Czytając i pisząc Żuławskim – dyskusja i pokazy filmowe

Andrzej Żuławski,
fot. Jerzy Troszczyński | Fototeka FINA
Specjalny pokaz „Mowy Ptaków” i dyskusja na temat twórczości Andrzeja Żuławskiego z udziałem krytyków i filmowców już 8 grudnia o godz. 19.00 w kinie Iluzjon. Wydarzenie zainauguruje miniprzegląd filmów artysty, w programie którego pojawią się: „Na srebrnym globie”, „Trzecia część nocy” i „Diabeł”.

Żuławski: cztery pokolenia

Rok 2019 mija pod znakiem Andrzeja Żuławskiego. Jesienią na ekrany polskich kin przebojem wszedł film Xawerego Żuławskiego „Mowa ptaków” na podstawie scenariusza ojca. O tekście zmarłego reżysera i jego adaptacji będą rozmawiali podczas specjalnego spotkania 8 grudnia w kinie Iluzjon goście Tomka Kolankiewicza: reżyser Kuba Mikurda, krytyczka Adriana Prodeus oraz scenarzysta Krzysztof Bernaś. Ten ostatni zakończył pracę nad książką o Żuławskim, kolejnej po wznowionym wywiadzie-rzece Piotra Mareckiego i Piotra Kletowskiego oraz biografii Aleksandry Szarłat. Mikurda po sukcesie dokumentu o Walerianie Borowczyku właśnie Andrzeja Żuławskiego uczynił bohaterem swojej kolejnej produkcji, o której opowie podczas spotkania.

Odnowione cyfrowo filmy szamana polskiego kina posłużą za barwne tło i kontekst, pokazując jak różnorodne inspiracje literackie przetwarzał na jedyne w swoim rodzaju scenariusze, fantastyczne wizje przeszłości i przyszłości. Oniryczna „Trzecia część nocy” bazuje na epizodach z życia Mirosława, ojca reżysera, a „Na srebrnym globie” to adaptacja powieści Jerzego, jego stryjecznego dziadka, co razem z „Mową ptaków” składa się na czteropokoleniową sagę rodu Żuławskich. Między innymi te filmy zostaną zaprezentowane w ramach miniprzeglądu poświęconego twórczości Andrzeja Żuławskiego, który odbędzie się w kinie Iluzjon w dniach 8-19 grudnia.

Szczegółowy program przeglądu:


„MOWA PTAKÓW”, reż. Xawery Żuławski, Polska 2019, 138 minut
NIEDZIELA 8.12, g. 19.00


Spotkanie z Krzysztofem Bernasiem, Kubą Mikurdą i Adrianą Prodeus poprowadzi Tomek Kolankiewicz, po spotkaniu seans „Mowy ptaków”.

„DIABEŁ”, reż. Andrzej Żuławski, Polska 1972, 119 minut
ŚRODA 11.12, g. 20.00

Kontrowersyjny film grozy i kolejna odsłona autorskiego, kreacyjnego kina Andrzeja Żuławskiego podejmująca jego ulubiony temat świata w chwili katastrofy. Próba filmowego traktatu filozoficznego z charakterystycznym dla reżysera połączeniem symbolizmu i skrajnego naturalizmu, nerwowym rytmem narracji podkreślanym muzyką Andrzeja Korzyńskiego i nadekspresyjnym aktorstwem. Historia spisku jako opowieść o polskim romantyzmie, szaleństwie historii, ale też filmowa alegoria Marca’68 ze znakomitą kreacją Wojciecha Pszoniaka. Jeden z polskich „półkowników”: niedopuszczony do rozpowszechniania ze względów obyczajowych, poniekąd zainicjował zagraniczną karierę reżysera, swoją premierę miał dopiero w roku 1988.

„NA SREBRNYM GLOBIE”, reż. Andrzej Żuławski, Polska 1987, 157 minut
PIĄTEK 13.12, g. 20.00

Prekursorskie, filozofujące widowisko s-f inspirowane dwiema pierwszymi częściami „Trylogii księżycowej” Jerzego Żuławskiego, stryjecznego dziadka reżysera. Wielka produkcja, której realizację, pod pretekstem przekroczonego budżetu, ze względów politycznych brutalnie przerwano. Dokończenie filmu, m.in. wskutek zniszczenia dekoracji i kostiumów, okazało się niemożliwe, stąd dekadę później materiał uzupełniono narracją z off-u ilustrowaną obrazami Warszawy roku 1987. Tym samym jego „rzecz o tworzeniu się mitu”, futurologiczna wizja nawiązująca do początków cywilizacji zyskała dodatkowy, współczesny kontekst: film pokazujący konieczność religii jako formy wolności – jednocześnie ilustrował skutki jej ograniczenia.

