Come hear the music play. O patologiach zawodowego szkolnictwa muzycznego i nie tylko

fot. Sanaz Khosravi, 2013

Hermetyczny półświatek zawodowego szkolnictwa muzycznego i jego przybudówek to archaiczny, zrytualizowany mikrokosmos z własnym specyficznym folklorem, tyleż naiwną co entuzjastyczną mitologią oraz ograniczonym repertuarem toksycznych mantr powtarzanych ufnie przez kandydatów do najwyższego stopnia wtajemniczenia. Ma zadziwiająco wiele wspólnego z dynamiką środowisk więziennych: są tu brutalni guru otoczeni bezwzględnym dworem i delikatni frajerzy nie do końca odnajdujący się w pękniętej, przypominającej wolnoamerykankę rzeczywistości. Złudna ta struktura bywa regularnie wstrząsana doniesieniami na przykład o kłopotach znanego rosyjskiego pianisty z nieskorym do żartów tajskim wymiarem sprawiedliwości (1) , zgoła nie-twórczych a będących tajemnicą poliszynela, rzekomych ekscesach równie wybitnego amerykańskiego dyrygenta (2) lub nietypowych zamiłowaniach fotograficznych dyrektora paryskiego Conservatoire. (3)
Obserwatorom problematyki scenicznej widzianej od kuchni z pewnością nie umknie fakt, że cały ten system w swojej tradycyjnej, potocznej postaci zdaje się produkować osobników okaleczonych psychicznie, fizycznie i moralnie, którzy później rozpaczliwie i bezskutecznie usiłują racjonalizować i legitymizować swoje problemy z depresją, wielorakimi uzależnieniami i maniami samobójczo-prześladowczymi. (4)(5) Odnośnikiem tych prób są medialnie nagłośnione rzadkie, pojedyncze przypadki równie medialnych sukcesów (tautologia celowa), mierzonych głównie częstotliwością występów w kampaniach reklamowych Rolexa i Louisa Vuittona.
W roku 2013 brytyjskie media szeroko rozpisywały się na temat tragicznej śmierci znanej, cenionej skrzypaczki Frances Andrade. Wcześniej zeznawała w charakterze ofiary podczas procesu w sprawie tzw. "historycznego" (według brytyjskiej terminologii prawnej) gwałtu. Oskarżonym był Michael Brewer, muzyczny guru prestiżowej brytyjskiej szkoły Chetham. (6) Po tym jak w środowisku absolwentów i uczniów Chetham zawrzało, w obiegu publicznym pojawiły się nazwiska kolejnych drapieżników a ich liczba szybko urosła do 10. (7) Postawiono im zarzuty przemocy psychicznej i seksualnej wobec nieletnich a w miarę jak skandal zataczał coraz szersze kręgi w jego orbicie wymieniano już nie tylko elitarne Chetham , Menuhin School czy Royal Northern College of Music ale również wenezuelską organizację charytatywno-artystyczną El Sistema.(8) (9) (10) (11) Podczas gdy niektórych wykładowców związanych z tymi placówkami oskarżano o indywidualną przemoc seksualną, pedofilię lub udział w pedofilskich gangach a wokół jedne za drugimi zaczęły padać bastiony instytucji będących przepustkami do powszechnie kojarzonej ze statusem międzynarodowego artysty mieszanki prestiżu, elegancji i luksusu, brytyjska opinia publiczna przygotowywała się na kolejny szok. Czcigodne świątynie sztuki zaczęły przypominać coś na kształt "dziedzińca cudów".
Podejrzewanego już wcześniej o nekrofilię (12), jakiej miał dopuszczać się w sponsorowanych przez siebie instytucjach dobroczynnych, nieżyjącego Jimmiego Savile'a, ukrytego pedopredatora a oficjalnie zaprzyjaźnionego z brytyjską rodziną królewską (13) popularnego prezentera telewizyjnego i kawalera m.in. watykańskiego orderu św. Grzegorza Wielkiego, oskarżono post mortem o szereg ohydnych przestępstw o charakterze pedofilskim. Mniej więcej w tym samym czasie pojawił się również intensywny wątek tzw. "gangu VIP z Westminster", którego członkowie rekrutujący się z najwyższych sfer ministerialno-parlamentarnych mieli popełnić co najmniej kilka rytualnych mordów podczas pedofilskich orgii. (14) (15) (16) Okazało się przy tym, że w okresie telewizyjnej świetności Savile'a młodociani wychowankowie Menuhin School dziwnie często występowali w jego telewizyjnym show "Jimm'll Fix It" . (17)
Te i szereg innych, bezprecedensowych jeżeli chodzi o skale zjawiska spraw, stało się i wciąż jest przedmiotem drobiazgowych analiz i dochodzeń prowadzonych przez różne powoływane do tego celu a następnie odwoływane komisje. Niektórzy dopatrują się też śladów działań tajemniczej ręki usiłujacej urwać łeb całej tej historii, tak jak w niewyjaśnionym do dzisiaj morderstwie urzędnika miejskiego z Lambeth, który jakoby jeszcze w 1993 roku miał nosić się z zamiarem złożenia istotnych, przełomowych wyjaśnień obciążających " VIP- pedogangsterów z Westminster" . (18) (19) Śledztwa w toku (20), a tymczasem "the show must go on".

