Cztery koncerty w ramach XIV Festiwalu Nauki, Techniki i Sztuki

W najbliższych dniach łódzka Akademia Muzyczna zaprasza na cztery koncerty w ramach rozpoczynającego się w poniedziałek 7 kwietnia XIV Festiwalu Nauki, Techniki i Sztuki. Wszystkie koncerty odbędą się w Sali Koncertowej przy ul. Żubardzkiej 2a.

Koncert inauguracyjny: dwa genialne dzieła Bacha i Dworzaka!
W poniedziałek 7 kwietnia 2014 roku o godz. 18.00 rozpocznie się koncert inauguracyjny festiwalu (za zaproszeniami), podczas którego zaprezentuje się na scenie Sali Koncertowej 150 młodych artystów z Akademii Muzycznej w Łodzi. W programie koncertu dwa słynne dzieła: Magnificat BWV 243 Jana Sebastiana Bacha i IX Symfonia op. 95 „Z Nowego Świata” Antonina Dworzaka.
Szczególnym wydarzeniem tego wieczoru będzie wykonanie Magnificatu Jana Sebastiana Bacha ze względu na niekonwencjonalne połączenie sakralnego dzieła z tańcem. 6 z 12 części Magnificatu będzie miało swoją warstwę choreograficzną, którą przygotowali pedagodzy łódzkiej Akademii prowadzący zajęcia w ramach specjalności choreografia i techniki tańca: Anna Wytych-Wierzgacz, Witold Jurewicz i Jacek Owczarek. – Inspiracją dla choreografii była głównie struktura muzyki – jej faktura, rytm, akcenty, a także nastrój poszczególnych części – opowiada o pracy nad dziełem Anna Wytych-Wierzgacz. – W kompozycji choreografii skupiliśmy się na prostym ruchu, strukturalnym, złożonym z prostych elementów, które dają w sumie regularne, przestrzenne struktury. Cały czas mieliśmy na uwadze to, że tancerze będą na scenie obecni razem z dużą ilością innych artystów: solistami, chórem i orkiestrą. Staraliśmy się, aby wszystkie elementy na scenie harmonijnie ze sobą współgrały.
W drugiej części koncertu zabrzmi jedno z najsłynniejszych dzieł symfonicznych: IX Symfonia „Z Nowego Świata” Antonina Dworzaka. – To jedno z najgenialniejszych dzieł symfonicznych w całej literaturze muzycznej i uważam, że każdy student powinien je mieć w swoim repertuarze – relacjonuje dr Marcin Wolniewski, na co dzień pracujący jako szef-dyrygent z akademicką orkiestrą. – IX Symfonia Dworzaka daje wspaniałą możliwość pomuzykowania na bardzo melodyjnym materiale, ale poprzez bardzo dużą ilość partii solowych w instrumentach dętych, trudną partię kwintetu smyczkowego, ogromny ładunek emocjonalny i duże rozmiary dzieło to piętrzy przed młodymi muzykami wiele trudności. To są bardzo odpowiedzialne zadania dla studentów, którzy mają duże umiejętności w grze na instrumentach, natomiast jeszcze niezbyt duże doświadczenie w grze orkiestrowej.
Podczas koncertu wystąpią dwa duże studenckie zespoły Akademii: chór i orkiestra, a także soliści – studenci Wydziału Wokalno-Aktorskiego: Marzena Trzebińska (sopran), Joanna Markowska (sopran), Judyta Fąfara (alt), Przemysław Baiński (tenor), Jan Szurgot (bas) oraz studenci specjalności choreografia i techniki tańca oraz tancerze „Pracowni Fizycznej”. Koncert poprowadzi zza dyrygenckiego pulpitu Marcin Wolniewski, chór przygotowali: Jerzy Rachubiński i Dawid Ber.


