XXIV Międzynarodowy Festiwal Muzyki Sakralnej „Gaude Mater”

XXIV Międzynarodowy Festiwal Muzyki Sakralnej „Gaude Mater”
{oh!} Musica Claromontana
Koncerty muzyki ze zbiorów Biblioteki Jasnogórskiej

4 maja 2014 (niedziela), godz. 19.30
Kościół św. św. Piotra i Pawła w Katowicach
wstęp wolny

6 maja 2014 (wtorek), godz. 18.00
Bazylika Jasnogórska w Częstochowie
wstęp wolny

Przed nami kolejne koncerty {oh!} Orkiestry Historycznej. W ramach 24. edycji znanego na całym świecie Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Sakralnej „Gaude Mater” katowicki zespół dokona współczesnych prawykonań utworów ze zbiorów Biblioteki Jasnogórskiej - prawie 300 lat od ich powstania. Na koncertach w Katowicach i Częstochowie zabrzmi muzyka wokalno-instrumentalna tworzącego w XVIII wieku o. Amando Ivanschiza (1727-1756). W wykonaniu {oh!} Orkiestry Historycznej i znakomitych śpiewaków usłyszymy Oratorium Primum, Missa Solemnissima oraz instrumentalną Sinfonię G-dur. Partie wokalne wykonają soliści: Marzena Michałowska (sopran), Piotr Olech (alt), Łukasz Nowak (tenor), Andrzej Zawisza (bas) oraz Anna Leśniewska (sopran), Helena Poczykowska (alt), Karol Bulanda (tenor) i Dawid Biwo (bas).


Międzynarodowy Festiwal Muzyki Sakralnej „Gaude Mater” to projekt o ponad dwudziestoletniej tradycji, promujący muzykę religijną – koncertową i liturgiczną. Od 1991 roku odbywa się pod patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Episkopatu Polski. XXIV Międzynarodowy Festiwal Muzyki Sakralnej „Gaude Mater” kontynuuje przyjętą przed laty formułę prezentacji muzyki różnych religii, w ramach dialogu kultur, ze wskazaniem na trzy największe religie monoteistyczne: Chrześcijaństwo, Judaizm i Islam. Festiwal promuje również polską muzykę sakralną: współczesną - stawiając na prawykonania oraz dawną - kultywując tradycje i najwybitniejsze osiągnięcia wielowiekowego dziedzictwa polskiej muzyki barokowej zgromadzone w archiwach OO. Paulinów na Jasnej Górze. Jednym z nich był żyjący w XVIII wieku o. Amando Ivanschiz. Ten niezwykły kompozytor zaliczany jest do grona najzdolniejszych i najbardziej kreatywnych kompozytorów - zakonników tamtych czasów. Twórczość Ivanschitza jest wielkim odkryciem polskich muzykologów, a {oh!} Orkiestra Historyczna wpisze się również w zachowanie jego dziedzictwa, dokonując także nagrania płyty z wykonywanymi w ramach Festiwalu utworami.

{oh!} Orkiestra Historyczna założona została w roku 2012 w Katowicach przez grupę instrumentalistów - entuzjastów i pasjonatów muzyki dawnej skupionych wokół koncertmistrzyni Martyny Pastuszka oraz menadżera Artura Malke. Zespół tworzy kilkunastu znakomitych śląskich artystów, którzy zdobywali doświadczenie w podobnych zespołach w całej Europie. Skupiając się na wykonawstwie historycznym, członkowie {oh!} Orkiestry nie zapominają o najważniejszym – jak najbliższym dotarciu z muzyką do odbiorców. {oh!} koncertuje nie tylko na Śląsku, ale także w innych miastach Polski, zbierając bardzo dobre recenzje. Zespół cieszy się coraz większym zainteresowaniem wśród słuchaczy, a jej działalność zauważana i doceniana jest nie tylko w kraju kraju, ale i za granicą. Tegoroczne plany {oh!} Orkiestry Historycznej obejmują udział w festiwalach w Tarnowie, Częstochowie, Katowicach, Gliwicach, także koncerty zagraniczne – w Pradze, Brnie oraz Stambule i Ankarze.

Na majowe koncerty {oh!} Orkiestry Historcznej wstęp jest bezpłatny.

Organizatorzy:
Stowarzyszenie „Art In Motion”, {oh!} Orkiestra Historyczna, Stowarzyszenie Przyjaciół Gaude Mater, Instytucja Promocji i Upowszechniania Muzyki Silesia.

Koncert w Katowicach współfinansowany jest z budżetu Miasta Katowice.

Koncerty muzyki ze zbiorów jasnogórskich – Musica Claromontana
{oh!} Orkiestra Historyczna:
prowadzenie zespołu - Martyna Pastuszka, Marcin Świątkiewicz

Martyna Pastuszka (koncertmistrz), Adam Pastuszka, Małgorzata Malke, Violetta Szopa-Tomczyk, Marzena Biwo, Alicja Sierpińska – skrzypce
Dominika Małecka – altówka
Bartosz Kokosza – wiolonczela
Michał Bąk – kontrabas
Krzysztof Firlus – viola da gamba
Anna Firlus – organy
Marcin Świątkiewicz – klawesyn

Soliści:
Marzena Michałowska - sopran
Piotr Olech - alt
Łukasz Nowak - tenor
Andrzej Zawisza - bas

Anna Leśniewska - sopran II
Helena Poczykowska - alt II
Karol Bulanda - tenor II
Dawid Biwo - bas II


fot. bartekbarczyk.com

www.facebook.com/OrkiestraHistoryczna 
www.youtube.com/OrkiestraHistoryczna 
www.orkiestrahistoryczna.pl 


Międzynarodowy Festiwal Muzyki Sakralnej „Gaude Mater” to projekt o ponad dwudziestoletniej tradycji, promujący muzykę religijną – koncertową i liturgiczną.
Od 1991 roku odbywa się pod patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Episkopatu Polski.

