„Zapomniani kompozytorzy” – Recital fortepianowy Pawła Albińskiego

W sobotę 17 sierpnia 2013 w Centrum Kultury Dworek Białoprądnicki w Krakowie odbył się Recital fortepianowy Pawła Albińskiego z cyklu „Zapomniani kompozytorzy”. Wybrzmiało na nim 14 dzieł muzycznych o zróżnicowanej stylistyce i tematyce. Były to utwory, które dotąd nie miały szansy zostać przedstawione publiczności, a zapomniane przeleżały niegrane i niesłyszane setki lat. Utwory pochodziły z okresu od XVIII do XXI wieku i można je było utożsamić z kilkoma epokami muzycznymi - takimi jak romantyzm, modernizm czy neoklasycyzm. Wszystkie wykonane partytury były autorstwa nieżyjących już artystów. Ponad 130 osobowa publiczność mogła po raz pierwszy w Polsce usłyszed na żywo dzieła m.in. Edwarda MacDowella z USA, Erno Dohnanyi z Węgier, Charlesa-Valentina Alkana z Francji czy polskiego kompozytora - Zygmunta Stojowskiego. Dzieła zostały odebrane z zaciekawieniem i euforią słuchaczy – w szczególności jedna z etiud wirtuozowskich którą Paweł Albiński w całości wykonał tylko jedną - lewą ręką. Cały recital trwał 70 minut.


Zamysłem projektu artysty było uświadomienie i pokazanie szerokiej publiczności jak wiele jest niezbadanych i nieodkrytych dzieł muzycznych - nieznanych dzisiaj twórców. Niejednokrotnie są one ogromnej wartości i nierzadko swoim stopniem trudności przewyższają kompozycje znanych, kojarzonych i popularnych twórców muzyki klasycznej.

Zamierzeniem recitalu fortepianowego Pawła Albińskiego było także poszerzenie i rozpropagowanie tradycji związanych z muzyką klasyczną w Polsce. Niezanotowane wcześniej interpretacje muzyczne utworów mają na celu przyczynić się do kreowania wizerunku miasta Krakowa jako znaczącego miejsca, w którym nowo odkryte – elitarne dzieła muzyki klasycznej mają swoje premierowe wykonania. Z tego też powodu niektóre wykonania artysty zostały utrwalone i zarchiwizowane przez polską Fundację Promocji Kultury. Były również objęte patronatem Narodowego Centrum Kultury oraz Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Miasta Krakowa.

Na szczególną uwagę zasługuje rozszerzenie projektu „Zapomniani kompozytorzy” o inne miejsca znaczącej rangi artystycznej - m.in Lwowską Filharmonię Obwodową. Po sukcesie związanym z premierą zapomnianych dzieł w Krakowie - generalny dyrektor artystyczny Volodymyr Syvokhip podjął współpracę dzięki której także w Filharmonii Lwowskiej – odbędzie się koncert pianisty Pawła Albińskiego w ramach festiwalu „Kontrasty”. Na koncercie będzie można usłyszeć zapomnianych twórców polskich i ukraińskich co również przyczyni się do zacieśnienia artystycznej więzi pomiędzy Polską a Ukrainą. Wydarzenie będzie honorowo patronowane przez Konsula Generalnego RP we Lwowie, Instytut Adama Mickiewicza, Instytut Polski w Kijowie oraz Narodowe Centrum Kultury.

***
Więcej informacji oraz relacje z recitalu fortepianowego Pawła Albińskiego i projektu „Zapomniani kompozytorzy” znajdą Paostwo na Facebooku pod adresem: (www.facebook.com/events/196703763822418/) oraz na www.pawelalbinski.pl i www.dworek.krakow.pl

Urząd Miasta Krakowa, Narodowe Centrum Kultury Centrum Kultury Dworek Białoprądnicki



Powiązane Video Wszystkie video

M. Shinohara - Kassouga
L. Liebermann - Sonata na flet i fortepian
E. Burton - Sonatina na flet i fortepian
J.S.Bach - Fantasia i eigene Improvisation zu beginn - Damian Szewczyk - fortepian

Instrumenty i sprzęt muzyczny

Alesis Recital pianino cyfrowe
Alesis Recital Pro pianino cyfrowe
AN Drodowski Mirosaw ″Wielcy kompozytorzy polscy w drodze do wolnoci″ ksika
Carlo Giordano Silenzia EV-201 skrzypce elektryczne 4/4

Kontakt


Maria Łakomik
Materiały prasowe, patronaty, treści. Filip Łakomik
Sprawy techniczne, integracje. Prześlij artykuł o muzyce
Można bezpłatnie nadsyłać dowolne materiały (tekst/grafika/video) związane z muzyką klasyczną, które Waszym zdaniem powinny znaleźć się w serwisie. Artykuły sponsorowane przyjmujemy poprzez platformę whitepress.

Partnerzy

Księgarnia Alenuty.pl
Sprzedaż nut i książek.
  • księgarnia muzyczna

Sklep Muzyczny.pl
Instrumenty muzyczne.
  • sklep muzyczny
kultura w sieci

Copyright © 2011-2024 CameralMusic.pl