Andrei Ioniță – rumuński wirtuoz wiolonczeli w Akademii Muzycznej

Andrei Ioniță, fot. mat. prasowe
https://mkiartists.com/artists/andrei-ionita/

W najbliższy piątek 7 września łódzką Akademię Muzyczną odwiedzi Andrei Ioniță – rumuński wiolonczelista uznawany za jednego z najlepszych wirtuozów tego instrumentu na świecie, tryumfator słynnego Konkursu im. Piotra Czajkowskiego w Moskwie w 2015 roku. Artysta pojawi się w Łodzi na próbie do koncertu, który w niedzielę 9 września wykona wspólnie z uczelnianą Orkiestrą Smyczkową PRIMUZ pod kierownictwem prof. Łukasza Błaszczyka. Zagrają wspólnie w ramach VIII Międzynarodowego Festiwalu Muzyka w Opactwie 2018 „Bach u Cystersów” w Wąchocku.

Próba do koncertu rozpocznie się o godz. 10.00 w Sali Balowej Pałacu Akademii Muzycznej w Łodzi przy ulicy Gdańskiej 32. Muzycy będą pracować nad repertuarem XVIII-wiecznym – koncertami wiolonczelowymi Carla Philippa Emanuela Bacha i Józefa Haydna. – My już nie możemy się doczekać na spotkanie z tym artystą – piszą na swoim portalu społecznościowym studenci z Orkiestry PRIMUZ. – To będzie ogromny zaszczyt i niesamowite przeżycie!

Andrei Ioniță, piątkowy gość łódzkiej uczelni muzycznej, to – wg słów „The Times” – jeden z najbardziej ekscytujących wiolonczelistów, jacy pojawili się w przeciągu ostatniej dekady. Urodził się w 1994 roku w Bukareszcie, gdzie rozpoczął swoją muzyczną edukację. Obecnie studiuje u prof. Jensa Maintza w Berlinie. Jest zwycięzcą szeregu nagród w prestiżowych konkursach, przede wszystkim w Międzynarodowym Konkursie Muzycznym im. Piotra Czajkowskiego w Moskwie (I nagroda, 2015) i w Międzynarodowym Konkursie im. Arama Chaczaturiana w Erewaniu (I nagroda, 2013). Grywa z najlepszymi orkiestrami na świecie, m.in. z Orkiestrą Teatru Maryjskiego, Filharmonią Monachijską (pod batutą Valeriego Giergiewa), Niemiecką Orkiestrą Symfoniczną w Berlinie (Nicholas Collon), BBC Philharmonic Orchestra (Yan Pascal Tortelier), Orkiestrą Filharmonii Tokijskiej (Michaił Pletniew). Gra na instrumencie Giovanniego Baptisty Rogeriego z 1671 roku.

Orkiestra Smyczkowa PRIMUZ jest wizytówką Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi. Powstała w 2012 roku z inicjatywy skrzypka i pedagoga – prof. Łukasza Błaszczyka, który do dziś jest jej szefem artystycznym. Orkiestra wykonuje utwory klasyczne i jazzowe, wśród których warto wymienić dzieła łódzkich kompozytorów – Grażyny Bacewicz i Aleksandra Tansmana. Debiut orkiestry z udziałem Krzesimira Dębskiego był jednym z najważniejszych łódzkich wydarzeń artystycznych sezonu. W kolejnych latach zespół współpracował z Kevinem Kennerem, Adamem Makowiczem, Tomaszem Szymusiem, Jackiem Królikiem, Larsem Erikiem ter Jungiem, Pawłem Gusnarem i wieloma innymi. W marcu bieżącego roku Orkiestra PRIMUZ zwyciężyła w Ogólnopolskim Konkursie Orkiestr Smyczkowych rozegranym w Bydgoszczy. Podczas ostatnich wakacji młodzi artyści wystąpili w ramach Festiwalu Piosenki i Ballady Filmowej w Toruniu oraz na obchodach 75. rocznicy powstania w białostockim getcie. Przed nimi kolejny pracowity rok akademicki!

Powiązane Video Wszystkie video

Sergiusz Prokofiew - III Koncert Fortepianowy C-dur - ALEKSANDRA KRZANOWSKA
Zequinha de Abreu - Tico-Tico
Justyna Philipp i kwartet z?o?ony z profesorów Akademii Muzycznej w Gda?sku
„Pierwsze Kroczki” – Mama Dada

Instrumenty i sprzęt muzyczny

PWM Twardowski Romuald - May wirtuoz. atwe utwory na fortepian
AN Stadnik Ryszard ″Szkoa na flet prosty″
AN Zaleski Piotr, Klich Jarema, Zieliski Marek ″Metodyka nauczania gry na gitarze″ ksika
AN Maseli Bernard ″Going Home. Dziesi miniatur na wibrafon solo″ ksika

Kontakt


Maria Łakomik
Materiały prasowe, patronaty, treści. Filip Łakomik
Sprawy techniczne, integracje. Prześlij artykuł o muzyce
Można bezpłatnie nadsyłać dowolne materiały (tekst/grafika/video) związane z muzyką klasyczną, które Waszym zdaniem powinny znaleźć się w serwisie. Artykuły sponsorowane przyjmujemy poprzez platformę whitepress.

Partnerzy

Księgarnia Alenuty.pl
Sprzedaż nut i książek.
  • księgarnia muzyczna

Sklep Muzyczny.pl
Instrumenty muzyczne.
  • sklep muzyczny
kultura w sieci

Copyright © 2011-2024 CameralMusic.pl