Dzień Dawcy Szpiku w Toruniu!

Już niedługo w Toruniu odbędzie się akcja rejestracji potencjalnych dawców komórek macierzystych krwi lub szpiku dla każdego pacjenta, który zostanie zakwalifikowany do przeszczepienia. Inicjatorem akcji jest Toruńska Orkiestra Symfoniczna.

Statystyki WMDA (Światowej Organizacji Dawców Szpiku) są alarmujące: co 27 sekund ktoś na świecie zapada na raka krwi. Pośród chorób dziecięcych rak krwi jest najczęstszą przyczyną śmierci. W Polsce, co godzinę stawiana jest komuś diagnoza: białaczka, czyli nowotwór krwi. Dla wielu chorych jedyną szansą na wyzdrowienie jest przeszczepienie komórek macierzystych krwi lub szpiku. Jedynie 25 procent pacjentów ma szczęście znaleźć dawcę we własnej rodzinie. Większość przeszczepień odbywa się dzięki Dawcom niespokrewnionym, którzy jako ludzie dobrej woli zarejestrowali się, by bezinteresownie ratować życie każdego chorego, który potrzebuje przeszczepienia.

Na świecie jest aktualnie zarejestrowanych ponad 37 milionów potencjalnych Dawców komórek macierzystych krwi lub szpiku. Jednak, mimo tylu zarejestrowanych potencjalnych Dawców, co piąty pacjent nie znajduje swojego bliźniaka genetycznego. Od 13 lat Fundacja DKMS wraz z osobami zainteresowanymi propagowaniem idei dawstwa, organizuje w różnych miejscach Polski, Dni Dawców Szpiku. Akcje pod tym hasłem prowadzone są przez okrągły rok i zwiększają szansę na znalezienie Dawców dla każdego pacjenta potrzebującego przeszczepienia.

Tym razem akcja zostanie przeprowadzona wraz z Toruńską Orkiestrą Symfoniczną.


Rejestracja potencjalnych dawców odbędzie się:

Data: 22 sierpnia 2021 r.
Godzina: 15:00–19:00
Miejsce: CKK Jordanki, Toruń

Data: 28 sierpnia 2021 r.
Godzina: 15:00–19:00
Miejsce: CKK Jordanki, Toruń

Data: 4 września 2021 r.
Godzina: 15:00–19:00
Miejsce: CKK Jordanki, ToruńKto może zostać dawcą?
Zarejestrować może się każdy zdrowy człowiek pomiędzy 18. a 55. rokiem życia, bez dużej nadwagi. Zajmuje to tylko chwilę, polega na przeprowadzeniu wstępnego wywiadu medycznego, wypełnieniu formularza z danymi osobowymi oraz pobraniu wymazu z błony śluzowej z wewnętrznej strony policzka. Na podstawie pobranej próbki zostaną określone cechy zgodności antygenowej, a jeśli okaże się, że kod genetyczny dawcy zgadza się z kodem genetycznym chorego, wtedy dochodzi do przeszczepienia. Wszyscy, którzy chcą się zarejestrować, powinni mieć ze sobą dokument tożsamości z nr PESEL.


Wszystkie zainteresowane akcją osoby będą miały okazję skorzystać z oferty Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej, ponieważ w tych dniach w CKK Jordanki odbywać się będą koncerty w ramach 25. Międzynarodowego Festiwalu „Nova Muzyka i Architektura” – Toruń / Kujawsko-Pomorskie, 2021 oraz projektu „Kujawy pełne muzycznej wrzawy!”.

Powiązane Video Wszystkie video

Andre Rieu - The Rose
Koncerty Justyny Philipp
Tatiana i Sergey Nikitin "Wonderful Waltz" (B. Okudżawa)
Arne Schmitt - Nothing Else Matters

Instrumenty i sprzęt muzyczny

Sabian AAX X-Plosion Fast Crash 16″ talerz perkusyjny
Focal Shape 65 monitor studyjny
T.Burton Riverside W C NT gitara akustyczna
T.Burton Riverside W CE BS gitara elektroakustyczna

Kontakt


Maria Łakomik
Materiały prasowe, patronaty, treści. Filip Łakomik
Sprawy techniczne, integracje. Prześlij artykuł o muzyce Artykuły sponsorowane
Można bezpłatnie nadsyłać dowolne materiały (tekst/grafika/video) związane z muzyką klasyczną, które Waszym zdaniem powinny znaleźć się w serwisie. Artykuły sponsorowane przyjmujemy poprzez platformę whitepress.

Partnerzy

Księgarnia Alenuty.pl
Sprzedaż nut i książek.
  • księgarnia muzyczna

Sklep Muzyczny.pl
Instrumenty muzyczne.
  • sklep muzyczny
forum muzyczne
kultura w sieci

Copyright © 2011-2020 CameralMusic.pl