1. Start
  2. Artykuły
  3. Wydarzenia muzyczne
  4. Baltic Neopolis Festival na finiszu
ARTYKUŁ: Wydarzenia muzyczne - Baltic Neopolis Festival na finiszu

Baltic Neopolis Festival na finiszu

szukaj w artykułach:
Muzycy Baltic Neopolis Orchestra oraz zagraniczni goście w najbliższy weekend i poniedziałek zagrają trzy ostatnie koncerty w ramach Baltic Neopolis Festival. RPO – Rozwijamy Region w Dobrym Tonie: w Szczecinie, Drawnie i Świdwinie.

Baltic Neopolis Festival to cykl letnich koncertów muzyki kameralnej organizowanych przez szczecińską Baltic Neopolis Orchestrę w całym regionie zachodniopomorskim z udziałem międzynarodowych artystów.

Muzycy Baltic Neopolis Orchestra zagrali już w Szczecinie, Kołobrzegu, Świnoujściu, Darłowie i Gryficach. W najbliższy piątek na specjalne zaproszenie BNO do Szczecina przyjedzie niezwykłe greckie trio The Transcription Ensemble. Trio zostało założone w 2007 roku przez Yorgosa Kandylidisa, Christosa Grimpasa i Nikosa Zafranasa, trzech odnoszących sukcesy solistów, którzy należą do młodej generacji greckich muzyków i regularnie koncertują jako soliści oraz kameraliści w Grecji oraz wielu europejskich krajach.

W niedzielę koncert w Drawnie uświetni wybitny węgierski skrzypek o cygańskich korzeniach Sándor Jávorkai, który koncertuje na całym świecie i znany jest z niesamowitego, scenicznego wigoru. Jego koncert z towarzyszeniem Baltic Neopolis Orchestra obfitował będzie zatem w energetyczne, lubiane przez słuchaczy folkowe rytmy. Festiwal zakończy koncert Baltic Neopolis Quartet w Świdwinie.

Wszystkie występy mają lekką, wakacyjną formułę, wysokie walory artystyczne nie ustępują więc miejsca tym rozrywkowym.

Festiwal Baltic Neopolis Orchestra ma swoją genezę w realizowanym do tej pory z wielkim powodzeniem projekcie Program Regionalny - Rozwijamy Region w Dobrym Tonie, który zakłada przeprowadzanie koncertów w miejscach, które skorzystały ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego i dzięki temu stały się znacznie atrakcyjniejsze dla mieszkańców i turystów. Wszystkie miejsca koncertów Festiwalu skorzystały z takiego dofinansowania.

Na sierpniowe koncerty obowiązuje wstęp wolny.


Harmonogram koncertów Baltic Neopolis Festival
RPO – Rozwijamy Region w Dobrym Tonie


Sierpień


21.08 (piątek), godz. 18:00
Szczecin, Ogród Różany
Koncert w ramach cyklu Różany Ogród Sztuki


Liryzm Fortepianowego Trio

Letni wieczór, skrzypce, wiolonczela i fortepian wśród zapachu róż...Trio instrumentów i trzech, doskonałych greckich muzyków, którzy zaproszą słuchaczy w liryczny świat popularnych utworów muzycznych.

Artyści:
The Transcription Ensemble (Grecja)

Program:

Jean-Baptiste Loeillet de Gant Trio Sonata in b minor
Largo
Allegro

Adagio

Allegro con spirito
Joseph Haydn Trio for piano, violin and violoncello in g major “Zingarese”
Andante
Poco Adagio

Finale: Rondo alla zingarese - Presto
Piotr Ilitch Tchaikovsky From the «Seasons» op. 37a
March: Song of the Lark Andantino espressivo
April: Snowdrop Allegretto con moto e un poco rubato
June: Barcarolle Andante cantabile
August: The Harvest Allegro vivace

September: The Hunt Allegro non troppo
October: Autumn Song Andante doloroso e molto cantabile
December: Christmas Tempo di Valse
Astor Piazzola From «Cuatro Estaciones Porteñas», in a tran- scription for Piano Trio by Jose Bragato
Invierno Porteño (Buenos Aires Winter)
Verano Porteño (Buenos Aires Summer)


* wstęp wolny


23.08 (niedziela), godz. 17:00
Drawno, Drawieński Ośrodek Kultury
Gypsy King and Orchestra

Jeden z ostatnich muzycznych wieczorów w sierpniu obfitował będzie w pełne wigoru, folkowe rytmy. Wszystko za sprawą węgierskiego mistrza skrzypiec o cygańskich korzeniach Sandora Jávorkaia i Baltic Neopolis Orchestra, którzy przeniosą słuchaczy w fascynujący świat Czardasza i swoimi wykonaniami przypomną najgorętsze momenty lata.