•••
Koncert Rodzin Muzykujących
We wtorek 8 kwietnia (godz. 18.00) zapraszamy na koncert z niecodziennymi wykonawcami i niecodziennym programem, czyli rodzinne muzykowanie pedagogów Akademii Muzycznej w Łodzi!
Utwory George'a Gershwina, Astora Piazzolli, Andrew Lloyda Webbera, Claude'a Debussy'ego, Malcolma Arnolda wykonają pedagodzy Akademii, których znamy również jako muzyków koncertujących, artystów Teatru Wielkiego i Filharmonii Łódzkiej. Wystąpią m.in. rektor Akademii Muzycznej prof. Cezary Sanecki z córką Barbarą Sanecką (śpiew), prorektor ds. studenckich i artystycznych prof. Beata Zawadzka-Kłos z córką Anną Marią Kłos (harfa), solistka Teatru Wielkiego Dorota Wójcik z córką Pauliną Janczak (śpiew), dr Maja Tomaszewska-Klimek – koncertmistrz orkiestry Teatru Wielkiego z mężem Kamilem Klimkiem (fortepian), Agata Piotrowska-Bartoszek (solistka orkiestry Filharmonii Łódzkiej) z mężem, pianistą i kameralistą Tomaszem Bartoszkiem. W rodzinnym gronie, w kilkuosobowych zespołach kameralnych wystąpią również: Magdalena Kling-Fender, Robert Fender, Anna Fender i Katarzyna Kling oraz Konrad Boniński, Ida Bonińska, Agata Kalińska-Bonińska, z którymi gościnnie zagrają: Paweł Stępnik i kwartet smyczkowy „Apertus”. Bezpłatne wejściówki na koncert można jeszcze odbierać w kasie Sali Koncertowej AM (ul. Żubardzka 2a).
Szczegółowy program:
www.amuz.lodz.pl/index.php

•••
Koncert muzyki sakralnej
W piątek 11 kwietnia o godz. 18.00 w przedświątecznym nastroju odbędzie się koncert muzyki religijnej w wykonaniu dwóch chórów.
Gościnnie wystąpi Chór Męski Salezjańskiej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II stopnia w Lutomiersku pod dyrekcją ks. dra Kazimierza Dąbrowskiego. Jako drugi zaśpiewa Chór Kameralny Akademii Muzycznej w Łodzi prowadzony przez prof. Annę Domańską. W programie: Missa sacra op. 147 Roberta Schumanna w wykonaniu chóru akademickiego oraz kilka XX-wiecznych kompozycji sakralnych Piotra Jańczaka, Franza Biebla, Javiera Busto, Michała Sławeckiego i Vitautasa Miškinisa, które zaśpiewają uczniowie Szkoły Muzycznej z Lutomierska.
Bezpłatne wejściówki na koncert można jeszcze odbierać w kasie Sali Koncertowej AM (ul. Żubardzka 2a). Szczegółowy program:
www.amuz.lodz.pl/index.php

•••
Koncert chóralny
Występ akademickich chórów to tradycyjny punkt programu Festiwalu Nauki, Techniki i Sztuki. na ten koncert zapraszamy w sobotę 12 kwietnia.
W tym roku wystąpią trzy chór z Łodzi: Chór Uniwersytetu Łódzkiego prowadzony przez Andrzeja Ryłkę, Chór Uniwersytetu Medycznego pod kierunkiem Anny Domańskiej oraz Chór Społecznej Akademii Nauk w Łodzi, który poprowadzi Renata Banacka-Walczak. Gościnnie wystąpi również Chór Kameralny „Musica Viva” Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu pod dyrekcją Marka Gandeckiego. W programie m.in. utwory Baldassare Donatiego, Marka Grechuty, Piotra Jańczaka, Andrzeja Koszewskiego, Paula Mealora. Początek koncertu o godz. 18.00.
Bezpłatne wejściówki na koncert można jeszcze odbierać w kasie Sali Koncertowej AM (ul. Żubardzka 2a). Szczegółowy program:
www.amuz.lodz.pl/index.php



Marcin Wolniewski


Chór i Orkiestra Akademii Muzycznej

fot. Dariusz Kulesza

Powiązane Video Wszystkie video

BALTIC NEOPOLIS ORCHESTRA - SINFONIETTA parts I-IV
Rachel Barton Pine zaprasza na swoje koncerty w Polsce
A. Vivaldi - Lato, Burza na akordeonie
1. Festiwal Muzyki Crossover (Bielsko-Bia?a 2016)

Instrumenty i sprzęt muzyczny

Gravity BG VARI-POLE 4 - Torba transportowa na cztery sztuki VARI-POLE
M Keys LP6210D keyboard do nauki - zestaw
M Keys LP6210C keyboard do nauki - zestaw
AN Klubczewska Anna ″Materiały pomocnicze do nauki gry na skrzypcach w pierwszej pozycji″

Kontakt


Maria Łakomik
Materiały prasowe, patronaty, treści. Filip Łakomik
Sprawy techniczne, integracje. Prześlij artykuł o muzyce
Można bezpłatnie nadsyłać dowolne materiały (tekst/grafika/video) związane z muzyką klasyczną, które Waszym zdaniem powinny znaleźć się w serwisie. Artykuły sponsorowane przyjmujemy poprzez platformę whitepress.

Partnerzy

Księgarnia Alenuty.pl
Sprzedaż nut i książek.
  • księgarnia muzyczna

Sklep Muzyczny.pl
Instrumenty muzyczne.
  • sklep muzyczny
kultura w sieci

Copyright © 2011-2024 CameralMusic.pl