1. Start
  2. Artykuły
  3. Bilety na koncerty
  4. BARON CYGAŃSKI, J. Strauss, operetka, PREMIERA (Duża Scena Opery i Filharmonii Podlaskiej) - bilety
ARTYKUŁ: Bilety na koncerty - BARON CYGAŃSKI, J. Strauss, operetka, PREMIERA (Duża Scena Opery i Filharmonii Podlaskiej) - bilety

BARON CYGAŃSKI, J. Strauss, operetka, PREMIERA (Duża Scena Opery i Filharmonii Podlaskiej) - bilety

szukaj w artykułach:
ZAMÓW BILET ONLINE »
Termin: 2019-09-13, godz. 19:00
Miasto: Białystok
Miejsce: Duża Scena Opery i Filharmonii Podlaskiej
Adres: Odeska 1,

Kategoria: OperetkaDuża Scena Opery i Filharmonii Podlaskiej

Opis wydarzenia

BARON CYGAŃSKI

Zaliczany jest do najsłynniejszych dzieł w literaturze operetkowej , a sam kompozytor uważał utwór za swe największe osiągnięcie. „Barona cygańskiego” komponował Strauss z myślą o scenie operowej, niezwykły dramatyzm i głęboko liryczny tekst pierwowzoru – noweli „Saffi” Móra Jókai’a, na którym oparte zostało libretto, domagały się, bardziej opracowania operowego niż operetkowego. Stąd tak długa i skrupulatna praca nad każdą postacią, arią i sceną. Kompozytor w  liście do swego librecisty, zwierzał się: „Przed wyjściem na długi, samotny spacer po lesie uczyłem się na pamięć paru Pańskich zwrotek i tam zapisałem melodię na sztywnych mankietach koszuli”. Sukces premierowy był ogromny. To, co w dziele zwróciło szczególną uwagę, to fakt, że była to pierwsza wiedeńska operetka, której głównymi bohaterami uczyniono Węgrów i Cyganów. Świat „Barona” mieni się więc cygańsko-węgierskim „milieu”, w warstwie fabularnej wątki realistyczne przeplatają się z bajecznymi obrazami obozu cygańskiego. A wszystko to w rytm ognistego czardasza i porywającego walca.
 
INSCENIZACJA
 
Akcja libretta rozgrywa się w przededniu wojny, jej niebezpieczeństwo wisi w powietrzu. Mimo lekkości i humoru obecnego w libretcie, wyczuwa się niepokojącą atmosferę, związaną z narastającymi podziałami społecznymi między obywatelami kraju, a nowoprzybyłymi. Te dwa światy zostaną w inscenizacji Opery i Filharmonii Podlaskiej wyraźnie skontrastowane. Pierwszy w groteskowo-realistycznym, a drugi w magicznym i tajemniczym obrazie, niczym w filmach Kustoricy czy Petrovica.
Szczegóły wydarzenia »
Opera i Filharmonia Podlaska - Europejskie Centrum Sztuki w Białymstoku, ul. Odeska 1, 15-406 Białystok

Lokalizacja: 53.129457,23.151108


Wczytuję mapę...kategoria: Bilety na koncerty
Białystok

© CameralMusic 2011 by programista | design: studiobaklazan.pl