Artyści:
Sandor Jávorkai (Węgry) – skrzypce
Baltic Neopolis Orchestra

Program:

Giuseppe Tartini Sonata skrzypcowa G-mol „Diabelski tryl”
Niccolò Paganini Koncert skrzypcowy nr 2, op. 7 „La Campanella”
Béla Bartók Romanian Folk Dances
Johannes Brahms 5 taniec węgierski
Astor Piazzolla Oblivion

Pablo de Sarasate Zigeunerweisen


* wstęp wolny


24.08 (poniedziałek), godz. 17:00
Świdwin, Zamek w Świdwinie
Endless summer

Baltic Neopolis Quartet przywoła podczas koncertu najlepsze wspomnienia mijającego lata. Muzyka kwartetu zabierze słuchaczy w magiczną podróż po upalnych zakątkach globu, a energia prezentowanych utworów z pewnością pozostawi wrażenie, że to lato nie skończy się nigdy. Gorący repertuar sierpniowego koncertu pozytywnie nastroi słuchaczy i pozwoli im z radością czekać na kolejny, letni sezon koncertowy.


Artyści:
Baltic Neopolis Quartet

Program:

Joseph Haydn Kwartet smyczkowy op. 77, nr 1 G dur Allegro moderato
Finale presto

Joaquin Turina La Oration del torero

Jacob Gade Tango Jalousie

Franz Schubert Kwartet smyczkowy Śmierć i dziewczyna
Scherzo

Georg Gershwin Summertime

Carlos Gardel Tango Por Una Cabeza

Zequinha de Abreu Chora Sapeca Tico- Tico no Fuba
Astor Piazzolla Libertango


* wstęp wolnySYLWETKI ARTYSTÓW


Sándor Jávorkai


(skrzypce) urodził się w 1976 roku na Węgrzech. Zaczął studia na Akademii im. Franza Liszta w Budapeszcie, a następnie przeniósł się na University of Music and the Performing Arts we Wiedniu, które ukończył z wyróżnieniem w 2004 roku. Jako koncertmistrz grał pod batutą Mariss Jansons i Marcello Viotti w International Orchestra Institute Attergau, pod patronatem Filharmonii Wiedeńskiej. W 2008 roku występował także jako koncertmistrz i solista z Europe Philharmonic.
Koncertował w całej Europie i na świecie. Występował w ważnych salach koncertowych we Wiedniu, Berlinie, Luksemburgu, Warszawie, Tokio czy Pekinie. Otrzymał stypendium z Herbert von Karajan Center we Wiedniu. Jest także zwycięzcą wielu międzynarodowych konkursów m.in. w Hiszpanii, Grecji i Austrii.

The Transcription Ensemble


Trio The Transcription Ensemble zostało założone w 2007 roku przez Yorgosa Kandylidisa, Christosa Grimpasa and Nikosa Zafranasa, trzech odnoszących sukcesy solistów, którzy należą do młodej generacji greckich muzyków. Regularnie koncertują jako soliści oraz kameraliści w Grecji oraz wielu europejskich krajach.

W 2014 roku Trio odbyło tournée po Grecji i Rumunii. Muzycy gościli w Thessaloniki Concert Hall, Athens Megaron, Thessaloniki State Museum of Contemporary Art, na “Dimitria” Festival, Nafplion Festival, International Classical Music Festival of Cyclades, Rhodes International Music Days oraz w National Gallery of Athens, Yasar University in Izmir, Madrid Reina Sofia Museum, czy London Tate Modern.

W styczniu 2015 Transcription Ensemble wraz z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Greckiej Telewizji, wykonało Koncert Bohuslava Martinů emitowany na żywo w Programie Klasycznym Greckiego Radia.

Podczas koncertów zespół stara się prezentować zarówno słynne arcydzieła muzyki kameralnej, jak i mniej znane dzieła, takie jak rosyjska muzyka konstruktywizmu oraz dzieła przeznaczone na mały skład.

Baltic Neopolis Orchestra


Baltic Neopolis Orchestra, zdobywca Fryderyka 2015 w kategorii Album roku muzyka kameralna, jest smyczkową orkiestrą kameralną, powstałą w 2008 roku z inicjatywy młodych szczecińskich artystów. Od tego czasu orkiestra koncertowała dziesiątki razy, realizując zarówno własne cykle, jak i współuczestnicząc w zewnętrznych projektach artystycznych. Obecnie nominowana do nagrody Fryderyki 2015 w dwóch kategoriach: Album roku muzyka kameralna oraz Najwybitniejsze nagranie muzyki polskiej.

Orkiestrą Baltic Neopolis kieruje altowiolistka Emilia Goch, która aktywnie, nowocześnie i z rozmachem wspiera swoimi działaniami nową markę Szczecina. Dzięki jej staraniom w składzie zespołu znaleźli się najlepsi szczecińscy instrumentaliści, uczestniczący w lokalnych, ogólnopolskich i zagranicznych projektach muzycznych. Oprócz regularnej pracy nad światowym repertuarem kameralnym, muzycy chętnie biorą udział w projektach awangardowych.

