Wrzesień w Pardon To Tu

Pardon To Tu // Pl.Grzybowski 12/16
Warszawa

2 Nights with Jozef van Wissem

Wr./Śr. 1-2.09.2015, godz. 20:30, wstęp 25 zł

Można rzec, ze koncerty tego artysty są już stałym, nieodłącznym elementem naszego muzycznego programu. Co tu się dziwić, jego koncerty budzą ogromne zainteresowanie publiczności i mamy nadzieję, że tym razem też tak będzie. Szanowni goście, zapraszamy na dwudniową rezydencje mistrza lutni, kompozytora, muzycznego współpracownika Jima Jarmuscha, twórcy ścieżki dźwiękowej do filmu „Tylko kochankowie przeżyją”- Jozefa van Wissem.


Holenderski lutnista otrzymał w 2013 roku Can¬nes Soundtrack Award za ścieżkę dźwiękowa do filmu „Tylko kochankowie przeżyją”. Muzyka van Wissema, hipnotyzująca, czysta, minimalistyczna, intensywnie działająca na emocje słuchaczy, tworzy niezwykłą, transcendentną atmosferę. Van Wissem nieustannie koncertuje, dając występy w różnych miejscach na całym świecie, choćby na festiwalach takich jak All Tomorrow’s Parties. Studiował w Nowym Jorku, gdzie obecnie mieszka. Na Harvardzie, Wesleyan University i Mills College wykłada przedmiot o nazwie >wyzwolenie lutni< (The Liberation of the Lute). National Gallery w Londynie zleciła muzykowi skomponowanie „ścieżki dźwiękowej” do obrazu Ambasadorowie Hansa Holbeina.

Kompozytor występuje też w duecie gitarowo-lutniowym z Jimem Jarmuschem. Wspólnie z Tildą Swinton pracowali nad rewelacyjnym albumem The Mystery of Heaven, który wydali w Sacred Bones Records. Muzyk jest też odpowiedzialny za ścieżkę dźwiękową do gry komputerowej Sims Medieval, a ostatnio coraz częściej zajmuje się komponowaniem muzyki filmowej. Specjalnie na jego zamówienie stworzono rodzaj „czarnej lutni”, która zadebiutuje na jego solowym albumie Nihil Obstat.

www.jozefvanwissem.com

2 Nigths with Fire! [Gustafsson / Berthling / Werliin]

Tej szwedzkiej supergrupy nie trzeba długo przedstawiać, szczególnie, że ostatnimi czasy dała się poznać już kilkukrotnie polskiej publiczności. Teraz nareszcie zagości w Pardo, To Tu. Fire! śmiało poczyna sobie na obrzeżach współczesnej alternatywy i jazzu. Matsa Gustafssona (saksofony, Fender Rhodes, electronica) znamy m.in. z The Thing oraz współpracy z Peterem Brötzmannem, Sonic Youth czy Merzbow. Johan Berthling (bas) to ważna postać szwedzkiej sceny muzyki improwizowanej, związany m.in. z Tape, Andreas Werliin (instrument perkusyjne) to filar formacji Wildbirds & Peacedrums.

Muzyka zespołu odwołuje się bardzo silnie do noise'u i transu, ale równie mocno czerpie ze skandynawskiego folkloru, jak i free jazzowej tradycji oraz muzyki elektronicznej i doświadczeń muzyki repetytywnej kompozytorów amerykańskich (Reich, Glass), łącząc to wszystko w jedną wspólną i nierozerwalną całość, tworząc zupełnie nową jakość na muzycznej scenie. Wiele zawdzięcza także dokonaniom choćby Sonic Youth, z którą Mats Gustafsson koncertował i nagrywał.

1988 / Rychlicki

Nd. 20.09.2015, godz. 20:30, wstęp 20 zł

Rychlicki z Etamskim znają się długo, współpracowali na różnych polach. Etamski współprodukował nagrania Kristen, Rychlicki dogrywał gitarę do utworu Lonely Trip na płycie Lovely Interstellar Trip Etamskiego. Grali razem w trio z Robertem Piernikowskim, jednak nigdy w duecie. To będzie pierwsza okazja do posłuchania ich w tej konfiguracji.