W wywiadzie udzielonym jakiś czas temu rosyjskiemu PianoForum (21) nieżyjąca już niestety prof. Wiera Gornostajewa, jeden z najwybitniejszych pedagogów w historii światowej pianistyki, juror wszystkich chyba najważniejszych konkursów pianistycznych oraz powszechnie szanowany autorytet w sprawach muzycznych i nie tylko, stwierdziła między innymi, że etap konkursowy w życiu młodego pianisty jest koniecznością od której nie ma ucieczki a receptą na sukces w tej sine qua non i de facto przepustce do docelowej tzw. kariery, cokolwiek ma to oznaczać, jest stosunkowo prosty cocktail złożony z talentu, pracowitości wynikającej z siły charakteru oraz pewnego sprytu polegającego na nabyciu i odpowiednim wykorzystaniu umiejętności wpisania się w chwilowy kontekst okolicznościowo-sytuacyjny, indywidualny prąd wznoszący. Wszystko ze szczególnym uwzględnieniem bardzo istotnej właściwej strategii doboru repertuaru, który jako wektor temperamentu odtwórcy będzie następnie oddziaływał na coraz szerszą publiczność w taki a nie inny sposób . To oczywiście opinia wysoce idealistyczna, romantyczna wręcz i do tego nieproporcjonalnie do realiów, szeroko rozpowszechniona na wszystkich szczeblach i etapach produkcji i konsumpcji muzyki poważnej, ale czy aby prawdziwa?
Spróbujmy ogarnąć sytuację nieco z lotu ptaka. Brytyjski krytyk i komentator życia muzycznego Norman Lebrecht już dawno zauważył coś, co na pierwszy rzut oka mogłoby wydawać się błędem statystycznym lub nawet błędem druku, ale jak okazuje się wcale nim nie jest. Chodzi mianowicie o drastyczną asymetryczność popytu i podaży tzw. produkcji klasycznej na światowych rynkach. Na początek podaje on dla przykładu casus, miejmy nadzieję że jednorazowy (dane z 2015 roku), pierwszoligowej amerykańskiej skrzypaczki Hilary Hahn, której nie udaje się sprzedać nawet 100 płyt z jednorazowego nakładu, podczas gdy "tenor" Andrea Bocelli bije wszelkie rekordy przy około 400 transakcjach tygodniowo zaś americana dla nostalgików wojny secesyjnej w wydaniu Anonymous 4, odnośnik raczej paradoksalny w stosunku do dwóch poprzednich , w momencie oddania jego notki do druku osiągnęły przyprawiający o zawrót głowy rezultat 189 egzemplarzy jakie trafiły następnie pod strzechy Wyoming (22).
Biorąc pod uwagę, że organizacja koncertów ma zwykle na celu właśnie promocję płyty oraz fakt, że jej produkcja i wprowadzenie do obiegu rynkowego w zależności od skali kampanii promocyjnej przedstawia dla wytwórni wydatek rzędu od kilkudziesięciu do nawet kilkuset tysięcy USD/euro nie są to wyniki godne nie tylko Lady Gagi ale pewnie i junior managera zapomnianej gdzieś na końcu świata budki z przedwczorajszymi zapiekankami. Według innych amerykańskich danych statystycznych, tym razem Wall Street Journal, i tak już dramatycznie niska frekwencja na koncertach muzyki poważnej w latach 1992-2012 spadła jeszcze prawie dwukrotnie, przy czym trend ten wydaje się nabierać rozpędu (23).
W Europie wcale nie jest lepiej, pomimo stosunkowo wysokich nakładów na niektóre ściśle wyselekcjonowane dziedziny produkcji artystycznej (24). Ogólnie więc sprawa wydaje się raczej jednoznaczna i nawet, jeśli nie ulec pokusie snucia reduktywnej wizji muzyki poważnej jako jedynie uszminkowanego trupa, to z całą pewnością odporna na eksplozję możliwości globalnej komunikacji jakie niesie za sobą rewolucja technologiczna ostatnich dziesięcioleci pozostała ona tradycyjnie domeną naturalnie kurczącej się, ściśle zakonspirowanej i nieprzystępnej elity (25).
