Duet: Marcin Świątkiewicz i Martyna Pastuszka

Występują razem od 2005 roku w różnych konfiguracjach - w duecie, w składach kameralnych, w orkiestrach (Arte dei Suonatori, Capella Cracoviensis, Parnassos, Alta Capella). Często spotykają się żeby popracować nad repertuarem nawet jeśli nie planują wspólnych występów. Ich najnowszy wspólny projekt koncentruje się na muzyce późno klasycznej i wczesnoromantycznej wykonywanej na historycznym fortepianie i skrzypcach z osprzętem odpowiednim dla tego okresu.

MARTYNA PASTUSZKA

Martyna Pastuszka odebrała tradycyjne wykształcenie w zakresie skrzypiec współczesnych aż po magisterskie studia w klasie skrzypiec prof. Rolanda Orlika na Akademii Muzycznej w Katowicach. Jednakże już wczesnym okresie studiów dostrzegła potencjał interpretacyjny wykonawstwa historycznego i rozpoczęła naukę gry na skrzypcach barokowych. Wkrótce potem zaczęła brać udział w artystycznych projektach orkiestry Arte dei Suonatori. Od tej pory osobowość artystyczną młodej skrzypaczki kształtowali artyści, z którymi współpracowała: Peter Holman, Barthold Kuijken, Martin Gester, Kati Debretzeni, Hidemi Suzuki, Rachel Podger, Eduardo Lopez Banzo, Herve Niquet. Jako muzyk orkiestrowy i kameralistka przez lata pracowała z licznymi orkiestrami muzyki dawnej w Europie, m. in.: New Dutch Academy, Holland Baroque Society, Musica Antiqua Provence, Harmonologia, Le Concert Lorrain. Obecnie w swojej działalności artystycznej Martyna Pastuszka łączy rolę solistki, kameralistki oraz muzyka orkiestrowego. Z dbałością o wyrazistość i precyzję kształtuje swój styl gry, którego głównymi priorytetami są retoryka, komunikatywność oraz czytelność struktur agogicznych. W Polsce współpracuje z orkiestrą Arte dei Suonatori, Wrocławską Orkiestrą Barokową, we Francji, z paryską orkiestrą Le Cercle de l'Harmonie a od roku 2009 pełni funkcję koncertmistrza i solisty  sztrasburskiej orkiestry Le Parlement de Musique pod kier. Martin Gester'a. Wraz z tymi zespołami dokonała licznych nagrań dla Radia i Telewizji Polskiej, Radio France, Arte, Mezzo, a wiele spośród nagranych płyt CD oraz DVD otrzymało wyróżnienia prasy muzycznej oraz zostało entuzjastycznie przyjęte przez międzynarodową krytykę muzyczną. Wraz z założonym przez siebie w roku 2000 zespołem Parnassos realizuje Martyna Pastuszka własne artystyczne programy i projekty. Na instrumentach historycznych wykonuje obok muzyki barokowej również repertuar klasyczny i romantyczny. Od 2007 roku prowadzi klasę skrzypiec barokowych Akademii Muzycznej w Katowicach.


