{oh!} Orkiestra Historyczna – zapowiedź koncertu z udziałem Vincenta Dumestre

{oh!} Orkiestra Historyczna
fot. Magdalena Hałas .jpg
W piątek 11 stycznia {oh!} Orkiestra Historyczna przedstawi program złożony z dzieł twórców XVII i XVIII stulecia. Zespół poprowadzi jeden z najwybitniejszych instrumentalistów związanych z wykonawstwem muzyki dawnej tego okresu – Vincent Dumestre.

W siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach zabrzmią dzieła Georga Friedricha Haendla, Antona Retzela, Johanna Christopha Richtera i Georga Philippa Telemanna. Za ich interpretację odpowiadać będzie Vincent Dumestre - francuski lutnista i założyciel Le Poème Harmonique, zespołu muzyki dawnej wyróżnionego m.in. Grand Prix de l’Académie Charles Cros czy Diapason d’Or. Koncertmistrzem będzie natomiast Martyna Pastuszka – założycielka {oh!} Orkiestry Historycznej oraz wykładowca katowickiej Akademii Muzycznej, ceniona przez środowisko europejskich krytyków za znakomity warsztat oraz osobowość artystyczną.
W programie znajdą się utwory zarówno typowo orkiestrowe, jak również koncerty na instrumenty solowe. W koncercie Telemanna na trzy rogi i skrzypce wystąpi obok Martyny Pastuszki trójka muzyków regularnie zapraszanych do współpracy z {oh!}: Bart Aerbeydt, Ricardo Rodriguez oraz Renske Wijma. Partię solową w koncercie Raetzla wykona natomiast od związany z {oh!} od początku jej istnienia gambista Krzysztof Firlus.


11 stycznia, piątek, godz.19.30
sala koncertowa NOSPR

{oh!} Orkiestra Historyczna
Vincent Dumestre - prowadzenie

Georg Friedrich Händel–Concerto a due cori HWV 334
Anton Raetzel–Koncert A-dur na violę da gamba, smyczki i basso continuo
Johann Christoph Richter–Concerto con Echo
Georg Friedrich Händel – Concerto grosso HWV 328
Georg Philipp Telemann – Koncert na 3 rogi, skrzypce, instrumenty smyczkowe i bc TWV 54:D2

Gatunek koncertu, wynaleziony przez Włochów w ostatniej ćwierci XVII wieku, za sprawą Giuseppe Torellego został z powodzeniem przeszczepiony na grunt niemiecki. Twórcy niemieccy najchętniej uprawiali koncerty na wielu solistów, sprawnie mieszając instrumenty smyczkowe z dętymi. Niektóre z tych utworów przeznaczone były na dwie orkiestry, dialogujące czasem na zasadzie echa lub prowadzące rodzaj ożywionego współzawodnictwa w wymianie żywych figuracji, co dawało czasem efekt stereo.
Do najwybitniejszych barokowych koncertów dwuchórowych należą 3 koncerty Georga Friedricha Händla (1685-1759) HWV 332-334 powstałe w latach 1747–1748. Sześcioczęściowy Koncert F-dur nr 2 HWV 333 opiera się w całości na materiale jego wcześniejszych dzieł wokalnych: oratoriów Esther (cz. 1–2, 4), Mesjasz (cz. 3) i Occasional Oratorio (cz. 6) oraz Birthday Ode for Queen Anne (cz. 5). Dwanaście Grand Concertos op. 6 Händel skomponował zaledwie w jeden miesiąc 1739 roku. W Koncercie d-moll op. 6 nr 10 HWV 328, otwartym typową uwerturą francuską, kompozytor stroni od charakterystycznego dla concerto grosso przeciwstawiania zespołu solistów ripienistom na rzecz częstego fugowania całej orkiestry.
Największą inwencją w zakresie koncertu wykazał się w Niemczech Georg Philipp Telemann (1681-1767) – autor około 170 dzieł tego gatunku. Jego Koncert D-dur TWV 54:D 2 na 3 rogi i smyczki jest utworem stosunkowo wczesnym, datowanym na lata 1716-1725, słychać w nim jeszcze wpływy Torellego. Nieco później (lata 1725-1760) powstał dwuchórowy Koncert G-dur con Echo drezdeńskiego organisty i kapelmistrza Johanna Christopha Richtera (1700–1785) i gambowy Koncert A-dur zapomnianego dziś fagocisty Antona Retzela.

Piotr Wilk (materiały na stronie organizatora)

Bilety dostępne w kasach NOSPR lub na stronie instytucji www.nospr.org.pl/pl/koncerty/1252/oh-orkiestra-historyczna-a-due-cori-ii.

Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami na stronie wykonawcy orkiestrahistoryczna.pl/.

Powiązane Video Wszystkie video

J. S. Bach - Suita orkiestrowa Nr 2 BWV 1067 - Uwertura
Aleksander D?bicz - Cinematic Piano [teaser]
Anoushka Shankar - Verbier Festival
Król Swingu - flash mob - Maciej Stuhr

Instrumenty i sprzęt muzyczny

Roland Cloud SRX Strings syntezator programowy (program komputerowy)
K&M 11460-000-00 pokrowiec na pulpit
Kangaba KDJS14 Djembe instrument perkusyjny
Kangaba KDJS12 Djembe instrument perkusyjny

Kontakt


Maria Łakomik
Materiały prasowe, patronaty, treści. Filip Łakomik
Sprawy techniczne, integracje. Prześlij artykuł o muzyce
Można bezpłatnie nadsyłać dowolne materiały (tekst/grafika/video) związane z muzyką klasyczną, które Waszym zdaniem powinny znaleźć się w serwisie. Artykuły sponsorowane przyjmujemy poprzez platformę whitepress.

Partnerzy

Księgarnia Alenuty.pl
Sprzedaż nut i książek.
  • księgarnia muzyczna

Sklep Muzyczny.pl
Instrumenty muzyczne.
  • sklep muzyczny
kultura w sieci

Copyright © 2011-2024 CameralMusic.pl