A co tymczasem dzieje się na drugim końcu spektrum? Według danych Alink-Argerich Foundation w roku 2009 doliczono się co najmniej 750 konkursów pianistycznych, z czego w samym 2008 roku miało ich miejsce 350. W dniu dzisiejszym konkursów afiliowanych z fundacją jest 157 (26), przy czym można rozsądnie podejrzewać, że w ogóle jest ich już dobrze ponad 1000.
Kim jest zatem ta bardzo nikła kasta, która dzierży klucz do niemal w całości subwencjonowanego przez instytucje państwowe prywatnego sezamu? "Tournée po konkursowych juries stało się dla pewnej grupy ludzi zajęciem zarobkowym w pełnym wymiarze godzin. Przeskakują oni z jednego konkursu na drugi i spotykają się w tym samym gronie w Wenecji w jakim dopiero co spotkali się w Londynie" (za: Ivan Hewett, 27). Jest środowiskową tajemnicą poliszynela, że w wielu konkursach w charakterze jurorów zasiadają albo agenci artystyczni i ich przedstawiciele albo stojący za sklepową ladą zawodowcy pozostający pod wzajemnie uzależniającym wpływem tkwiących w obiegu zamkniętym, skomplikowanych struktur biznesowych jakie te czy inne agencje reprezentują (28). Nic też dziwnego, że w takim kontekście pojawiają się mniej lub bardziej uzasadnione oskarżenia o korupcję, jak to miało na przykład miejsce podczas IX Konkursu im. P. Czajkowskiego w Moskwie (29).
Last but not least, nie sposób pominąć aspektu moralnego całej tej historii. Z jednej strony jest oczywistym, że na pewnym poziomie normatywnego dyskursu nie da się "obstawiać" artystów jak koni wyścigowych (Bartok) , co od jakiegoś czasu ma każdorazowo miejsce przy okazji Konkursu Chopinowskiego i co jest absurdem w stanie czystym, a z drugiej - tu przytoczę Matti Raekallio, wykładowcę nowojorskiej The Juilliard School - jakie szanse ma prowincjonalny, niezwiązany z metropolitalnym establishmentem i niedysponujący adekwatnymi do celów autopromocyjnych środkami finansowymi muzyk aby chociaż raz w życiu ktoś gdzieś go usłyszał i, być może, docenił? (30)
Z pewnością można i trzeba zadać sobie pytanie podstawowe o możliwość uwolnienia się od tego matrixu. "System uległ załamaniu, konkursy nie mają już żadnego wpływu na dalszą karierę", mówi mieszkający w Paryżu amerykański pianista Ivan Ilic. (za: Michael Johnson, 31). To chyba jednak coś więcej niż zwykłe załamanie, to raczej implozja pod wpływem powracających tsunami perfekcyjnie sklonowanych i przygotowanych do podboju praktycznie nieistniejącego już rynku coraz to młodszych artystów, którzy w swojej statystycznej większości opanowali w stopniu mistrzowskim to co w konkursach jest najważniejsze czyli bezpiecznie przewidywalną, ocierającą się o sztampę bezbłędność prezentacji materiału, chociaż i to nie zawsze. Ale prof. Raekallio tu też dostrzega światło na końcu tunelu apelując do adeptów trudnej sztuki gry na fortepianie, aby nie dali się ponieść owczemu pędowi ku przepaści: "[Ci najbardziej inteligentni] młodzi ludzie coraz częściej poszukują innowacyjnych, radykalnie osobistych rozwiązań, coraz bardziej nietypowych miejsc do koncertowania, odkrywają improwizację, proponują nową, prowokacyjną a zarazem intelektualnie spójną lekturę starych treści (...)" (32)
Jaki z tego morał? Taki, że chyba warto być sobą i czasem chodzić własnymi drogami, chociażby tymi najbardziej krętymi...

