1. Start
  2. Artykuły
  3. Kompozytorzy
  4. Antônio Carlos Gomes
ARTYKUŁ: Kompozytorzy - Antônio Carlos Gomes

Antônio Carlos Gomes

szukaj w artykułach:
last.fm
Jeden z najważniejszych muzyków brazylijskich i pierwszy kompozytor Nowego Świata, którego twórczość została zaakceptowana na Starym Kontynencie. Carlos Gomes urodził się w miasteczku Campinas w 1836 roku, a swoją edukację muzyczną rozpoczął bardzo wcześnie, gdyż już w wieku 8 lat stał się częścią zespołu swojego ojca. Był niesamowicie zdolnym dzieckiem. W krótkim czasie opanował grę na każdym instrumencie, który wchodził w skład grupy ojca. Zaczął również pisać drobne utwory, które stały się znane w jego regionie. Mając 23 lata Antônio wyjechał do Rio de Janeiro i dzięki pomocy Piotra II cesarza Brazylii zapisał się na studia do Narodowego Konserwatorium Muzycznego, gdzie uczył się u Gioacchino Gianniniego. Po ukończeniu nauki napisał swoją pierwszą operę „A noite do Castelo”, która podczas swojej premiery spotkała się z ogromnym aplauzem. Dwa lata później powstała kolejna opera artysty zatytułowana „Joana de Flanres”, która okazała się jeszcze większym sukcesem. Dzięki tym dwóm operom kompozytor otrzymał od cesarza propozycję wyjazdu na studia do Włoch. Tam postanowił stworzyć operę o charakterze prawdziwie brazylijskim, którą oparł na powieści José de Alencara „O Guarani”. Powstało w ten sposób jego najbardziej znane dzieło o tym samym tytule, zaprezentowane po raz pierwszy na scenie Teatru Scala w Mediolanie. „O Guarani” było niebywałym sukcesem zarówno w Europie jak i w Brazylii.
W latach ’70 XIX wieku skomponował takie opery jak: „Fosca” i„Salvador Rosa”, obie z librettem Antonia Ghislanzoniego, „Maria Tudor” z librettem Arigo Boito oraz specjalny utwór dla Piotra II zaprezentowany podczas jego wizyty w Stanach Zjednoczonych.
Po utworzeniu Republiki Brazylii w 1889 roku Carlos Gomes został poproszony przez Deodoro da Fonseca (przywódcę zamachu stanu) o napisanie Hymnu Republiki, jednak wierny monarchii artysta odrzucił tę propozycję. W międzyczasie skomponował operę „O Condor” oraz poemat symfoniczny „Colombo” na 400 rocznicę odkrycia Ameryki.
W 1896 roku udał się do Belém, gdzie miał zostać dyrektorem muzycznym tamtejszego konserwatorium. Jednak postępująca choroba nie pozwoliła artyście na wprowadzenie planowanych zmian w konserwatorium i doprowadziła go do śmierci w tym samym roku, w którym przyjechał do miasta.

"Colombo"- Armando Belardi, Constanzo Mascitti, Lucia Quinto Morsello, Sérgio Albertini, Paulo Adonis, Paulo Scavone, Mariângela Rea, João Calil w Teatrze w São Paulo.


"O Guarani"- The Royal Philarmonic Orchestra pod batutą Enrique Arturo Diemecke.


A tu w wersji SKA- Orquestra Brasileira de Música Jamaicana

kategoria: Kompozytorzy
© CameralMusic 2011 by programista | design: studiobaklazan.pl