11. Święto Niemego Kina

KROKE, Krzesimir Dębski, The Washing Machine, Neuvěřitelno i Michael „Patches” Stewart na 11. ŚWIĘCIE NIEMEGO KINA
10-13 kwietnia 2014 r; kino Iluzjon

11. festiwal filmów niemych z muzyką na żywo to wielkie wydarzenie dla miłośników wytrawnego kina, ale też wielbicieli oryginalnej, autorskiej muzyki filmowej. Tworząc tegoroczną edycję położyliśmy duży nacisk na różnorodność wykonawców i stylów muzycznych. Podczas trwającego cztery dni wydarzenia widzowie będą mieli okazję doświadczyć wielu, mamy nadzieję, niezapomnianych brzmień począwszy od inspirowanej słowiańskimi tematami muzyki folkowej, po elementy disco, punk rocka, jazzu, a także muzyki elektronicznej i klasycznych składów orkiestrowych.


Festiwal otworzy nieśmiertelne dzieło F. W. Murnaua - Wschód słońca. Pierwszy film reżysera zrealizowany w USA, nagrodzony Oscarem za wybitne osiągnięcie artystyczne, a także za zdjęcia i dla najlepszej aktorki – Janet Gaynor. Oprawę muzyczną tego, uznawanego za najlepszy film epoki niemej, obrazu zapewni osiemnastoosobowa Orkiestra Symfoniczna im. Karola Namysłowskiego w Zamościu pod batutą kompozytora Rafała Rozmusa. Artysta jest autorem muzyki m.in. do 14-odcinkowego serialu „Tajemnice Watykanu”, kinowej wersji „Tryptyku Rzymskiego” wg poematu Jana Pawła II, a także siedemnastu oryginalnych partytur do największych arcydzieł kina niemego.

Niekwestionowaną filmową gwiazdą tegorocznej edycji będzie Alfred Hitchcock. W programie znalazły się zrekonstruowane przez British Film Institute filmy Mistrza z lat 1926-1929. Cztery zupełnie różne od siebie filmy Hitchcocka dały asumpt do tego, by zaprezentować je w czterech skrajnie różnych odsłonach muzycznych. Podczas festiwalu, swoją aranżację do filmu Na ringu, uznawanego za jeden z najlepszych niemych filmów brytyjskich, zaprezentuje skład Film Jazz Project w składzie Frank Parker jr., Michał Czekała, Mariusz Obijalski, Krzysztof Kawalko, który na scenie wzmocni amerykański trębacz Michael „Patches” Stewart, współpracujący z takimi artystami jak: Quincy Jones, Georg Duke, Marcus Miller.

Kolejny hitchcockowski obraz - Żona farmera – to komedia (gatunek rzadko uprawiany w twórczości reżysera) inspirowana niemieckim ekspresjonizmem. Tło muzyczne do filmu stworzy folkowy zespół Propabanda East Collective. Grupa nie zamyka się w jednej szufladzie gatunkowej, jest zespołem poszukującym, nie skreślającym ani disco ani punk rocka. Sceniczny look zespołu, podobnie jak niektóre elementy muzyczne, celowo ociera się o kicz.

Muzykę do Szantażu (znanego także jako Męka milczenia) – filmu przełomu dźwiękowego (równolegle powstały i były dystrybuowane dwie wersje filmu: niema oraz z wgranymi partiami dialogowymi i elementami muzyki) wykona klasyczny taper – włoski pianista Antonio Coppola, tworzący muzykę do filmów niemych prezentowanych na najważniejszych światowych festiwalach filmowych.

Dzieło Mistrza suspensu – Lokator, okraszone zostanie rockowymi brzmieniami muzyki łódzkiej grupy The Washing Machine, która ma na swoim koncie interpretacje muzyczne do filmów takich jak: Gabinet doktora Caligari czy Noc żywych trupów.

Akompaniament do filmu - Przybysz z ciemności – horroru poniekąd łączącego ze sobą historię Frankensteina i Drackuli, uznawanego za z najbardziej interesujący czeski film swoich czasów, wykona czeskie trio Neuvěřitelno (Andrea Rottin, Jan Procházka, Tomáš Majtán). W ich muzyce można usłyszeć kontrabas, gitarę, mandolinę, perkusję, cymbały czy ksylofon, ale również instrumenty, które można spotkać na przykład w kuchni. Muzyka tria skomponowana specjalnie do filmu podkreśla fabułę pełną tajemnic, alchemii i burzliwej miłości.