Doceniana w Polsce i w Europie Baltic Neopolis Orchestra wciąż szuka nowych pól muzycznych inspiracji. Współpracuje z cenionymi kompozytorami i artystami, między innymi: Krzysztofem Pendereckim, Krzysztofem Meyerem, Piotrem Mossem, Pawłem Łukaszewskim, Mikołajem Góreckim, Danielem Stabrawą, Vaskiem Vassilevem, Bernardem Le Monnierem, Richardem Galliano. Od stycznia 2013 roku funkcję dyrektora artystycznego Orkiestry pełni światowej sławy skrzypek i koncertmistrz, Tomasz Tomaszewski. Na dotychczasowy dorobek artystyczny Orkiestry składa się pięć płyt: Ego Sapientia Marka Jasińskiego zrealizowana wespół z Chórem Akademickim im. prof. Jana Szyrockiego Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technicznego (2013), kompozycje Mikołaja Góreckiego i Pawła Łukaszewskiego, nagrane z Tomaszem Tomaszewskim (2013) oraz Tribute to Carl Loewe z Urszulą Kryger, Adamem Kruszewskim i Pawłem Kotlą (2014) a także Sonatina für Alina, nagrana z saksofonistką Aliną Mleczko (2014) i najnowsza Il Tramonto z sopranistką Joanną Tylkowską-Drożdż . Orkiestra – dzięki pasji i zaangażowaniu – tworzy część najbardziej prestiżowej, a jednocześnie niepowtarzalnej i nowoczesnej oferty kulturalnej. Ponadto wciąż zaskakuje otwartością na formy współpracy artystycznej i wielowymiarowością swoich koncertów.Baltic Neopolis Quartet


Zespół powstał w 2008 roku z inicjatywy muzyków- solistów szczecińskiej Baltic Neopolis Orchestra – absolwentów wyższych uczelni muzycznych w Berlinie, Londynie, Wrocławiu i Szczecinie. Pasją muzyków jest przede wszystkim klasyczny repertuar XX i XXI wieku, chociaż wrodzony indywidualizm pozwala zespołowi tworzyć i angażować się w niekonwencjonalne projekty artystyczne.

Kwartet nie stroni od eksperymentów w przestrzeniach muzealnych, studiach radiowych, kościołach, budynkach przemysłowych i plenerach. Do 2015 roku zespół wystąpił między innymi na: Międzynarodowym Festiwalu Organowym w Szczecinie (2009), Międzynarodowym Festiwalu w Trzęsaczu Sacrum non profanum (2012), 42. Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Współczesnej Poznańska Wiosna Muzyczna (2013), Obchodach Roku Lutosławskiego w Pradze (2013), I Gorzowskim Festiwalu Muzyki Współczesnej im. Wojciecha Kilara (2013), czy 22. Usedomer Musikfestival (2014). Muzycy są regularnie zapraszani do współpracy studyjnej zarówno przy projektach teatralnych, jak i rozrywkowych. Zrealizowali między innymi partie smyczkowe na płytach Joli Szczepaniak BabaGada oraz Katarzyny Nosowskiej 8. Zespołowi dedykowane zostały dwa kwartety Piotra Klimka oraz II Kwartet smyczkowy Orestes Michała Dobrzyńskiego.

Różnorodność osobowości i wspomniany wysokiej próby indywidualizm poszczególnych członków zespołu daje im szeroki pogląd na nowoczesne trendy wykonawcze i interpretacyjne, co przenosząc na grunt kameralistyki owocuje koncertami o niepowtarzalnej atmosferze połączonej z profesjonalizmem wykonawczym. Baltic Neopolis Quartet jest grupą otwartą na oryginalne pomysły. Wspiera promowanie Szczecina jako miasta kultury. Świeże spojrzenie kwartetu na muzykę klasyczną pozwala artystom robić rzeczy niepowtarzalne, dzięki czemu na koncertach możliwe jest łączenie muzyki różnego rodzaju z innymi obszarami artystycznej ekspresji.

Zespół ma w swoim dorobku kilka wydawnictw muzycznych: Kompozycje Szczecińskie (2013) – płytę zawierająca pięć kwartetów smyczkowych szczecińskich współczesnych twórców, Tribute to Carl Loewe (2014), zawierającą Kwartet Smyczkowy c-moll op.26 Carla Loewe’go Quatuor sprituel (1830) oraz wyjątkowo nastrojową płytę Il Tramonto (2015) nagraną z sopranistką Joanną Tylkowską-Drożdż.


kategoria: Wydarzenia muzyczne
© CameralMusic 2011 by programista | design: studiobaklazan.pl