Atlas Indywidualności Muzycznych

W dniach 14-23 listopada odbędzie się 10. Międzynarodowy Festiwal Indywidualności Muzycznych im. Aleksandra Tansmana. Jego celem jest prezentacja krajowych i zagranicznych muzyków o wyjątkowym dorobku. Sponsorem generalnym wydarzenia została Grupa Atlas.

Pierwszy Międzynarodowy Konkurs Indywidualności Muzycznych odbył się w listopadzie 1996 roku w Łodzi w okazji obchodów Roku Aleksandra Tansmana, polskiego awangardowego kompozytora muzyki orkiestrowej, fortepianowej i gitarowej, dyrygenta i pianisty-wirtuoza. Tegoroczny Festiwal to jubileuszowa, 10. edycja, która rozpocznie się spektaklem inauguracyjnym "Wojna i Pokój" Jordiego Savalla w Teatrze Wielkim 14 listopada.


Kolejne wydarzenia Festiwalu to odbywający się w Muzeum Miasta Łodzi koncert węgierskiego poety fortepianu, Jozsefa Baloga, wernisaż Tansmana (multimedialna, interaktywna wystawa) oraz koncert "Renessaince Pop & Barock Music" w wykonaniu hiszpańskiej grupy Laberintos Ingeniosos. Pragnący poznać bliżej twórczość patrona Festiwalu będą mogli obejrzeć film "Aleksandra Tansmana tournee dookoła świata" w Poleskim Ośrodku Kultury oraz dwuczęściową filmografię artysty "Tansman Filmowy", zaprezentowaną w Sali Kinowej PWSFTviT. Finał Festiwalu będzie miał miejsce w Sali Koncertowej Filharmonii Łódzkiej, gdzie opera "L'Usignolo di Boboli" i suita baletowa "Sextuor" zostaną wykonane przez Polską Orkiestrę Radiową i Chór Filharmonii Narodowej wraz z trójką śpiewaków operowych: Stevenem Schescharegiem (baryton), Gernotem Heinrichem (tenor) i Małgorzatą Olejniczak-Worobiej (sopran). Sponsorem generalnym Festiwalu została Grupy Atlas, angażująca się w aktywne wspieranie wydarzeń artystycznych. Wydarzenie odbywa się pod patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego.

- Dla Atlasa, jako społecznie odpowiedzialnej polskiej firmy, rola sponsora generalnego wydarzenia tak prestiżowego jak Międzynarodowy Festiwal Indywidualności Muzycznych im. Aleksandra Tansmana to konsekwencja realizowanego programu zrównoważonego rozwoju – mówi Jacek Michalak, wiceprezes ds. rozwoju Grupy Atlas. – Sponsorem zostaliśmy nieprzypadkowo, gdyż Aleksander Tansman to symbol sukcesu polskiej artystycznej myśli i ducha. Przykład ogromnie twórczego człowieka, o wielkim talencie i pasji tworzenia, a w dodatku łodzianina, czyli artysty czerpiącego inspirację również z miasta, w którym się urodził. Czymś naturalnym, wynikającym z ciągłej działalności, jest fakt, że Atlas, będący łódzką firmą, silnie związaną z miastem oraz polską kulturą i sztuką, zaangażował się we wsparcie Festiwalu.

Atlas angażuje się w wiele projektów w regionie związanych z kulturą i sztuką. W Łodzi działa Atlas Sztuki, wg tygodnika „Polityka” najlepsza galeria prywatna w Polsce. Od 4 lat największy polski producent chemii budowlanej jest sponsorem Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi. Wsparł również m.in. zeszłoroczny koncert Jana Lisieckiego „Teraz Polska” oraz Rubinstein Piano Festival w Filharmonii Łódzkiej. Grupa Atlas będzie również sponsorem generalnym koncertu „Tansman Festival” 15 lutego 2015 roku, kiedy to odbędzie się polska premiera „IV Symfonii” Henryka Mikołaja Góreckiego zatytułowanej „Tansman Epizody”.

Urodzony w Łodzi w 1897 r. Aleksander Tansman czerpał z tradycji polskiej i żydowskiej, a w jego twórczości widać również bardzo silne wpływy francuskie i amerykańskie, niejednokrotnie wychodząc poza granice gatunkowe czy upodobania współczesnych mu środowisk muzycznych. Był pierwszym polskim artystą nominowanym przez Akademię Filmową do Oscara za "muzykę oryginalną", napisaną do filmu Gregory'ego Ratoffa „Paris Underground”. Jego dzieła weszły do obiegowego repertuaru koncertowego na całym świecie. Artysta otrzymał liczne nagrody
i odznaczenia. Wręczając Dyplom Akademii Filmowej podkreślono jego wyjątkowy wkład do kultury filmowej i mistrzostwo orkiestracji. W ojczyźnie, kompozytor otrzymał Złotą Odznakę Orderu Zasługi oraz Odznakę Zasługi dla Kultury Polskiej. W 1986 roku, na krótko przed jego Akademia Muzyczna w Łodzi nadała mu tytuł doktora honoris causa.

Powiązane Video Wszystkie video

1. Festiwal Muzyki Crossover (Bielsko-Bia?a 2016)
Koncerty Justyny Philipp
Ruggero Leoncavallo - Vesti la giubba z opery Pagliacci - Plácido Domingo
„Pierwsze Kroczki” – Mama Dada

Instrumenty i sprzęt muzyczny

Atlas Hyper 1.5 kabel głośnikowy (para) 2 x 2m, złącza Atlas
Atlas Element interkonekt audio
Ludwig LAS36MBS Atlas statyw amany pod talerze
Ludwig LAS26CS Atlas statyw prosty pod talerze

Kontakt


Maria Łakomik
Materiały prasowe, patronaty, treści. Filip Łakomik
Sprawy techniczne, integracje. Prześlij artykuł o muzyce
Można bezpłatnie nadsyłać dowolne materiały (tekst/grafika/video) związane z muzyką klasyczną, które Waszym zdaniem powinny znaleźć się w serwisie. Artykuły sponsorowane przyjmujemy poprzez platformę whitepress.

Partnerzy

Księgarnia Alenuty.pl
Sprzedaż nut i książek.
  • księgarnia muzyczna

Sklep Muzyczny.pl
Instrumenty muzyczne.
  • sklep muzyczny
kultura w sieci

Copyright © 2011-2024 CameralMusic.pl