„Baron cygański” | relacja z premiery w Białymstoku

fot. M. Heller/OiFP

Polska, Opera i Filharmonia Podlaska: „Baron cygański” Premiera
13.09.2019

Kiedy zakończył się spektakl, a dyrygent był jeszcze w orkiestronie, białostocka publiczność wstała z miejsc i wyrażała podziękowania za piękno muzyki w premierowy wieczór.
To muzyka od pierwszej chwili przyciągała uwagę i kierowała ją na scenę skupiając ją na doskonale bawiących się swoimi rolami artystami premierowej obsady „Barona cygańskiego” Johanna Straussa w reżyserii Marii Sartovej.
Wszystko sprawiało wrażenie, że nie jest tak całkiem serio, że nie jest grany autentyczny spektakl, tylko artyści występują w komediowym filmie w kostiumach, jakie pokochałaby kamera. Przerysowania w scenografii (Damian Styrna), w gestach (Jarosław Staniek, Katarzyna Zielonka), we wzorzystości kostiumów (Anna Chadaj) i rekwizytów z jednej strony, a z drugiej prawdziwa opowieść o przeżywanych ludzkich losach wyrażana śpiewem każdej z pierwszoplanowych postaci, ale przede wszystkim chóru Opery i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku. Mistrzostwem chórmistrzyni profesor Violetty Bieleckiej można uznać sceniczny zespołowy śpiew w szarpaninie dwóch zwaśnionych światów.
Komediowy charakter zmuszał artystów do zwiększonego wysiłku, a odbiorów do głębszego wczucia się w treści prezentowane na scenie, co dawało bardzo dobry odbiór, poczucie ważności dla widza. Muzyka była pierwszoplanową postacią w tej realizacji, porywającą do tańca, wzruszenia, uśmiechu, chwili zadumy nad wartościami świata, prowadząca bohaterów:
Anna Lubańska – Czipra, Adriana Ferfecka – Saffi, Sławomir Naborczyk – Barinkay , Patryk Rymanowski – Carner, Grzegorz Szostak – Żupan, Arkadiusz Anyszka – Homonay, Joanna Motulewicz – Mirabella, Maciej Nerkowski – Janosz, Bartłomiej Łochnicki – Pali oraz Maria Domżał – Arsena i Łukasz Ratajczak – Ottokar.
Bassem Akiki – kierownictwo muzyczne oraz prowadzenie orkiestry Opery i Filharmonii Podlaskiej w premierowy wieczór

Owoce pewnej miłości: do muzyki i do kina, do wykonywania własnego zawodu, do nieobojętności na ważne społeczne sprawy: „Baron Cygański” w Białymstoku.

Iwona Karpińska
Wrocław











zdjęcia: M. Heller/OiFP

Powiązane Video Wszystkie video

Karol Szymanowski - "Harnasie"
A. Dvo?ák - Symfonia nr 9 e-moll cz.1
CO-OPERA - "By?e? przejazdem"
Relacja z koncertu Rachel Barton Pine w zak?adzie karnym w Nowej Hucie

Instrumenty i sprzęt muzyczny

Alice kostka gitarowa AP-100R1-CO Chinese Opera
Meinl Sonic Energy OG-12 12″ OPERA GONG INCL. bijak
MStar UNMD-A01 bben marszowy
Thorvaldsson Jade (451062) kalafonia - skrzypce, altwka, wiolonczela

Kontakt


Maria Łakomik
Materiały prasowe, patronaty, treści. Filip Łakomik
Sprawy techniczne, integracje. Prześlij artykuł o muzyce
Można bezpłatnie nadsyłać dowolne materiały (tekst/grafika/video) związane z muzyką klasyczną, które Waszym zdaniem powinny znaleźć się w serwisie. Artykuły sponsorowane przyjmujemy poprzez platformę whitepress.

Partnerzy

Księgarnia Alenuty.pl
Sprzedaż nut i książek.
  • księgarnia muzyczna

Sklep Muzyczny.pl
Instrumenty muzyczne.
  • sklep muzyczny
kultura w sieci

Copyright © 2011-2024 CameralMusic.pl