„Jezioro Łabędzie” Matthew Bourne’a w wersji 3D

Multikino S.A., ul. Mokotowska 49, 00-542 Warszawa
Warszawa, dnia 20 June 2012r.

Multikino ma zaszczyt zaprosić na „Jezioro Łabędzie” Matthew Bourne’a w wersji 3D.

Legendarny spektakl Matthew Bourne’a, najdłużej wystawiana produkcja baletowa w światowej historii tańca i kamień milowy współczesnej sztuki scenicznej – zarejestrowany w ultranowoczesnej technologii w wersji 3D – już 26 czerwca w wybranych kinach sieci Multikino.

"Wirtuoz opowieści, choreograf najbardziej cool, bezdyskusyjny król teatru tańca" - pisze o nim anglojęzyczna prasa. "Dansicals" - tak nazywają jego przedstawienia krytycy, mając namyśli połączenie tańca i komedii muzycznych. Matthew Bourne – jedyny i niepowtarzalny choreograf i reżyser, pięciokrotny laureat Olivier Award, w 2011 po raz kolejny wystawił swój sztandarowy spektakl (grany w różnych obsadach od 1995 roku!), który, zarejestrowany dziesiątkami kamer, pozwolił na przygotowanie wersji kinowej.


Na czym polega fenomen Bourne’a? Dlaczego to właśnie jego inscenizacje nie tylko obezwładniają koneserów sztuki baletowej, ale także – a może przede wszystkim – przyciągają nowe zastępy fanów teatru współczesnego?

Bourne posiadł sztukę dostępną jedynie nielicznym, największym artystom. Specjalizując się w reinterpretacjach klasyki baletu, tworzy dzieła na wskroś współczesne, zakorzenione w teraźniejszości, nawiązujące do palących problemów społecznych, a nawet przemycające żarty o podtekście politycznym. Nie są to jednak dokonania wtórne, nieoryginalne. Sztuka Bourne’a to teatr wysokich lotów, który można by porównać do kunsztu translatorskiego: analogicznie do kongenialnych przekładów literatury na obce języki, Bourne przekłada libretta z ubiegłych wieków na język współczesny. Dokonuje rzeczy niebywałych: krytycy pisali o szczególnym efekcie symbiozy z jakim współczesne narracje łączą się z wielowiekowymi partiami muzycznymi: wygląda to tak, jakby Czajkowski czy Bizet pisali na specjalne zamówienie Bourne’a – tak doskonale ruch sceniczny odzwierciedla charakter muzyki i vice versa.

Do annałów historii tańca współczesnego, ale i kultury w najszerszym jej znaczeniu, przejdą Bourne’owskie interpretacje „Carmen” Bizeta (a właściwie „Car men” – rzecz dzieje się w środowisku mechaników samochodowych w czasach świetności rock’n’rolla) czy „Jeziora Łabędziego” Czajkowskiego.

To właśnie „Jezioro Łabędzie” rzuciło na kolana i publiczność, i krytyków. W wersji Bourne'a akcja spektaklu rozgrywa się w angielskiej rodzinie królewskiej. Główny bohater Zygfryd stylizowany jest na księcia Karola, ale z charakteru przypomina raczej księżnę Dianę - jest nadwrażliwy, prawy, od pierwszych scen widzimy, że organicznie nie cierpi paparazzich, którzy w końcu doprowadzają do jego upadku.

Zamiast nad jezioro, jak w tradycyjnej wersji, trafia do miejskiego parku, gdzie spotyka pięknego łabędzia-mężczyznę, o którym zawsze skrycie marzył, i to w nim się zakochuje. Jednak nagle w jego życiu pojawia się nikczemny, piękny bohater w czarnym stroju. Uwodzi wszystkich, od królowej począwszy, a na Zygfrydzie skończywszy. Warto zaznaczyć, że role łabędzi w spektaklu Bourne’a odgrywają wyłącznie mężczyźni.

Fani i krytycy byli zachwyceni. „Bourne zapewniał, że nie ma nic nieprawidłowego w obsadzeniu mężczyzny w roli łabędzia, a łabędź-kobieta to tak naprawdę baletowy stereotyp. Jego spektakl broni tej teorii. Tancerze doskonale odnaleźli się w partiach łabędzi, są silni i dumni, potrafią być agresywni, ale każdy ich ruch jest płynny i majestatyczny.

Relacja Książę - Łabędź bardzo zyskała przez tę "jednopłciowość". Dzięki temu nie patrzymy na romansik-ramotkę, jaką bywają balety klasyczne (powiedzmy to sobie z całą szczerością), ale na prawdziwy, żywiołowy konflikt dwóch osobowości, burzę uczuć i niezwykle wyrafinowaną grę emocji.” – pisano. Podkreślano też wagę wątku genderowego.

Popularność spektaklu przebiła się nawet do kultury popularnej. Czy pamiętają Państwo znakomity film „Billy Eliott”? Kończy się on sceną w której ojciec i brat Billy'ego przychodzą zobaczyć go już jako dorosłego tancerza baletowego właśnie w przedstawieniu „Jeziora łabędziego” w choreografii Matthew Bourne'a.

