41. International Viola Congress, 11-15 września, Kraków 2013 odbędzie się po raz pierwszy w Polsce, co jest ewenementem dla Polskiej Szkoły Altowiolistycznej i dla całego środowiska chociażby z tego względu, iż przez pięć dni odbędą się seminaria,wystawy oraz koncerty przedstawione przez najwybitniejszych polskich jak i światowych altowiolistów m.in. Kim Kashkashian, Ryszard Groblewski (I nagroda na konkursie ARD w Monachium oraz w Genewie) czy najsłynniejszy polski altowiolista Stefan Kamasa.
Akademia Muzyczna w Krakowie / Academy of Music in Cracow
XLI Międzynarodowy Kongres Altowiolowy
11-15 września 2013
41st International Viola Congress
11-15 September 2013
PROGRAM / PROGRAMME
11.09.2013 (Środa / Wednesday)
12:00 / 12 PM Wykład inauguracyjny i koncert / Opening lecture and concert
dr Dorota Stanisławska (AM Łódź)
Polskie utwory na altówkę / Polish Works for Viola
Kwartet altówek (AM Łódź) / Viola Quartet (AM Łódź)
Jolanta KUKUŁA-KOPCZYŃSKA, Dorota STANISŁAWSKA,
Róża WILCZAK- PŁAZIUK, Tomasz GUZ
W programie / Programme: Przybylski, Schäffer 15:00 / 3 PM Koncert / Concert
Ewa GUZOWSKA (AM Poznań) – altówka / viola
Artur WIECZERZYŃSKI – altówka / viola
Wioletta FLUDA – fortepian / piano
Maria KOSZEWSKA-WAJDZIK – fortepian / piano
W programie / Programme: Frieman, Papaj 16:00 / 4 PM Wykład - koncert / Lecture - concert
Jakub GRABE-ZAREMBA (Białystok)
Utwory na altówkę solo Krzysztofa Pendereckiego na tle twórczości kompozytorów środkowo-europejskich drugiej połowy XX w
Works for viola solo by Krzysztof Penderecki and other Central European composers of the second half of the twentieth century 17:00 / 5 PM Koncert popołudniowy / Afternoon concert
Elżbieta MROŻEK (AM Katowice) - altówka /viola
Arnaud KAMINSKI - skrzypce / violino
Krzysztof TYMENDORF - altówka /viola
Wioletta FLUDA (AM Kraków) – fortepian / piano
Zbigniew RAUBO (AM Katowice) - fortepian / piano
W programie / Programme: Lachert, 19:00 / 7 PM Koncert wieczorny / Evening concert
Michał MICKER (AM Wrocław) – altówka / viola
Anna RUTKOWSKA-SZOK – fortepian /piano
W programie / Programme: Astriab, Jurdziński, Kwiatkowski, Rudziński 21:00 / 9 PM Koncert nocny / Night concert
Muzyka na elektroniczne wiole / Music for electric violas
Paweł ODOROWICZ (AM Kraków) – altówki / violas
12.09.2013 (Czwartek / Thursday) 9:00 / 9 AM Godzina z altówką / Viola hour
Ćwiczenia dla Wszystkich / Exercises for All 10:00 / 10 AM Wykład / Lecture
Carlos Maria SOLARE „Polskie” kompozycje Telemanna / Telemann’s “Polish” compositions
Andrew FILMER V Suita na wiolonczelę Bacha / Bach's fifth Cello Suite 11:00 / 11 AM Matinee
Christine RUTLEDGE – altówka / viola
Jakub GRABE-ZAREMBA - altówka / viola
Marek KALINOWSKI – kontrabas / double bass
W programie / Programme: Dittersdorf, Kočsar, Penderecki, Radulescu 12:00 / 12 PM Koncert południowy / Noon concert
Jutta PUHCHAMMER – altówka / viola
Elise DESJARDINS – fortepian / piano
Artur PACIORKIEWICZ – altówka / viola
Wioletta FLUDA – fortepian / piano
W programie / Programme: T. Paciorkiewicz, 15:00 / 3 PM Lekcja pokazowa / Master class
Pierre Henri XUEREB 16:00 / 4 PM Wykład - koncert / Lecture - concert
Claudie BIGELOW& Donald MAURICE – altówka / viola
44 Duety Beli Bartoka / Bela Bartók 44 Duets 17:00 / 5 PM Koncert popołudniowy / Afternoon concert
Karen WOLF – altówka / viola
Emile CANTOR – altówka / viola
Yuko ELLINGER – fortepian / piano
Phillipe TERSELEER – fortepian / piano
W programie / Programme: Britten, Hindemith, Prokofiew, Roslawetz, Vanhal, 19:00 / 7 PM Koncert wieczorny / Evening concert
Kim KASHKASHIAN – altówka / viola
Andra DARZINA – altówka / viola
Ventis ZILBERTS – fortepian / piano
W programie / Programme: Einfelde, Kurtag, Medins, Plakidis 21:00 / 9 PM Koncert nocny / Night concert
Annette-Barbara VOGEL - skrzypce / violin
Daniel SWEANEY - altówka / viola
Wioletta FLUDA – fortepian / piano
W programie / Programme: Kalliwoda
13.09.2013 – Piątek / Friday 9:00 / 9 AM Godzina z altówką / Viola hour