„TRZECIA CZĘŚĆ NOCY”, reż. Andrzej Żuławski, Polska 1971, 101 minut
CZWARTEK 19.12, g. 20.00


Pełnometrażowy debiut Andrzeja Żuławskiego, który wywołał skrajne emocje i był najbardziej dyskutowanym filmem 1971 roku. Reżyser przedstawia w nim nowe spojrzenie na okres wojny, nie z punktu widzenia pokolenia Kolumbów, lecz jako spadkobierca apokaliptycznego wydarzenia (klamrę filmu tworzy cytat z „Apokalipsy św. Jana”). Dla Żuławskiego okupacja to czas totalnego chaosu, przewartościowania istniejących norm, a zarazem czas próby i tworzenia nowej epoki. Bez politycznych podtekstów i narodowej martyrologii pokazuje historię Michała, którego najbliższa rodzina ginie z rąk Gestapo.

Więcej informacji o cyklu i filmach:

www.iluzjon.fn.org.pl/cykle/info/1117/zulawski-cztery-pokolenia.html

Kino Iluzjon | Warszawa | ul. Narbutta 50a

Bilety do nabycia online lub w kasie kina.


KINO ILUZJON – znajdujące się pod opieką Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego (FINA) kino, którego znakiem charakterystycznym jest fioletowy neon. Położone przy ul. Narbutta 50a w Warszawie, w przepięknej części Starego Mokotowa w zabytkowym budynku dawnego kina Stolica. Iluzjon proponuje ambitny repertuar – połączenie klasyki, m.in. z archiwalnych zasobów FINA, i nowości oraz wybór nietuzinkowych wydarzeń filmowych: pokazów specjalnych, spotkań z twórcami, wystaw multimedialnych, seansów z muzyką na żywo, festiwali i przeglądów. ILUZJON należy do Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych. Wytrawnych widzów nie odstraszy brakiem popcornu, zachęci zaś bezkonkurencyjnym programem, atrakcyjnymi cenami biletów, przyjaznym otoczeniem, bliskością stacji metra oraz pyszną kawą serwowaną przez Iluzjon Café Bar. ILUZJON cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem publiczności i mediów, m.in. okrzyknięty został przez „Gazetę Wyborczą” miejscem magicznym, wyróżniony przez Radę Miasta Stołecznego Warszawy odznaką „Zasłużony dla Warszawy”, nagrodzony Wdechą (kulturalną nagrodą „Gazety Co Jest Grane 24”) w kategorii Miejsce Roku 2008 oraz polecany jest w alternatywnym przewodniku „Zrób to w Warszawie”.

Więcej: www.iluzjon.fn.org.pl

Powiązane Video Wszystkie video

„Calling of Memories” na sekstet waltorniowy
A. Vivaldi - Cztery pory roku: Wiosna
A. Vivaldi - Cztery pory roku: Zima
A. Vivaldi - Lato, Burza na akordeonie

Instrumenty i sprzęt muzyczny

PWM Rni - Great violin solos
Teenage Engineering Pocket Operator PO-35 speak Syntezator mowy w stylu lo-fi z omioma silnikami syntezy wokalu
Alu Stage SCA01 podest aluminiowy 1m x 1m (bez ng)
Alu Stage SCA01 podest aluminiowy 2m x 1m (bez ng)

Kontakt


Maria Łakomik
Materiały prasowe, patronaty, treści. Filip Łakomik
Sprawy techniczne, integracje. Prześlij artykuł o muzyce
Można bezpłatnie nadsyłać dowolne materiały (tekst/grafika/video) związane z muzyką klasyczną, które Waszym zdaniem powinny znaleźć się w serwisie. Artykuły sponsorowane przyjmujemy poprzez platformę whitepress.

Partnerzy

Księgarnia Alenuty.pl
Sprzedaż nut i książek.
  • księgarnia muzyczna

Sklep Muzyczny.pl
Instrumenty muzyczne.
  • sklep muzyczny
kultura w sieci

Copyright © 2011-2024 CameralMusic.pl