Barokowe Eksploracje i zachwyty nad Bendą – czyli opera komiczna w Szczawnicy

fot. Hieronim Makita

To wyjątkowe wydarzenie miało miejsce w ramach 12. edycji Barkowych Eksploracji w Szczawnicy na scenie Dworku Gościnnego, przyciągając rzesze melomanów oraz kuracjuszy, z różnych części Polski, którzy wytrwale walczyli o miejscówki z przeczuciem, że będzie to niezapomniany wieczór. Przekonanie, że Czesi i komedia to zawsze bardzo udany mariaż, znalazło tutaj swoje dobitne potwierdzenie.

Singspiel „Wiejski targ” J.A. Bendy z 1775 r. – mistrzowsko napisany w stylu wczesnego klasycyzmu, z bogatą instrumentalizacją, do humorystycznego i pełnego dwuznaczności libretta autorstwa F.W. Gottera, porusza uniwersalne ówcześnie tematy relacji zamek – lud i wystawionej na próbę w tych okolicznościach miłości młodych ludzi oraz szczególnie żywy i obrosły legendami temat rekrutacji do pruskiej armii za czasów Fryderyka Wielkiego.
Dzieło zostało znakomicie zinterpretowane i wyreżyserowane przez Magdalenę Švecovą oraz poprowadzone muzycznie przez maestro Marka Štryncla, którego historyczna orkiestra Musica Florea Praha obchodzi w tym roku jubileusz 30-lecia swojej działalności.

Role główne, wymagające od artystów zarówno świetnych kwalifikacji wokalnych jak też aktorskich zostały przekonująco, a jednocześnie z lekkością i naturalnością wykreowane przez czeskich artystów młodego pokolenia.

Na szczególną uwagę zasługuje Doubravka Součková, która znalazła świetny sposób na rozegranie swojej postaci – młodej, uroczej, a jednak niepozbawionej charakteru Baruški. Z powodzeniem zaprezentowała też talent i wysoką kulturę wokalną, szczególnie w lirycznej, koloraturowej arii końcowej, przywołującej (w aspekcie poziomu wirtuozerii) skojarzenie ze słynną mozartowską arią Królowej nocy z „Czarodziejskiego fletu”.

Drugą postacią, która z pewnością na długo zapadła publiczności w pamięć jest Porucznik, rola mówiona, powierzona czeskiemu aktorowi Justinowi Svobodzie, który mistrzowsko wykreował bezpruderyjnego, nonszalackiego i rubasznego aż do granic groteski rekrutera, wykorzystującego swoją pozycję kuzyna Pana z zamku.

Wielkie brawa także dla aktorów drugiego planu – tutaj Švecova znalazła bardzo trafny sposób na podtrzymanie energii spektaklu w momentach bardziej statycznych, ale też nie omieszkała maksymalne wyzyskać scen komediowych m.in. pijatyki w pobliskiej karczmie. Do tego nie zabrakło pomysłowej interakcji z publicznością i humorystycznych wtrętów w języku polskim, a nawet odniesień do Szczawnicy i lokalnego piwa ze Szczawą.

Wielką wartością dodaną spektaklu jest historyczna oprawa całości z dbałością o kostiumy, rekwizyty oraz scenografię i światło – estetyczna uczta na przekór wszelkim przejawom kiczu wkradającym się dziś coraz częściej na operowe sceny.

Było to już ósmy spektakl przywieziony do Szczawnicy na Barokowe Eksploracje przez czeskich artystów. I choć niełatwe kulisy finansowania i skomplikowanej logistyki tego typu wydarzenia wymagają od organizatorów prawdziwej organizacyjnej ekwilibrystyki, mamy nadzieję na kontynuację tej unikatowej w skali całej Polski współpracy artystycznej.

Dyrektor artystyczny/koordynator Barokowych Eksploracji: Agnieszka Żarska.
organizatorzy: stowarzyszenie Szczawnicki Chór Kameralny, Musica Florea Praha, współorganizacja: Pieniny SPA Resort, Centrum Kongresowe Dworek Gościnny w Szczawnicy.
Partner główny: Województwo Małopolskie.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.
Wsparcie finansowe: Ministerstwo Kultury Republiki Czeskiej, Centrum Kultury, Sportu i Promocji w Szczawnicy, współpraca promocyjna: Czeskie Centrum w Warszawie, PKL Palenica.Tekst: SCK
Fot. Hieronim Makita

Powiązane Video Wszystkie video

G.F.Handel, Chandos Anthem 6 b, chorus: As pants the hart for cooling streams
Raymonds Road - Beggars Opera
CO-OPERA - "By?e? przejazdem"
New Violin in the Krakow Opera - works for violin and string quartet

Instrumenty i sprzęt muzyczny

Alice kostka gitarowa AP-100R1-CO Chinese Opera
Aulos 511B flet prosty tenorowy, palcowanie barokowe
Meinl Sonic Energy OG-12 12″ OPERA GONG INCL. bijak
Mollenhauer B1-1295S flet prosty altowy, palcowanie barokowe

Kontakt


Maria Łakomik
Materiały prasowe, patronaty, treści. Filip Łakomik
Sprawy techniczne, integracje. Prześlij artykuł o muzyce Artykuły sponsorowane
Można bezpłatnie nadsyłać dowolne materiały (tekst/grafika/video) związane z muzyką klasyczną, które Waszym zdaniem powinny znaleźć się w serwisie. Artykuły sponsorowane przyjmujemy poprzez platformę whitepress.

Partnerzy

Księgarnia Alenuty.pl
Sprzedaż nut i książek.
  • księgarnia muzyczna

Sklep Muzyczny.pl
Instrumenty muzyczne.
  • sklep muzyczny
forum muzyczne
kultura w sieci

Copyright © 2011-2022 CameralMusic.pl