Andreas Scholl & Baroque Collegium 1685, czyli niezapomniany finał Barokowych Eksploracji 2022

fot. Hieronim Makita

Na finał tegorocznej edycji Barokowych Eksploracji, 9 września miało miejsce wyjątkowe muzyczne wydarzenie – koncert z udziałem Andreasa Scholla, jednego z najwybitniejszych kontratenorów naszych czasów. Wydarzenie odbyło się z inicjatywy Agnieszki Żarskiej, dyrektor artystycznej i organizacyjnej Barokowych Eksploracji, w szczególnym miejscu – kościele w Jaworkach k. Szczawnicy, byłej greko-katolickiej cerkwi, słynącej z pięknego zabytkowego ikonostasu oraz świetnej akustyki.

Wykonawcami koncertu, obok znakomitego solisty, było międzynarodowe Baroque Collegium 1685 – Chór i Orkiestra, założone przez Agnieszkę Żarską w 2016 r. W składzie Collegium projektowo grają muzycy i wirtuozi związani z wieloma ważnymi ośrodkami muzyki barokowej w Polsce i Europie. Chór Baroque Collegium zrzesza szczawnickich kameralistów oraz zapraszanych do projektów, zawodowych śpiewaków z wielu regionów Polski i z zagranicy.

W pierwszej części koncertu zabrzmiała kantata solowa J.S. Bacha – Ich habe genug BWV 82, której liryczne arie „Ich habe genug” oraz „Schlummert ein” z wieloma miejscami wymagającymi pianissimo zostały zaprezentowane przez solistę niezwykle poruszająco. Druga część dedykowana była Oratorium „Saul” G.F. Haendla. Wybór zawierał Uwerturę oraz Allegro z Sinfonii z koncertującymi organami, znakomicie napisane i bardzo charakterystyczne chóry oraz sześć zachwycających arii Dawida, dających soliście możliwość zaprezentowania zarówno pięknego brzmienia jak i całej gamy muzycznych afektów.
Artyści otrzymali długie owacje na stojąco od publiczności, wśród której nie brakowało fanów Andreasa Scholla z wielu regionów Polski.

Organizatorem Barokowych Eksploracji jest stowarzyszenie Szczawnicki Chór Kameralny
Partnerem Głównym jest Województwo Małopolskie – wydarzenie zostało objęte programem promocyjnym pn. Wizytówka Małopolski.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.
Projekt realizowany przy wsparciu finansowym Miasta i Gminy Szczawnica, wsparcie: Pieniński Bank Spółdzielczy, „Kafeneion”– Grecka Kafejka i Sklepik, współpraca: Parafia MB Pośredniczki Łask w Szlachtowej, Hotel „Batory”, Pieniny SPA Resort; wsparcie organizacyjne: Centrum Kultury, Sportu i Promocji w Szczawnicy; współpraca promocyjna: PKL Palenica

Tekst: SCK


Fot. Hieronim Makita

Powiązane Video Wszystkie video

Andreas Scholl - White as lilies
Simon Keenlyside jako Papageno - Royal Opera House Covent Garden
TheThreeX, czyli muzyczny crossover
Pawe? ?ukaszewski - Psalmus 102

Instrumenty i sprzęt muzyczny

Ernie Ball 2022 Paradigm Hybrid Slinky struny do gitary elektrycznej 9-46
NUX MG 200 multiefekt gitarowy
Presonus AudioBox Studio USB interfejs audio, zestaw nagraniowy
American DJ Bubble Tron GO wytwornica baniek

Kontakt


Maria Łakomik
Materiały prasowe, patronaty, treści. Filip Łakomik
Sprawy techniczne, integracje. Prześlij artykuł o muzyce Artykuły sponsorowane
Można bezpłatnie nadsyłać dowolne materiały (tekst/grafika/video) związane z muzyką klasyczną, które Waszym zdaniem powinny znaleźć się w serwisie. Artykuły sponsorowane przyjmujemy poprzez platformę whitepress.

Partnerzy

Księgarnia Alenuty.pl
Sprzedaż nut i książek.
  • księgarnia muzyczna

Sklep Muzyczny.pl
Instrumenty muzyczne.
  • sklep muzyczny
forum muzyczne
kultura w sieci

Copyright © 2011-2023 CameralMusic.pl