1. Start
  2. Artykuły
  3. Aktualności
  4. Aleksandra Wojtachnia – III miejsce we Włoszech!
ARTYKUŁ: Aktualności - Aleksandra Wojtachnia – III miejsce we Włoszech!

Aleksandra Wojtachnia – III miejsce we Włoszech!

szukaj w artykułach:
fot. Romuald Kalischewski

W dniach 9–13 maja 2018 we włoskiej Filadelfii odbywał się już po raz dziesiąty Międzynarodowy Konkurs Muzyki Klasycznej, w którym wzięli udział młodzi muzycy z niemal trzydziestu krajów świata. Konkurs X Concorso Musicale Citta’di Filadelfia Premio Speciale „Paolo Serrao” odbywa się w różnych kategoriach. W kategorii ‘śpiew solowy’ w tegorocznej edycji wzięła udział i zdobyła III miejsce ALEKSANDRA WOJTACHNIA - studentka magisterium na kierunku wokalistyka w Akademii Sztuki w Szczecinie. Aleksandra jest studentką klasy śpiewu solowego prof. Sylwii Burnickiej-Kalischewskiej, a na konkursie we Włoszech akompaniował jej znakomity pianista młodego pokolenia Michał Landowski (z klasy fortepianu prof. Bogusława Rottermunda). W ramach programu konkursowego Aleksandra Wojtachnia wykonała arię Dorabelli „Ah, scostati” z mozartowskiej opery „Cosi fan tutte”, pieśń Brahmsa „Von ewigen Liebe”, słynną „Mandolinę” Debussego i werystyczną arię Santuzzy „Voi lo sapete” Pietro Mascagniego z „Rycerskości wieśniaczej”.

Warto wspomnieć, że sukces w materii wokalnej jest wynikiem ogromnego nakładu pracy. Codzienne ćwiczenie głosu, żmudne godziny spędzone nad rozczytywaniem i wśpiewywaniem utworów, przynoszą wyniki dopiero po kilku latach. Po drodze jednak niejednokrotnie pojawiają się chwile zwątpienia, szczególnie kiedy coś nie wychodzi, a na kolejne egzaminy semestralne wymagany jest coraz trudniejszy repertuar. Ponadto sam udział w zmaganiach konkursowych nie zawsze zwieńczony jest laurami, stymuluje mimo to ogromny postęp w nauce właściwej techniki wokalnej, rozwija osobowość śpiewaka i wzmacnia jego psychikę w kwestii odporności na niepowodzenia, których przecież w życiu każdego artysty nie brakuje.

Przypomnijmy, że Aleksandra Wojtachnia była finalistką V Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Giulio Perottiego w Ueckermünde w październiku ubiegłego roku. Ma także na swoim koncie, poza niezliczonymi koncertami z najróżnorodniejszym repertuarem tak w Szczecinie, jak i Schwäbisch Hall, Ueckermünde, Brüssow i Trampe, także debiut sceniczny w roli Chłopca w „Czarodziejskim flecie” Mozarta w ramach Festiwalu Opernale w Greifswaldzie i w Pałacu Bröllin, niedaleko Pasewalku.

Aleksandra Wojtachnia, wraz z kilkoma innymi laureatami konkursów muzycznych, będzie reprezentować w lipcu tego roku na prestiżowym koncercie w Uniwersytecie Fryderyka Chopina w Warszawie najmłodszą uczelnię artystyczną w Polsce – szczecińską Akademię Sztuki.kategoria: Aktualności
© CameralMusic 2011 by programista | design: studiobaklazan.pl