( od autora: W przygotowaniu pierwszej części powyższego tekstu korzystałem przede wszystkim z chronologii wydarzeń oraz materiałów zródłowych zebranych i opracowanych przez prof. Iana Pace'a z Uniwersytetu Londyńskiego. Prof. Pace jest autorem petycji wzywającej do przeprowadzenia szeroko zakrojonego śledztwa na poziomie międzynarodowym, dotyczącego endemicznej przemocy psychicznej i seksualnej w instytucjach zawodowego kształcenia muzycznego, z którą można zapoznać się tutaj: https://ianpace.wordpress.com/2013/02/19/petition-for-an-inquiry-into-sexual-and-other-abuse-at-specialist-music-schools-the-list-of-signatories/ oraz serii specjalistycznych wskazówek dla pedagogów i studentów wyższych szkół/akademii/uniwersytetów muzycznych: https://ianpace.wordpress.com/2015/04/27/article-from-music-teacher-magazine-on-safeguarding-with-guidelines-for-teachers-and-students/)

Jozef Kapustka
http://www.jozefkapustka.net

źródła/przypisy:
1. http://www.reuters.com/article/us-thailand-paedophile-idUSTRE6661JC20100707
2. http://rec.music.classical.performing.narkive.com/PmX8qXfR/greg-sandow-on-james-levine-s-pedophilia
3. http://www.leparisien.fr/faits-divers/images-pedophiles-le-directeur-du-conservatoire-de-paris-suspendu-05-12-2009-733439.php#xtref=https%3A%2F%2Fwww.google.pl%2F
4. http://www.telegraph.co.uk/culture/tvandradio/11041804/Addicts-Symphony-drink-and-drugs-widespread-in-classical-world-says-cellist.html
5. http://www.npr.org/sections/deceptivecadence/2013/05/01/180324934/do-you-have-to-nearly-kill-yourself-to-become-a-classical-musician
6. http://www.telegraph.co.uk/news/uknews/crime/9873310/Frances-Andrade-A-culture-of-abuse-denial-and-cover-up.html
7. http://www.telegraph.co.uk/news/uknews/crime/9901945/Ten-former-teachers-at-Chethams-School-of-Music-under-investigation-as-probe-into-historic-sex-abuse-widens.html
8. https://ianpace.wordpress.com/2014/11/15/geoff-baker-on-el-sistema-sexual-and-other-abuse-in-an-authoritarian-hierarchical-archaic-music-culture/
9. http://www.spectator.co.uk/2014/12/the-dark-side-of-el-sistema/
10. https://ianpace.wordpress.com/2014/05/08/craig-edward-johnson-the-yehudi-menuhin-school-adrian-stark-and-wider-networks/
11. https://ianpace.wordpress.com/2013/05/07/marcel-gazelle-and-the-culture-of-the-early-yehudi-menuhin-school/
12. http://www.dailymail.co.uk/news/article-2221922/Jimmy-Savile-necrophiliac-says-colleague-Paul-Gambaccini.html
13. http://www.dailymail.co.uk/news/article-3122130/How-Savile-seduced-royals-s-claimed-nearly-godfather-Harry-predatory-DJ-wormed-way-heart-Palace-life.html#ixzz3cvfDREra
14. http://www.mirror.co.uk/news/uk-news/westminster-paedophile-ring-top-tory-4957409
15. http://www.telegraph.co.uk/news/uknews/crime/11239535/Father-claims-Scotland-Yard-covered-up-sons-murder-by-Westminster-paedophiles.html