Sam reżyser tak zachęca do obejrzenia spektaklu w wersji 3D:
“Jestem szczęśliwy, że dzięki użyciu tej technologii możemy natychmiast wciągnąć widza w wewnętrzny świat wykreowany na scenie. Dajemy mu tym samym możliwość permanentnego bycia w centrum wydarzeń i pełnego zaangażowania w losy bohaterów. Prezentacja tego spektaklu na całym świecie w 25 rocznicę powstania mojego artystycznego projektu „New Adventures” jest dla mnie doprawdy ekscytującym przeżyciem!”
Źródła: materiały dystrybutora, wysokieobcasy.pl, balet.pl

Opinie mediów:
“Sensacja!” | The New York Times
“Zobacz to albo żyj z poczuciem żalu, że nie widziałeś” | The London Independent
“Hipnotyzujący. Nie wolno przegapić” | Associated Press
"Pełen wyobraźni, śmiechu, ale i wielkich namiętności.” | WQXR
“Doprawdy oszałamiające osiągnięcie” | am NEW YORK
“To jedno z najbardziej śmiałych, oszałamiających wizualnie i poruszających dzieł wystawionych kiedykolwiek na scenie” | Theatermania
"Zachwyciło, poraziło i pozbawiło kontaktu z rzeczywistością na dobrych parę dni.”| www.balet.pl

 

Jezioro Łabędzie 3D
26 czerwca, godz. 19:00

Reżyseria i choreografia: Matthew Bourne
Kostiumy: Lez Brotherston
Oświetlenie: Rick Fisher
Muzyka: Piotr Czajkowski
Dyrygent: David Lloyd Jones
The New London Orchestra

Obsada:
Łabędź/Nieznajomy: Richard Winsor
Książę: Dominic North
Królowa: Nina Goldman
Dziewczyna: Madelaine Brennan
Prywatny Sekretarz: Steve Kirkham
Młody Książę: Joseph Vaughan

Spektakl będzie zaprezentowany w kinach:
Bydgoszcz, Gdynia, Koszalin, Kraków, Poznań Stary Browar, Szczecin, Warszawa Złote Tarasy, Wrocław Pasaż Grunwaldzki.

Informacje o biletach:
normalny: 40 zł
grupowy: 30 zł


Multikino jest pierwszym operatorem, który w 1998 roku uruchomił w Polsce kino wieloekranowe (multipleks). Od tego czasu Multikino wyznacza najwyższe standardy w budowie i prowadzeniu kin. Grupa prowadzi działalność w segmencie kinowym i dystrybucji filmów. Multikino jest operatorem 24 kin w 18 miastach Polski z łączną liczbą 208 ekranów i 45 999 miejsc. W sierpniu 2007 r. Multikino otworzyło wyjątkowe kino w centrum handlowym Złote Tarasy w Warszawie. Obiekt składa się z 8 nowoczesnych sal, w tym Sali Premierowej na 777 osób, wyposażonej w światowej klasy projektor cyfrowy "Christie", fenomenalny system dźwięku Martin Audio i największy w Europie ekran przystosowany do projekcji cyfrowej (prawie 300 m2). W sierpniu 2010 roku Grupa otworzyła pierwsze kino za granicą w Rydze (8 ekranów i 1620 miejsc), a we wrześniu w Wilnie (7 ekranów i 1547 miejsca). Multikino to więcej niż kino! To największe premiery filmowe oraz koncerty, maratony, transmisje sportowe, Opery HD, Kino na obcasach, Multibabykino i wiele więcej. Multikino to także oryginalna sieć kawiarni Cavablanca Cinema Cafe. Od lat Multikino jest partnerem najważniejszych festiwali filmowych w Polsce w tym Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, Camerimage i Warszawskiego Festiwalu Filmowego. Multikino jest w gronie światowych liderów kinowej cyfryzacji, dzięki wyposażeniu sal kinowych w projektory cyfrowe Dolby 3D Digital Cinema. Sieć z powodzeniem prezentuje w technologii 3D: filmy, koncerty, wydarzenia sportowe, opery oraz balet.

Powiązane Video Wszystkie video

Tezcatlipoca - animacja Jezioro Łabędzie
Bourne Vivaldi - The Piano Guys
Illusions - altówka i gendér
Jerzy Fryderyk Haendel - Sarabanda w wersji Rock

Instrumenty i sprzęt muzyczny

Toontrack EZdrummer upgrade wersji Lite do penej wersji EZdrummer′a
Steinberg Wave Lab 8 UD7 update z wersji Wave Lab 7 do Wave Lab 9 pro
Steinberg Cubase Artist 7 UD2 update z wersji Artist 6 do Artist 9
Steinberg Cubase Artist 7 UG1 upgrade z wersji Cubase Elements 6/7, Cubase Essential 4/5 do Artist 8

Kontakt


Maria Łakomik
Materiały prasowe, patronaty, treści. Filip Łakomik
Sprawy techniczne, integracje. Prześlij artykuł o muzyce Artykuły sponsorowane
Można bezpłatnie nadsyłać dowolne materiały (tekst/grafika/video) związane z muzyką klasyczną, które Waszym zdaniem powinny znaleźć się w serwisie. Artykuły sponsorowane przyjmujemy poprzez platformę whitepress.

Partnerzy

Księgarnia Alenuty.pl
Sprzedaż nut i książek.
  • księgarnia muzyczna

Sklep Muzyczny.pl
Instrumenty muzyczne.
  • sklep muzyczny
forum muzyczne
kultura w sieci

Copyright © 2011-2020 CameralMusic.pl