„Mała historia dużego instrumentu”

Na pytanie - co to fortepian - potrafi odpowiedzieć każde małe dziecko. Ale jakby się głębiej zastanowić, to większość ludzi ma marną wiedzę o historii tego instrumentu. Jest to oczywiście błąd, bo przedmiot, który przy odpowiedniej umiejętności człowieka, gra w tak piękny sposób, powinien być bardziej znany.

Rzadko kiedy ktoś z własnej woli sięga po lekturę na temat jakichkolwiek instrumentów czy przedmiotów, które wydawać się mogą zwyczajne. Jeżeli jednak ma się możliwość poznania czegoś więcej, to czemu z tego nie skorzystać? Najprościej mówiąc, fortepiany to instrumenty klawiszowe. Każdy wie, jak wygląda, kojarzy jakie dźwięki wydaje, potrafi mniej więcej opisać jak to wszystko w nim działa. I to by było na tyle. Na tym zazwyczaj kończy się wiedza o fortepianie. Jak się okazuje – jego historia jest całkiem ciekawa.

Pierwsza wzmianka o fortepianie pochodzi z 1598 roku. Mimo wszystko jego pierwsze pojawienie datuje się sto lat później, między 1689 a 1709 rokiem, później są wspomnienia o zbudowaniu tego wynalazku w 1711 roku, aczkolwiek to są jedynie datowania, ponieważ najstarszy model tego instrumentu klawiszowego pochodzi z 1720 roku. Ciężko dojść do tego, kiedy rzeczywiście po raz pierwszy człowiek miał styczność z fortepianem. Ale to są tylko liczby. Ówczesny fortepian stworzony przez Bartolomeo Cristofori nie był w centrum zainteresowania. Wyprodukowanych zostało tylko dwadzieścia sztuk, ponieważ brakowało kupców na te oto instrumenty klawiszowe. Później ich produkcja została całkowicie przerwana.

Artykuł Scipione Maffeiego, który podawał szczegóły budowy tego instrumentu, rozbudził na nowo zainteresowanie. Niemiec Johann Silbermann ulepszył pierwotną wersję fortepianu i dodał wiele udogodnień. Nawet Jan Sebastian Bach się z nim zapoznał. Jego przychylność zyskała jeszcze lepsza wersja z 1747 roku. Przez kolejne dekady sława fortepianu rosła. Tworzone były firmy zajmujące się masową produkcją tych instrumentów klawiszowych. Do powstania tego fortepianu, jaki jest nam znany dziś, przyłożył się Ludwig van Beethoven oraz londyński wytwórca Broadwood. Wszystko z powodu następującej głuchoty artysty, która wymagała głośniejszego instrumentu. Zmiana wielkość, wyglądu, powiększenie rozpiętości skali fortepianu…

To wszystko stopniowo zmieniało ówczesny fortepian na ten jaki znamy dzisiaj. Można wyróżnić nawet cztery rodzaje tego instrumentu – gabinetowy, salonowy, półkoncertowy i koncertowy. Fortepian stał się dominującym instrumentem solowym od XIX wieku i jest nim nadal. Dorobek artystyczny oparty na tym instrumencie klawiszowym, szczególnie w okresie klasycyzmu, romantyzmu oraz współczesności, można liczyć w setkach tysięcy niesamowitych dzieł. Czy zatem warto znać, nie do końca czasowo określoną, historię fortepianu? Oczywiście! Skoro jest to instrument nadal tak powszechnie stosowany, to zdecydowanie wiedzę jakąś powinniśmy mieć. W końcu tyle pięknych utworów powstało, powstaje i jeszcze na pewno powstanie.

Powiązane Video Wszystkie video

1. Festiwal Muzyki Crossover (Bielsko-Bia?a 2016)
Nikola Lipska – O gwiazdeczko
Nikola Lipska – O mój Jezusicku
Metoda Suzuki, czyli metoda ma?ych kroczków - Jak i kiedy zacz?? nauk? gry na instrumencie?

Instrumenty i sprzęt muzyczny

PWM Chomiński Józef, Wilkowska-Chomińska Krystyna - Historia muzyki, t. 2
PWM Chomiński Józef, Wilkowska-Chomińska Krystyna - Historia muzyki, t. 1
Dadi SL-12 Slide Set tuleje (duża + mała)
Latin Percussion Guiro Cuban Style Cuban Style

Kontakt


Maria Łakomik
Materiały prasowe, patronaty, treści. Filip Łakomik
Sprawy techniczne, integracje. Prześlij artykuł o muzyce
Można bezpłatnie nadsyłać dowolne materiały (tekst/grafika/video) związane z muzyką klasyczną, które Waszym zdaniem powinny znaleźć się w serwisie. Artykuły sponsorowane przyjmujemy poprzez platformę whitepress.

Partnerzy

Księgarnia Alenuty.pl
Sprzedaż nut i książek.
  • księgarnia muzyczna

Sklep Muzyczny.pl
Instrumenty muzyczne.
  • sklep muzyczny
kultura w sieci

Copyright © 2011-2024 CameralMusic.pl