Łukasz Rychlicki - gitarzysta znany głównie jako członek zespołu Kristen, z którym nagrał wiele płyt (ostatnia to Secret Map) i koncertów (także z cenionymi zespołami takimi jak: Deerhoof, Tortoise, Joe Lally (Fugazi)). Obecnie gra także w zespolem LOTTO (z Pawłem Szpurą i Majkiem Majkowskim), z którym wydał płytę ASK the DUST (Lado ABC 2015). LOTTO występowało min. z The Necks, na renomowanych festiwalach Konfrontanionen w Nickelsdorfie, Jazz Jantar w Gdańsku czy KRAAK Festival w Aalst w Belgi (jako część insatlacji Konrada Smoleńskiego). Razem z Pawłem Szpurą stworzył duet w hołdzie Albertowi Aylerowi, w którym muzycy zanurzyli się w ostrym, bezkompromisowym, swobodnym avant-free jazzie. Grał w duecie min. z Robertem Piernikowskim, Piotrem Kurkiem, Mikołajem Trzaską, Piotrem Bukowskim, Konradem Smoleńskim. Z bratem Mateuszem tworzy duet Salto. Jego styl gry jest trudny do zdefiniowania, porusza się na granicy ustalonych norm i improwizacji.

1988 / Pochodzący ze Szczecina muzyk, producent. Obecnie mieszka i pracuje w Trójmieście. Wraz z Robertem Piernikowskim tworzy duet SYNY. Po wydanej niedawno, świetnie przyjętej płycie "ORIENT" 88 rozpoczął pracę nad solowym albumem. To ten sam synowski znak jakości, czyli genialna produkcja nie dająca się jednoznacznie sklasyfikować, szczery hiphopowy brud, głębokie echo dubu i smród analogowej elektroniki, a przy tym gęsty klimat który tworzy w głowie obrazy, że nie wiesz czy to jeszcze muzyka czy już film.


Skrzyżowanie Kultur || Pardon,To Tu || Klub Festiwalowy

Pn./Nd. 21-27.09.2015


Warszawska Jesień || Glissando || Dyskusja: O muzykujących dzieciach nieinfantylnie.

Czw. 24.09.2015, godz. 16:00, wstęp wolny

Niezmiernie nam miło, że wraz z magazynem Glissando możemy Państwa zaprosić na dyskusję, która odbędzie się w ramach wydarzeń towarzyszących tegorocznego festiwalu Warszawska Jesień / Warsaw Autumn.

Tematem spotkania będzie dziecko, zwykle postać trywializowana, pozostająca na marginesie działalności artystycznej „dorosłych”, stawia obecnie może nie pierwsze, ale wyjątkowo znaczące kroki w obszarze tak zwanej kultury filharmonii i szerzej – sztuki współczesnej o różnej proweniencji. Proponujemy spojrzeć nieinfantylnie, poważnie i szeroko na znaczenie dziecka we współczesnej muzyce, edukacji, sztuce wykonawczej oraz kulturze słuchania. Jest to dla nas szczególnie aktualne zagadnienie w kontekście dynamicznie rozwijających się inicjatyw takich jak Mała Warszawska Jesień, a także najnowszego 27. numeru magazynu „Glissando”, którego tematem jest właśnie DZIECKO.

Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień” – największy w Polsce i jeden z ważniejszych na świecie festiwal o randze międzynarodowej poświęcony muzyce współczesnej, organizowany przez Związek Kompozytorów Polskich. Przez kilkadziesiąt lat był jedynym festiwalem muzyki najnowszej w środkowej i wschodniej części Europy. Festiwal odbywa się od 1956 roku.

Organizatorzy: „Glissando” – pismo o muzyce współczesnej, Fundacja 4.99

http://www.glissando.pl/

http://warszawska-jesien.art.pl/

PURUSHA [Postaremczak / Traczyk / Szpura]

Wt. 29.09.2015, godz. 20:30, wstęp 20 zł

Trzy osoby patrzące na tą samą rzecz widzą trzy różne rzeczy. Trzy osoby grające szczerze o tym samym, grają trzy różne rzeczy. W tym zespole, uważają że to dobrze. Nie próbują ani tego zmieniać, ani udawać, że jest inaczej. Grając, każdy z nich zachowuje swoją perspektywę. Gra to co czuje, a nie to co czuje kolega. W konsekwencji, jedyny poziom, na którym się zgadzają to istota.

