29. Festiwal Polskiej Muzyki Współczesnej Musica Polonica Nova - Trzebnica

29. Festiwal Polskiej Muzyki Współczesnej Musica Polonica Nova,
4-12 kwietnia 2014 Wrocław
„Mozaika dźwiękowej teraźniejszości”

Wydarzenie towarzyszące
9.04, środa, godz. 19.00, Poddasze Pocysterskiego Klasztoru Sióstr Boromeuszek w Trzebnicy, ul. ks. Dz. W. Bochenka 30

Trzebnica jest drugim miastem - po Amsterdamie, w historii dwudziestu dziewięciu edycji festiwalu Musica Polonica Nova, w którym odbędzie się jeden z koncertów poza miastem festiwalowym Wrocławiem.

Wstęp wolny

Miejsce: Przestrzeń kontemplacji i ciszy – Poddasze Pocysterskiego Klasztoru Sióstr Boromeuszek w Trzebnicy

Muzyka: Kanwą dla multimedialnego spektaklu jest najstarszy zabytek muzyki polskiej, pieśń „Bogurodzica”. „Żywe instrumentarium”: gitara, perkusja, wiolonczela oraz śpiew Agaty Zubel połączy się z elektroniką i sztuką wideo.

Projekt „Genesis”.
Wykonawcy:
Agata Zubel – śpiew
Andrzej Bauer - wiolonczela, komputer
Cezary Duchnowski – elektronika
Paweł Hendrich - gitara, komputer
Jacek Kochan - perkusja, komputer
Maciej Walczak - wizualizacje komputerowe

Projekt finansowany ze środków Gminy Trzebnica.
Dzięki współpracy z siostrami Boromeuszkami, koncert w Trzebnicy odbędzie się w nietypowym, ale bardzo klimatycznym miejscu… na wyremontowanym poddaszu klasztoru!

Projekt „Genesis”
9.04, środa, godz. 19.00, Poddasze Pocysterskiego Klasztoru Sióstr Boromeuszek w Trzebnicy, ul. ks. Dz. W. Bochenka 30

Medytacyjne widowisko, które prezentuje muzyczne wizje inspirowane najstarszym zabytkiem muzyki polskiej - pieśnią „Bogurodzica”. Ten religijny utwór jest inspiracją dla kontemplacyjnych brzmień mocno osadzonych w nowoczesnych formach muzyki elektronicznej i wideo. Technologia audiowizualna staje się tu wehikułem czasu i przenosi widzów w artystyczną podróż - w głąb historii muzyki polskiej. Przestrzenią premiery projektu jest poddasze pocysterskiego Klasztoru św. Jadwigi Śląskiej w Trzebnicy. Przechodząc przez barokowe wnętrza klasztoru, którym na co dzień opiekują się siostry z Kongregacji Sióstr Miłosierdzia św. Karola Boromeusza, widzowie zostaną wprowadzeni w ascetyczny klimat ciszy. Również samo miasto – Trzebnica - położone w pasie malowniczych wzgórz, miejsce, gdzie bogata historia przeplata się z dynamizmem zmian, które charakteryzują współczesność i wyznaczają kierunki na przyszłość, zaprasza do odwiedzenia.

ATRAKCJE W TRZEBNICY

Aż dwoje spośród pięciu artystów nominowanych do głównej nagrody usłyszymy w Trzebnicy.
Nagroda w wysokości 100 000 zł ufundowana przez Prezydenta Miasta Wrocław to wspólna inicjatywa Miasta Wrocław oraz Programu 2 Polskiego Radia. To nagroda przyznawana polskiemu kompozytorowi za najlepszy utwór, którego prawykonanie miało miejsce w ciągu minionych dwóch lat, a który powstał na przestrzeni ostatnich pięciu lat.

Cezary Duchnowski – acc+ +ca ( Trzebnica 09.04)
Jerzy Kornowicz – Wielkie Przejście
Marcin Stańczyk – Sights
Artur Zagajewski – Stabat Mater
Agata Zubel – Not I ( Trzebnica 09.04)

W niezwykłej przestrzeni, na poddaszu pocysterskiego Klasztoru św. Jadwigi Śląskiej usłyszymy również trzebniczanina Pawła Hendricha (gitara, komputer), światowej klasy przedstawiciela młodego pokolenia kompozytorów polskiej muzyki współczesnej.
Warto także podkreślić, że wiolonczelista Andrzej Bauer, którego również usłyszymy w Trzebnicy, jest jednym z nielicznych stypendystów słynnego polskiego kompozytora Witolda Lutosławskiego.

Współpraca z dyrektorem Andrzejem Kosendiakiem rozpoczęła się już w roku ubiegłym, gdy Gmina Trzebnica była partnerem festiwalu Wratislavia Cantans i w trzebnickiej bazylice odbył się w jego ramach jeden z koncertów. Dzięki tej współpracy mieszkańcy zyskali zupełnie nową jakość artystycznego wymiaru wydarzenia, a partnerstwo przy tegorocznym festiwalu Musica Polonica Nova jest tego kontynuacją. To dla Trzebnicy ogromny prestiż i wyróżnienie. Jesteśmy drugim w historii - po Amsterdamie – miastem spoza Wrocławia, w którym odbędzie się koncert w ramach tego festiwalu. Nie tylko artystyczny poziom wydarzenia jest walorem koncertu w naszym mieście. Dzięki współpracy z siostrami Boromeuszkami, koncert w Trzebnicy odbędzie się w nietypowym, ale bardzo klimatycznym miejscu - na wyremontowanym poddaszu klasztoru! Jestem przekonany, że będziemy uczestnikami niezwykłego projektu.
Burmistrz Gminy Trzebnica Marek Długozima

Organizatorem 29. Festiwalu Polskiej Muzyki Współczesnej Musica Polonica Nova jest Narodowe Forum Muzyki – Filharmonia Wrocławska, a współorganizatorem Związek Kompozytorów Polskich. Mecenat sprawują: miasto Wrocław, Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego, Europejska Stolica Kultury Wrocław 2016. Patronat medialny wydarzenie objęli m.in.: TVP2, TVP Kultura, TVP Wrocław, Polskie Radio Program 2, Radio Wrocław i Radio RAM.


Od lewej Paweł Hendrich, burmistrz Marek Długozima, Andrzej Kosendiak.

Powiązane Video Wszystkie video

Reportaż: Muzyka na Szczytach 2015
J. S. Bach - Suita orkiestrowa Nr 2 BWV 1067 - Uwertura
Historia Muzyki Polskiej - audycja nr 21
Historia Muzyki Polskiej - audycja nr 22

Instrumenty i sprzęt muzyczny

Vic Firth Nova 5B paki perkusyjne
Alpine PartyPlug zatyczki do uszu (para)
Vic Firth Nova 5A paki perkusyjne
Vic Firth Nova 7A paki perkusyjne

Kontakt


Maria Łakomik
Materiały prasowe, patronaty, treści. Filip Łakomik
Sprawy techniczne, integracje. Prześlij artykuł o muzyce Artykuły sponsorowane
Można bezpłatnie nadsyłać dowolne materiały (tekst/grafika/video) związane z muzyką klasyczną, które Waszym zdaniem powinny znaleźć się w serwisie. Artykuły sponsorowane przyjmujemy poprzez platformę whitepress.

Partnerzy

Księgarnia Alenuty.pl
Sprzedaż nut i książek.
  • księgarnia muzyczna

Sklep Muzyczny.pl
Instrumenty muzyczne.
  • sklep muzyczny
forum muzyczne
kultura w sieci

Copyright © 2011-2020 CameralMusic.pl