1. Start
  2. Artykuły
  3. Muzycy, dyrygenci, orkiestry, zespoły
  4. Camerata Vistula
ARTYKUŁ: Muzycy, dyrygenci, orkiestry, zespoły - Camerata Vistula

Camerata Vistula

szukaj w artykułach:

Zespół wybitnych instrumentalistów - solistów i kameralistów założony w 1986 roku przez wiolonczelistę Andrzeja Wróbla. Jest jedynym w Polsce i jednym z niewielu w Europie zespołów zajmujących się wykonywaniem muzyki kameralnej w tak oryginalnym składzie. Zespół osiągnął poziom, który daje mu prawo do występowania na wszystkich estradach świata. W skład 12-osobowej grupy wchodzi sekstet smyczkowy, kwintet instrumentów dętych oraz fortepian. Dobór takiego instrumentarium umożliwia przedstawienie słuchaczom wielu dzieł kameralistyki światowej, rzadko wykonywanych właśnie z powodu nietypowej obsady wykonawczej, na jaką zostały napisane.

W repertuarze Cameraty Vistuli znajdują się dzieła kameralne, powstałe od późnego baroku do współczesności, w tym wiele utworów napisanych specjalnie dla zespołu. Bliska współpraca CV z wieloma twórcami sprawia, że ma ona w swoim dorobku również liczne prawykonania utworów polskich kompozytorów współczesnych.

Camerata Vistula nagrała wiele pozycji ze swojego repertuaru dla Polskiego Radia, a także dla radia BBC, Polskiej Telewizji i wytwórni płytowych. Nagrania płytowe otrzymały doskonałe recenzje w pismach brytyjskich i francuskich.

Zespół występował w salach koncertowych Polski, Belgii, Czech, Słowacji, Danii, Francji, Hiszpanii, Niemiec, Rosji, Węgier, Wielkiej Brytanii i w Meksyku oraz z dużym powodzeniem na wielu renomowanych festiwalach, m.in.: „Warszawska Jesień”, La Chaise Dieu Festival, „Inventionen” w Berlinie, „Cervantino” w Meksyku, festiwal w Glasgow.© CameralMusic 2011 by programista | design: studiobaklazan.pl