Paweł Postaremczak - saksofonista znany ze współpracy z Wacławem Zimpelem, Mikołajem Trzaską, formacją Snowman i Emergency, kompozytor muzyki teatralnej. Jest wyrazistą postacią na polskiej scenie muzyki improwizowanej, odnajdując swój osobisty głos w oparciu o szeroko rozumianą tradycję jazzową. W 2008 roku wraz z zespołem Snowman, nakładem wytworni Kartel Music, wydał swoją debiutancką płytę "Lazy". Współtwórca - wraz z Wacławem Zimpelem, Ksawerym Wójcińskim oraz Pawłem Szpurą - kwartetu Hera. Współpracuje m.in. z Klausem Kugelem, Robertem Kusiołkiem, Januszem Stefańskim, Markiem Tokarem, Raphaelem Rogińskim i Hamidem Drakiem. Obecnie koncertuje z zespołem Wovoka.

Wojciech Traczyk. Kontrabasista, basista, kompozytor i improwizator od lat eksplorujący różne muzyczne style, poszerzając tym samym horyzonty, wzbogacając i stale przedefiniowując swój język muzyczny. Kształcił się w PSM im. F.Chopina w Warszawie, na Wydziale Jazzu w AM im. K.Szymanowskiego w Katowicach, na Wydziale Matematyki UW i w zespołach starszych/mądrzejszych/lepszych.100 lat temu był laureatem różnych konkursów jazzowych, takich jak na przykład Bielska Zadymka Jazzowa, Jazz Juniors, Festiwal Standardów Jazzowych w Siedlcach, grając tam z różnymi zespołami.
Współpracował z różnymi artystami i zespołami, między innymi z: Władysławem Jagiełło, Jimem Bakerem, Davem Rempisem, Aramem Sheltonem, Maria Peszek, Gaba Kulka, Sufity, Neurasja, Tworzywem Sztucznym, Muzykoterapia, The Light, Kamil Szuszkiewicz Band, Młynarski Plays Młynarski, Wacław Zimpel, Kapacitron...W 2012 roku, zainspirowany bardzo ciekawą preparacją kontrabasu, której autorem jest Hubert Połoniewicz, nagrał płytę na kontrabasie solo, która ukazała się nakładem Multikulti. Natomiast w 2014 roku ukazała się druga solowa płyta „Dziekuję, dobrze” z piosenkami.

Paweł Szpura to perkusista, którego styl jest kompilacją wielu tradycji. W jego grze można usłyszeć inspiracje perkusją czarnej i arabskiej Afryki, tradycje tureckie, a także nawiązania do amerykańskich perkusistów rockowych z lat 60. i 70. Szpura operuje tymi stylistykami z niezwykłą lekkością, zaskakując słuchacza rozwiązaniami rytmicznymi lub wprowadzając go w głęboki trans, to sprawia, że jest kontynuatorem tradycji Eda Blackwella i Hamida Drake’a. Jest członkiem zespołów HERA, CUKUNFT czy Wovoka. Stale współpracuje z Łukaszem Rychlickim, tworząc zMajkiem Majkowskim Lotto, a z Mikołajem Trzaską trio Freegate.

Powiązane Video Wszystkie video

Tu Warszawa - cz. 4
Tu Warszawa - cz. 1
Tu Warszawa - cz. 3
Tu Warszawa - cz. 5

Instrumenty i sprzęt muzyczny

Kontakt


Maria Łakomik
Materiały prasowe, patronaty, treści. Filip Łakomik
Sprawy techniczne, integracje. Prześlij artykuł o muzyce
Można bezpłatnie nadsyłać dowolne materiały (tekst/grafika/video) związane z muzyką klasyczną, które Waszym zdaniem powinny znaleźć się w serwisie. Artykuły sponsorowane przyjmujemy poprzez platformę whitepress.

Partnerzy

Księgarnia Alenuty.pl
Sprzedaż nut i książek.
  • księgarnia muzyczna

Sklep Muzyczny.pl
Instrumenty muzyczne.
  • sklep muzyczny
kultura w sieci

Copyright © 2011-2024 CameralMusic.pl