Ćwiczenia dla Wszystkich / Exercises for All 10:00 / 10 AM Wykład / Lecture
Błażej MALISZEWSKI S.P. Poniatowski - Historia sztuki altówki / S.P. Poniatowski - History
of the viola art 11:00 / 11 AM Spotkanie z / Meeting with - David DALTON
Mój profesor William Primrose / My Professor William Primrose 12:00 / 12 PM Koncert południowy / Noon concert
Jolanta DUSZEŃKO-LACHOWICZ (Zielona Góra) – altówka / viola
Błażej MALISZEWSKI (AM Gdańsk) – altówka / viola
Maciej SIONKOWSKI (UMFC Warszawa) - altówka / viola
W programie / Programme: Bacewicz, Ptaszyńska, 15:00 / 3 PM – Lekcja pokazowa / Master class Prof. Stefan KAMASA
16:00 / 4 PM Wykład - koncert / Lecture - concert
Orquidea GUANDIQUE - Koncert na altówkę
Benjamina Gutiérreza / Benjamín Gutiérrez Viola Concerto 17:00 / 5 PM Koncert popołudniowy / Afternoon concert
Helen CALLUS – altówka / viola
Louise LANSDOWN – altówka / viola
Kenneth MARTINSON – altówka / viola
Wioletta FLUDA – fortepian / piano
W programie / Programme : Martinu 19:00 / 7 PM Koncert wieczorny/ Evening concert
SINFONIETTA CRACOVIA
Robert KABARA – dyrygent / conductor
Andra DARZINA – altówka / viola
Ryszard GROBLEWSKI – altówka / viola
Kenneth MRTINSON – altówka / viola
W programie / Programme: Britten, Martinu, Penderecki, Stachowski 21:00 / 9 PM Koncert nocny / Night concert
QUARTET KLEZMER TRIO
Magdalena BRUDZIŃSKA – altówka / viola
14.09.2013 (Sobota / Saturday)
9:00 / 9 AM Godzina z altówką / Viola hour
Ćwiczenia dla Wszystkich / Exercises for All 10:00 / 10 AM
Wykład / Lecture
Danny KEASLER
Życie Alfreda Uhla i jego dzieła na altówkę: „Mały koncert, Trio na skrzypce, altówke i gitarę i 55 Etiud”
The life of Alfred Uhl and his viola works: “Small Concerto, Trio for Violin, Viola, and Guitar and 55 Études” 11:00 / 11 AM Matinee
Altowioliści Akademii Muzycznej w Krakowie / Violists of the Academy of Music in Krakow
Aneta DUMANOWSKA
Bogusława HUBISZ-SIELSKA
Jacek DUMANOWSKI
Janusz PISARSKI
Teresa KAMIŃSKA – wiolonczela / cello
Mariusz SIELSKI – fortepian / piano
W programie / Programme: m.in.: Aidinovic (prawykonanie / world premiere),
Bargielski, Moszumańska-Nazar, Walaciński 12:00 / 12 PM Koncert południowy / Noon concert
PANDOLFIS CONSORT – Wiedeń / Wien
W programie / Programme: utwory barokowe i współczesne / Baroque and modern music 15:00 / 3 PM Lekcja pokazowa / Master class
Prof. Karen WOLF 16:00 / 4 PM Wykład - koncert / Lecture - concert
Atar ARAD – Etiudy na altówkę / Viola études 17:00 / 5 PM Koncert popołudniowy / Afternoon concert
Bogusława HUBISZ-SIELSKA – altówka / viola
Lech BAŁABAN (AM Poznań) – altówka / viola
Donald MAURICE – altówka / viola
Wiktor BAŁABAN – skrzypce / violin
Jan BAŁABAN – skrzypce / violin
W programie / Programme: Knobler, Moss (prawykonanie / world premiere),
Pigovat, Spisak, 19:00 / 7 PM Bankiet / Banquet 21:00 / 9 PM Koncert nocny / Night concert
Altówki Filharmonii Krakowskiej / Violas of the Krakow Philharmonic
Elżbieta GROMADA – koncertmistrz / principal viola
W programie / Programme: popularne melodie w aranżacji na zespół altówek
popular music arrangements for viola ensemble
15.09.2013 (Niedziela / Sunday)
10:00/ 10 AM Godzina z altówką / Viola hour
Ćwiczenia dla wszystkich / Exercises for All 11:00 / 11 AM Matinee
Stefan KAMASA – altówka / viola
Jerzy KOSMALA – altówka / viola
z udziałem / With
Bogusławy HUBISZ-SIELSKIEJ – altówka / viola
Wiesławy PŁAWSKIEJ – fortepian / piano
W programie / Programme: Bacewicz, Lutosławski, Karłowicz,
Szymanowski, Wieniawski 12:00 / 12 PM Koncert pożegnalny / Farewell concert
Młodzi krakowscy altowioliści / Young Cracovian violists
Magdalena CHMIELOWIEC, Wiktoria CHOROBIK,
Karolina DRWIĘGA, Maria DUTKA, Natalia WARZECHA,
Aleksander FRANKOWSKI, Wojciech KOCZUR,
Błażej MICHNA, Wei-ZHANG – altówka / viola
Wiesława PŁAWSKA, Magdalena KANTOR-MICHNA,
Renata ŻEŁOBOWSKA-ORZECHOWSKA – fortepian / piano
W programie / Programme: m.in.: Górecki, Lutosławski, Moc, Penderecki