg spektakularnych wydarzeń. W Gdańsku znów pojawią się wybitni muzycy ulubieńcy publiczności, ale też zadebiutują kolejni znakomici wykonawcy.

Festiwal już 5 grudnia zainauguruje znakomita formacja Al Ayre Español, prowadzona przez Eduarda Lópeza Banzo, która przedstawi bożonarodzeniowy repertuar zapomnianych mistrzów baroku hiszpańskiego. Kolejnego dnia (6 grudnia) Paul Agnew, wybitny śpiewak, znany z niezliczonych kreacji – od kantat Bacha z Gardinerem do zjawiskowej Platei, tytułowej roli w operze Rameau –zaśpiewa recital pieśni Johna Dowlanda. Artyście towarzyszyć będzie jeden z najsłynniejszych współczesnych wirtuozów lutni, zdobywca dwóch nagród Grammy – Paul O'Dette.

Następną festiwalową pozycją będą mantuańskie madrygały Claudia Monteverdiego – druga odsłona serii przygotowywanej przez fenomenalny zespół prowadzony przez Paula Agnew – Les Arts Florissants (7 grudnia).

8 grudnia muzykę z kodeksu z Le Puy-en-Velay – szczególnego źródła dla historii liturgii, pochodzącego z punktu wyjścia na drogę pielgrzymkową do Santiago de Compostela – zaśpiewają jej najważniejsi od dwóch dekad wykonawcy, Ensemble Gilles Binchois pod dyrekcją legendarnego Dominique Vellarda.

W Gdańsku pojawią się także: debiutująca na festiwalu słynna formacja La Rêveuse wraz z fenomenalną francusko-marokańską wokalistką Hasnaą Bennani (9 grudnia) oraz owacyjnie przyjmowana Akademie für Alte Musik Berlin z kompozycjami Beethovena oraz Mozarta – ojca i syna (10 grudnia).

Na finał 11 grudnia długo wyczekiwani muzycy Armonia Atenea pod kierownictwem George’a Petrou (również debiutant na Actus Humanus) oraz gwiazda licznych płyt i teatrów operowych, która na festiwalu dała się poznać przed dwoma laty – Max Emanuel Cencic. W tym roku artyści będą zdobywać serca słuchaczy najbardziej wirtuozowską i wymagającą muzyką, jaka kiedykolwiek została napisana dla ludzkiego głosu – dziełami Johanna Adolpha Hassego.

Narodowy Instytut Audiowizualny (NInA) już od kilku lat współpracuje z festiwalem. W tym roku jako jego współorganizator zaprasza na internetowe transmisje audio wszystkich siedmiu koncertów. Transmisji każdego z muzycznych wydarzeń będzie można posłuchać na portalach NInA: ninateka.pl oraz muzykotekaszkolna.pl.

Plan transmisji:
Poniedziałek, 5.12, godz. 20.00 – AL AYRE ESPAÑOL
Wtorek, 6.12, godz. 20.00 – PAUL O`DETTE/PAUL AGNEW
Środa, 7.12, godz. 20.00 – LES ARTS FLORISSANTS
Czwartek, 8.12, godz. 20.00 ENSEMBLE GILLES BINCHOIS
Piątek, 9.12, godz. 20.00 LA REVEUSE
Sobota 10.12, godz. 20.00 AKAMUS
Niedziela 11.12, godz. 20.00 ARMONIA ATENEA


Więcej na www.muzykotekaszkolna.pl oraz www.actushumanus.com

 


Narodowy Instytut Audiowizualny (NInA) to nowoczesna instytucja kultury, która już od dekady zajmuje się digitalizacją, udostępnianiem i promocją polskiego dziedzictwa audiowizualnego. Misją statutową NInA jest gromadzenie, archiwizacja, rekonstrukcja i udostępnianie najbardziej wartościowych przejawów kultury filmowej, muzycznej i teatralnej.

NInA działa w sieci i poza nią. Swoje nieustannie powiększające się zasoby publikuje w internecie. Poprzez serwis Ninateka (www.ninateka.pl) udostępnia ponad 6000 materiałów audio i wideo dotyczących kultury. Od niedawna wszystkie archiwizowane przez NInA zbiory, blisko 14 000 można przeglądać w stacjonarnym Archiwum NInA w nowej siedzibie Instytutu. NInA jest wydawcą Dwutygodnik.com, internetowego pisma o kulturze, które na bieżąco relacjonuje i opiniuje życie kulturalne i społeczne w kraju i za granicą, oraz serwisu edukacyjnego Muzykoteka szkolna (www.muzykotekaszkolna.pl), stymulującego zainteresowanie muzyką wśród dzieci i młodzieży.

Działalność internetową dopełniają wydarzenia realizowane stacjonarnie przy ul. Wałbrzyskiej 3/5 na warszawskim Służewie m.in. projekcje filmowe, wystawy, debaty, warsztaty, seminaria i konferencje zarówno dla profesjonalistów jak i amatorów sztuki audiowizualnej, w tym także rodzin z dziećmi, młodzieży i seniorów. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.

NInA kształci świadomego odbiorcę i twórcę kultury audiowizualnej, prowadzi działania z zakresu edukacji audiowizualnej oraz kultury 2.0, współpracuje z ekspertami w zakresie nowych mediów, prawa autorskiego, archiwizacji i rekonstrukcji cyfrowej.

Instytut od początku swojego istnienia jest także wydawcą wielu unikatowych na rynku serii DVD i CD przedstawiających wybitne polskie filmy animowane i dokumentalne, jak również najnowszą twórczość współczesnych kompozytorów oraz reżyserów teatralnych i operowych. NInA koprodukuje filmy fabularne i dokumentalne takie jak nominowana do Oscara Joanna Anety Kopacz, Hiszpanka Łukasza Barczyka, Ziarno prawdy Borysa Lankosza czy Inny świat Doroty Kędzierzawskiej.

Więcej na www.nina.gov.pl, www.ninateka.pl, www.dwutygodnik.com, www.muzykotekaszkolna.pl oraz stacjonarnie w NInA, ul. Wałbrzyska 3/5, 02-739 Warszawa.

Powiązane Video Wszystkie video

Kasia Gacek-Duda i etnoflety - Rozmowy o muzyce
David Garrett - Io Ti Penso Amore ft. Nicole Scherzinger
Willa Weber – „Fairies”
All Improvviso 2011

Instrumenty i sprzęt muzyczny

Audio Technica ATH-M50x PB (38 Ohm) suchawki zamknite, edycja limitowana, purpurowe
AN Polskie Karaoke vol. 13 DVD
DuraTruss DT 14-030 element konstrukcji aluminiowej 030cm
Audio Technica ATH-M50x Metallic Orange (38 Ohm) suchawki zamknite, edycja limitowana, pomaraczowe

Kontakt


Maria Łakomik
Materiały prasowe, patronaty, treści. Filip Łakomik
Sprawy techniczne, integracje. Prześlij artykuł o muzyce
Można bezpłatnie nadsyłać dowolne materiały (tekst/grafika/video) związane z muzyką klasyczną, które Waszym zdaniem powinny znaleźć się w serwisie. Artykuły sponsorowane przyjmujemy poprzez platformę whitepress.

Partnerzy

Księgarnia Alenuty.pl
Sprzedaż nut i książek.
  • księgarnia muzyczna

Sklep Muzyczny.pl
Instrumenty muzyczne.
  • sklep muzyczny
kultura w sieci

Copyright © 2011-2024 CameralMusic.pl