XXIV Międzynarodowy Festiwal Muzyki Sakralnej „Gaude Mater” kontynuuje przyjętą przed laty formułę prezentacji muzyki różnych religii, w ramach dialogu kultur, ze wskazaniem na trzy największe religie monoteistyczne: Chrześcijaństwo, Judaizm i Islam. Festiwal promuje również polską muzykę sakralną: współczesną - stawiając na prawykonania oraz dawną - kultywując tradycje i najwybitniejsze osiągnięcia wielowiekowego dziedzictwa polskiej muzyki barokowej zgromadzone w archiwach OO. Paulinów na Jasnej Górze. Głównym miejscem wydarzenia jest Częstochowa.
Koncerty odbywają się we wnętrzach sakralnych o pięknej architekturze i salach koncertowych o dobrej akustyce. Na program Festiwalu złoży się 15 koncertów (w tym 8 w Częstochowie) i liturgia z oprawą muzyczną. Koncerty festiwalowe zabrzmią również w 7 innych miastach: Bełchatów, Bydgoszcz, Gdańsk, Katowice, Radomsko, Zabrze - i po raz pierwszy za granicą - w Benedyktyńskim Opactwie w Brauweiller koło Kolonii. Ta zmiana formuły – rozprzestrzenienia festiwalowych koncertów na różne miasta Polski, a w 2014 roku również Europy, wprowadzona już przy ostatniej 23. edycji Festiwalu, sprawdziła się jako wyjątkowo skuteczna promocja zarówno marki „Gaude Mater”, dając jednocześnie możliwość uczestnictwa słuchaczom z innych miast w koncertach z udziałem wybitnych artystów z całego świata. Festiwalowi towarzyszyć będą: X Międzynarodowy Konkurs Kompozytorski „Musica Sacra” (koncert laureatów w Brauweiller), Sesja Naukowa „Muzyka w klasztorach” i projekt Etno Gaude Mater prezentujący kulturę Bułgarii i Mongolii (wszystkie trzy projekty w Częstochowie).
W Festiwalu wezmą udział artyści z 9 krajów: Bułgarii, Francji, Gruzji, Iranu, Mongolii, Niemiec, Polski, USA i Wielkiej Brytanii.
Program koncertu otwierającego festiwal wypełni Pasja wg św. Jana Jana Sebastiana Bacha w wykonaniu znakomitej Die Kölner Akademie w Bazylice Jasnogórskiej; koncert finałowy w Kościele Seminaryjnym w Częstochowie zaprezentuje muzykę sakralną Leszka Możdżera. W czasie Festiwalu swoją premierę będą miały utwory laureatów Międzynarodowego Konkursu Kompozytorskiego „Musica Sacra”, Missa Corpus Christi Łukasza Farcinkiewicza oraz utwory z archiwum jasnogórskiego (współczesne prawykonania). Warto podkreślić, że dorobkiem Festiwalu jest ponad 250 prawykonań, w tym ponad 200 utworów polskich kompozytorów, zarejestrowanych przez Polskie Radio program 2 i wydanych na festiwalowych płytach-kronikach.

Międzynarodowy Festiwal Muzyki Sakralnej „Gaude Mater” organizowany w Częstochowie, a od 2013 roku również w innych miastach, stał się marką rozpoznawalną już nie tylko w Polsce, ale także poza jej granicami. Projekt wychodzi przede wszystkim naprzeciw oczekiwaniom odbiorcy tzw. „kultury wysokiej”, stawia bowiem przed nim spore wymagania intelektualne. Dzięki wieloletniemu wysiłkowi organizatorów, którzy dbają o wysoki poziom wykonawczy i prezentują atrakcyjny, choć nie zawsze łatwy repertuar, dziś Festiwal „Gaude Mater” może się poszczycić znaczną grupą dobrze wyedukowanych odbiorców, którzy utożsamiają się z wydarzeniem i chętnie korzystają z festiwalowej oferty.

Patroni medialni: Rzeczpospolita, TVP Kultura, TVP Katowice, Polskie Radio Program 2, Polskie Radio Katowice, Twoja Muza, Tygodnik Katolicki Niedziela oraz media lokalne 8 miast biorących udział w projekcie.

Powiązane Video Wszystkie video

Wojciech Kilar - Exodus
Reporta?: Muzyka na Szczytach 2015
1. Festiwal Muzyki Crossover (Bielsko-Bia?a 2016)
M?ody Muzyk Roku: Pawe? St?pie? - flet

Instrumenty i sprzęt muzyczny

PWM Wesoowski Franciszek - Zasady muzyki
Alpine PartyPlug zatyczki do uszu (para)
AN Jakub Jasic Chwila z muzyk Tom 2 nuty na keyboard, ukulele, gitar
PWM Chomiński Józef, Wilkowska-Chomińska Krystyna - Historia muzyki, t. 2

Kontakt


Maria Łakomik
Materiały prasowe, patronaty, treści. Filip Łakomik
Sprawy techniczne, integracje. Prześlij artykuł o muzyce
Można bezpłatnie nadsyłać dowolne materiały (tekst/grafika/video) związane z muzyką klasyczną, które Waszym zdaniem powinny znaleźć się w serwisie. Artykuły sponsorowane przyjmujemy poprzez platformę whitepress.

Partnerzy

Księgarnia Alenuty.pl
Sprzedaż nut i książek.
  • księgarnia muzyczna

Sklep Muzyczny.pl
Instrumenty muzyczne.
  • sklep muzyczny
kultura w sieci

Copyright © 2011-2024 CameralMusic.pl