MARCIN ŚWIĄTKIEWICZ


Marcin Świątkiewicz jest młodym, wszechstronnym muzykiem. Jego zainteresowania koncentrują się wokół historycznych instrumentów klawiszowych, solowej i zespołowej improwizacji w dawnej i współczesnej stylistyce, a także kompozycji. Swoje umiejętności rozwijał podczas studiów w Akademii Muzycznej w Katowicach w klasie klawesynu Marka Toporowskiego i Marka Pilcha oraz w klasie kompozycji Wiesława Cienciały, a także w Królewskim Konserwatorium w Hadze w klasie klawesynu Jacquesa Ogga, basso continuo Patricka Ayrtona oraz kompozycji Cornelisa de Bondta i Calliope Tsoupaki. Obecnie jest studentem studiów doktoranckich w klasie Marka Toporowskiego. Uczestniczył też w wielu kursach mistrzowskich w Europie i w Ameryce prowadzonych przez m.in. Menno van Delfta, Martina Gestera, Luca Guglielmiego, Richard Egarra, Pierre’a Hantaï, Roberta Hille’a, Władysława
Kłosiewicza, Skipa Sempe, Chrisophe’a Rousset i Aline Zylberajch. Współpracował z m.in. Rachel Podger, Andrew Parrottem, Enrico Onofrim, Jaapem Schröderem, Paulem Esswoodem, Enrico Gattim, Christiną Pluhar, Patrickiem Ayrtonem, Peter van Heyghenem, Peterem Kooij, Charlesem Toetem, Janem Tomaszem Adamusem i Markiem Mosiem. Ważną inspiracją są dla niego źródła historyczne i współczesne studia muzykologiczne. Bliski jest mu ideał muzyka sprzed okresu rewolucji industrialnej – kompozytora/ wykonawcy/ teoretyka/ pedagoga. Zbliża się do niego uprawiając muzykę nie tylko, jako wykonawca i kompozytor, ale także jako autor tekstów teoretycznych i nauczyciel. Marcin Świątkiewicz koncertuje regularnie w Europie i Ameryce. Jest członkiem założycielem międzynarodowego zespołu muzyki dawnej Haagsche Hofmuzieck. Współpracuje z m.in. Brecon Baroque, Divino Sospiro, Capellą Cracoviensis, Ensemble Diderot, St. Cecilia Baroque Orchestra, Polską Orkiestrą XVIII wieku i Scroll Ensemble. W 2008 roku nagrał wydaną przez Polskie Radio Katowice solową płytę „Musikalisches Vielerley” z niemiecką, barokową muzyką klawiszową. W 2007 roku wziął udział w nagraniu płyty zespołu Haagsche Hofmuzieck „Bach, Handel & Telemann Flute Sonatas”. Uczestniczył także w nagraniach Zbiorów Jasnogórskich w serii Musica Claromontana. Marcin Świątkiewicz jest finalistą I Międzynarodowego Konkursu Klawesynowego im. Wolkooskiego w Moskwie i IV Międzynarodowego Konkursu im. Telemanna w Magdeburgu (z zespołem Haagsche Hofmuzieck). Marcin Świątkiewicz jest leureatem programów stypendialnych Ministra Kultury (Młoda Polska), Marszałka Województwa Śląskiego i Rządu Holenderskiego (HSP Huygens).

Powiązane Video Wszystkie video

J. S. Bach - Suita orkiestrowa Nr 2 BWV 1067 - Uwertura
BALTIC NEOPOLIS ORCHESTRA - SINFONIETTA parts I-IV
Afga?ska Orkiestra Kobieca "Zohra" - Shad Kon Jan-e-Man
A. Vivaldi - Lato, Burza na akordeonie

Instrumenty i sprzęt muzyczny

JBL Duet II zestaw głośników komputerowych (czarne)
Pinanson 2005 OFC multicore 20 par
Hohner 2005/20-G MarineBand Deluxe harmonijka ustna
Millenium MS-2005 statyw mikrofonowy

Kontakt


Maria Łakomik
Materiały prasowe, patronaty, treści. Filip Łakomik
Sprawy techniczne, integracje. Prześlij artykuł o muzyce
Można bezpłatnie nadsyłać dowolne materiały (tekst/grafika/video) związane z muzyką klasyczną, które Waszym zdaniem powinny znaleźć się w serwisie. Artykuły sponsorowane przyjmujemy poprzez platformę whitepress.

Partnerzy

Księgarnia Alenuty.pl
Sprzedaż nut i książek.
  • księgarnia muzyczna

Sklep Muzyczny.pl
Instrumenty muzyczne.
  • sklep muzyczny
kultura w sieci

Copyright © 2011-2024 CameralMusic.pl