Bo do skrzypiec trzeba dwojga (czasem)

Jeszcze studenci, a już jeden z najbardziej rozpoznawalnych duetów skrzypcowych młodego pokolenia – Gidaszewska/Łaguniak Duo wystąpi 17 lutego o godz. 19:00 w Mazowieckim Instytut Kultury podczas kolejnego koncertu z cyklu Arcydzieła muzyki kameralnej. Usłyszymy ciekawy wybór muzyki na dwoje skrzypiec – od baroku przez klasycyzm i romantyzm aż po czasy współczesne.

Kolejny koncert w ramach cyklu Arcydzieła muzyki kameralnej w Mazowieckim Instytucie Kultury będzie przekrojem muzyki na dwoje skrzypiec – od barokowej sonaty Georga Philippa Telemana, poprzez klasycystyczne kompozycje Joachima Kaczkowskiego, wirtuozowskie romantyczne kaprysy Henryka Wieniawskiego, aż po napisaną podczas drugiej wojny światowej suitę Grażyny Bacewicz. 17 lutego o godz. 19:00 przy Elektoralnej 12 zagrają artyści Gidaszewska/Łaguniak Duo.

Choć utworów napisanych w oryginale na duet skrzypcowy nie jest zbyt wiele, możemy tu znaleźć kompozycje wybitnych kompozytorów od baroku po czasu współczesne. Wiele z kompozycji na dwoje skrzypiec ma charakter pedagogiczny. Niemniej najwybitniejsze z utworów na duet skrzypcowy mają zdecydowanie charakter koncertowy i zasługują na szerszą popularyzację.
– zaznacza Lech Dzierżanowski, autor koncepcji artystycznej cyklu, pianista i menadżer kultury.

Duet na dwoje skrzypiec to forma dość niezwykła i raczej rzadka. Są ograniczone w skali, pozbawione dźwięków basowych, a w pewnym stopniu także możliwości wyrazowych. Większe możliwości daje zestawienie dwóch fortepianów czy skrzypiec i wiolonczeli. Dlatego typowym zespołem muzyki kameralnej bez fortepianu jest kwartet smyczkowy, z podstawą basową wiolonczeli i możliwością czterogłosowej harmonii.

GIDASZEWSKA/ŁAGUNIAK DUO powstało w 2014 roku. Jego członkowie, Marta Gidaszewska i Robert Łaguniak, są studentami akademii muzycznych w Poznaniu i Łodzi. Jako soliści brali udział w międzynarodowych i ogólnopolskich konkursach skrzypcowych, zdobywając czołowe lokaty (razem ponad 150 nagród m.in. z Japonii, Serbii, Grecji, Szwecji, Anglii, Francji, Włoch, Bośni i Hercegowiny, Niemiec i Polski). Duet prowadzi ożywioną działalność koncertową, biorąc udział w wielu konkursach. Zespół sięgnął m.in. po I nagrodę (2014) i Grand Prix (2015) Turnieju Kameralnego w Trzech Odsłonach w Bydgoszczy, I nagrodę na Ogólnopolskim Konkursie Zespołów Kameralnych w Łodzi, II nagrodę na Warszawskim Forum Kameralnym oraz tytuł wicemistrza Międzynarodowego Turnieju Mistrzów w Bydgoszczy (wszystko w 2015 r.), a w 2019 r. zwyciężył w swej kategorii w Międzynarodowym Konkursie Muzyki Polskiej w Rzeszowie. W listopadzie 2019 roku duet zdobył I nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Zespołów Kameralnych im. Artura Rubinsteina w Düsseldorfie. Zespół ma w swoim repertuarze utwory z epoki baroku, klasycyzmu, romantyzmu i XX wieku.

Radosław Lubiak

Powiązane Video Wszystkie video

Gabriel Fauré - Pavane - 15 fletów
JIMEK - Crux
A. Vivaldi - Lato, Burza na akordeonie
A. Vivaldi - Cztery pory roku: Zima

Instrumenty i sprzęt muzyczny

Liszko Embroidery 07 pasek gitarowy skórzany, brązowy wzór
Dadi eberko do skrzypiec 1/4, 1/8, 1/10
KNA Pickups VV-3 przetwornik piezo (przystawka) do skrzypiec
Zildjian A Custom Box Set Sweet Ride zestaw talerzy perkusyjnych

Kontakt


Maria Łakomik
Materiały prasowe, patronaty, treści. Filip Łakomik
Sprawy techniczne, integracje. Prześlij artykuł o muzyce
Można bezpłatnie nadsyłać dowolne materiały (tekst/grafika/video) związane z muzyką klasyczną, które Waszym zdaniem powinny znaleźć się w serwisie. Artykuły sponsorowane przyjmujemy poprzez platformę whitepress.

Partnerzy

Księgarnia Alenuty.pl
Sprzedaż nut i książek.
  • księgarnia muzyczna

Sklep Muzyczny.pl
Instrumenty muzyczne.
  • sklep muzyczny
kultura w sieci

Copyright © 2011-2024 CameralMusic.pl