16. http://www.theguardian.com/politics/2015/aug/04/edward-heath-met-have-been-investigating-claims-for-several-months
17. http://www.independent.co.uk/news/uk/crime/famous-cellist-was-abusive-monster-says-former-pupil-8610098.html
18. http://www.theguardian.com/commentisfree/2015/mar/08/bbc-whistleblowers-jimmy-savile
19. http://www.independent.co.uk/news/uk/crime/establishment-child-abuse-council-staff-feared-civil-servant-was-murdered-for-planning-to-expose-10101575.html
20. http://europe.newsweek.com/britain-elite-boarding-schools-facing-explosion-abuse-allegations-267201?rm=eu
21. https://www.facebook.com/1549358858630834/photos/a.1549380515295335.1073741827.1549358858630834/1590078337892219/?type=1HYPERLINK "https://www.facebook.com/1549358858630834/photos/a.1549380515295335.1073741827.1549358858630834/1590078337892219/?type=1&theater"&HYPERLINK "https://www.facebook.com/1549358858630834/photos/a.1549380515295335.1073741827.1549358858630834/1590078337892219/?type=1&theater"theater
22. http://slippedisc.com/2015/05/charts-gloom-as-top-us-classical-release-sells-189-copies/
23. http://www.statista.com/statistics/195186/classical-music-concert-attendance-in-the-us-since-1982/
24. http://www.osborne-conant.org/arts_funding.htm
25. http://www.slate.com/articles/arts/culturebox/2014/01/classical_music_sales_decline_is_classical_on_death_s_door.html
26. http://www.alink-argerich.org/contact
27. http://www.telegraph.co.uk/culture/music/classicalmusic/10990853/We-must-abolish-music-competitions.html
28. http://www.nytimes.com/books/first/l/lebrecht-music.html
29. https://vimeo.com/7338216
30. http://www.fmq.fi/2012/06/music-competitions-why/
31. http://www.nytimes.com/2009/08/08/opinion/08iht-edjohnson.html?_r=2
32. http://www.fmq.fi/2012/06/music-competitions-why/
(przedruk z portalu natemat.pl)

Powiązane Video Wszystkie video

JIMEK - Crux
Jezus malusie?ki
Gabriel Fauré - Pavane - 15 fletów
Moulin Rouge - Come what may finale

Instrumenty i sprzęt muzyczny

PWM Jones Norah - Come away with me (utwory na fortepian, wokal i gitar)
Dunlop JHPT07 HEAR MY MUSIC zestaw kostek 12 sztuk
Ergo Play 536530002 przyssawka do podgitarnika Ergo Play
PWM Violin play-along: Great Themes (muzyka filmowa na skrzypce + CD)

Kontakt


Maria Łakomik
Materiały prasowe, patronaty, treści. Filip Łakomik
Sprawy techniczne, integracje. Prześlij artykuł o muzyce
Można bezpłatnie nadsyłać dowolne materiały (tekst/grafika/video) związane z muzyką klasyczną, które Waszym zdaniem powinny znaleźć się w serwisie. Artykuły sponsorowane przyjmujemy poprzez platformę whitepress.

Partnerzy

Księgarnia Alenuty.pl
Sprzedaż nut i książek.
  • księgarnia muzyczna

Sklep Muzyczny.pl
Instrumenty muzyczne.
  • sklep muzyczny
kultura w sieci

Copyright © 2011-2024 CameralMusic.pl