NFA oraz Czeskie Centrum są także parterem pokazu pełnometrażowego debiutu słynnego czeskiego reżysera Gustava Machatýego - Sonaty Kreutzerowskiej – ekranizacji kontrowersyjnej noweli Lwa Tołstoja, której druk został zakazany w Czechosłowacji. Muzykę do filmu wykona performer, wynalazca nowych instrumentów muzycznych - Martin Janiček wspierany przez amerykańską wirtuoz skrzypiec i artystkę eksperymentalną - Bethany Lacktorin.

Ponadto w ciągu czterech dni filmowego święta zobaczymy wczesne burleski Chaplina zilustrowane muzycznie przez Magdę Tejchman, która współpracowała z polskimi zespołami muzyki dawnej i folkowej m.in.: Ars Nova, Dekameron, Sabionetta czy Camerata Cracovia, a także Pawła Zalewskiego grającego m.in. na violi da gamba i gitarze.

W programie znajdzie się także duńskie scince-fiction - Misja na Marsa zilustrowane elektroniczną muzyką duetu Mathplanete w składzie: Piotr Skotnicki i Artur Włodkowski oraz odnaleziony po latach film Henryka Szaro Zew morza, którego akcja po raz pierwszy w kinie polskim dzieje się na morzu. Zrekonstruowaną przez Filmotekę Narodową wersję Zewu morza, której Re-premiera odbyła się w 2013 roku, muzycznie zilustruje siedmioosobowa Orkiestra kameralna pod batutą Krzesimira Dębskiego. Kompozytor jest autorem muzyki do ponad stu filmów fabularnych m. in. Medium, Kingsajz i Ogniem i mieczem.

Na specjalne życzenie widzów powtórzymy zeszłoroczną projekcję zrekonstruowanego przez Münich Filmmuseum filmu Natan mędrzec tym razem z muzyką wykonaną na żywo przez, kojarzony z muzyką klezmerską, ale inspirujący się także muzyką etniczną, zespół o międzynarodowej sławie - KROKE. Film ten mimo doskonałej kreacji Wernera Kraussa w roli tytułowej okazał się dziełem na tyle kontrowersyjnym w warstwie fabularnej opowiadającej o pokojowym współistnieniu trzech religii, że w okresie premiery (w 1922 roku) w wielu miejscach jego projekcje były zakazane, m.in. w Monachium, w którym film został zrealizowany oraz w Warszawie.

Zapraszamy więc w niezwykłą podróż w czasie do okresu, gdy kino nie znało technologii 3D, nie znało komputerowych efektów specjalnych, nie znało koloru.., ba! nie znało nawet dźwięku! My ten dźwięki przywrócimy!

Organizator:
Filmoteka Narodowa

Partnerzy i patroni:Rezerwacje:
Kasa kina – 22 462 72 60; [email protected]

Ceny biletów:
Normalny – 25 zł
Ulgowy – 20 zł
Warsztaty dla dzieci – 14 zł (liczba miejsc ograniczona)
Wykłady – 10 zł, zaś z biletem na dowolny seans 11. ŚNK wstęp wolny po wcześniejszym odbiorze bezpłatnej wejściówki w kasie kina (liczba miejsc ograniczona)

Kino Iluzjon Muzeum Sztuki Filmowej
Ul. Narbutta 50 a
02-536 Warszawa


program

Szczegóły:
www.iluzjon.fn.org.pl

Powiązane Video Wszystkie video

Krzesimir Dębski - Polonez Husarii
Wintergatan - Marble Machine
Zagan Acoustic film
Michael Hedges - Syrinx

Instrumenty i sprzęt muzyczny

Behringer VM-1 Vintage Time Machine efekt gitarowy
Michael Kelly Hex X gitara elektryczna
T-Rex Michael Angelo Batio distortion efekt do gitary
Michael Kelly Patriot Standard gitara elektryczna

Kontakt


Maria Łakomik
Materiały prasowe, patronaty, treści. Filip Łakomik
Sprawy techniczne, integracje. Prześlij artykuł o muzyce Artykuły sponsorowane
Można bezpłatnie nadsyłać dowolne materiały (tekst/grafika/video) związane z muzyką klasyczną, które Waszym zdaniem powinny znaleźć się w serwisie. Artykuły sponsorowane przyjmujemy poprzez platformę whitepress.

Partnerzy

Księgarnia Alenuty.pl
Sprzedaż nut i książek.
  • księgarnia muzyczna

Sklep Muzyczny.pl
Instrumenty muzyczne.
  • sklep muzyczny
forum muzyczne
kultura w sieci

Copyright © 2011-2020 CameralMusic.pl