1. Start
  2. Artykuły
  3. Wydarzenia muzyczne
  4. {oh!} Orkiestra Historyczna H.I.F. Biber – Harmonia artificioso-ariosa / Muzyka Dawna w NOSPR
ARTYKUŁ: Wydarzenia muzyczne - {oh!} Orkiestra Historyczna H.I.F. Biber – Harmonia artificioso-ariosa / Muzyka Dawna w NOSPR

{oh!} Orkiestra Historyczna H.I.F. Biber – Harmonia artificioso-ariosa / Muzyka Dawna w NOSPR

szukaj w artykułach:
{oh!} Orkiestra Historyczna
fot. Magdalena Hałas.

{oh!} Orkiestra Historyczna
H.I.F. Biber – Harmonia artificioso-ariosa
Muzyka Dawna w NOSPR
25.05.2018 godz. 19:30
Sala Kameralna Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia
Katowice, pl. Wojciecha Kilara 1

Ledwie zdążyła wybrzmieć burza oklasków po ostatnim koncercie {oh!} Orkiestry Historycznej, a zespół już przygotowuje kolejne muzyczne wydarzenie. Ostatni występ muzyków na festiwalu Katowice Kultura Natura zgromadził w Sali Koncertowej NOSPR ogromną rzeszę słuchaczy. Solista koncertu, światowej sławy wiolonczelista Jean-Guihen Queyras z estrady gratulował miastu Katowice tak „niesamowitej orkiestry”, a publiczność zgotowała muzykom kilkuminutowe owacje na stojąco. Można byłoby delektować się wspomnieniami tego wyjątkowego wydarzenia przez dłuższy czas, jednak {oh!} nie daje sobie ani chwili wytchnienia – już 25. maja Orkiestra wykona kolejny koncert.

Tym razem na scenie Sali Kameralnej NOSPR zespół zaprezentuje unikalny repertuar barokowy. Trzonem programu będzie twórczość Heinricha Ignaza Franza von Bibera i jego słynne Harmonia artificioso-ariosa. Zbiór ten obejmuje siedem Partii (utworów w typie suity) na różne składy kameralne. Znajdziemy tam utwory na dwoje skrzypiec, skrzypce i altówkę, a także dwie viole d’amore, a wszystko to z towarzyszeniem grupy basso continuo. Oprócz tego zbioru na koncercie usłyszymy także solową sonatę skrzypcową Antona Schmelzera w wykonaniu Martyny Pastuszki oraz dwa przykłady Battalii – H.I.F. Bibera i Annibale Padovano.

Orkiestra Historyczna niejednokrotnie już udowadniała, że jej członkowie to nie tylko świetni muzycy orkiestrowi, ale także soliści i kameraliści, czego dowodziły po wielokroć liczne koncerty kameralne w rozmaitych składach. Program, który ułożyła na najbliższy koncert Martyna Pastuszka, pozwoli słuchaczom po raz kolejny przysłuchać się poszczególnym członkom orkiestry – w Partiach Bibera jako soliści wystąpią bowiem kolejno wszyscy członkowie zespołu, a towarzyszyć im będą dwie zróżnicowane grupy basso continuo.

Ciekawym aspektem koncertu będzie także instrumentarium wykorzystywane przez {oh!}. Oprócz wspomnianych wcześniej dwóch typowo barokowych viol d’amore, usłyszeć będzie można także niecodzienne brzmienia skrzypiec i altówek – na każdy z utworów jest bowiem rozpisana inna scordatura, co oznacza inaczej niż tradycyjnie nastrojone instrumenty. Zastosowanie tej techniki niesamowicie wzbogaca wachlarz barw brzmieniowych, co z całą pewnością spotęguje interesujące doznania muzyczne.

Bilety na koncert {oh!} Orkiestry Historycznej dostępne są na stronie www.nospr.org.pl oraz w kasach NOSPR. Więcej informacji na temat koncertu na stronie www.orkiestrahistoryczna.pl oraz na Facebooku Orkiestry Historycznej.


Program:
Heinrich Ignaz Franz Biber
Harmonia artificioso-ariosa: diversi mode accordata: partity I-VII
Battalia (Sonata di marche)

Annibale Padovano – Aria della battaglia

Anton Schmelzer – Sonata a-moll Victori der Christen na skrzypce i basso continuo

Wykonawcy:

Martyna Pastuszka – prowadzenie koncertu, skrzypce

{oh!} Orkiestra Historyczna:
Adam Pastuszka, Violetta Szopa-Tomczyk, Marzena Biwo, Małgorzata Malke, Dominika Małecka– skrzypce
Dymitr Olszewski – altówka
Liesbeth Nijs, Luc Gysbregts – viole d’amore
Krzysztof Firlus – viola da gamba
Tomasz Pokrzywiński – wiolonczela
Jan Prievoznik – kontrabas/violone
Marcin Świątkiewicz – klawesyn
Anna Firlus – pozytyw
Dohyo Sol – lutnia

www.orkiestrahistoryczna.pl 
www.facebook.com/OrkiestraHistorycznakategoria: Wydarzenia muzyczne
© CameralMusic 2011 by programista | design: studiobaklazan.pl