Stanisław Firlej w 70. rocznicę urodzin

Promocja płyty pt. „Stanisław Firlej w 70. rocznicę urodzin”

Płyta wydana z okazji nadania tytułu doktora honoris causa i jubileuszu prof. Stanisława Firleja

Prof. Stanisław Firlej, jeden z najwybitniejszych polskich wiolonczelistów, artysta i pedagog, który wykształcił blisko 80 wiolonczelistów, wykładając w uczelniach w Łodzi i we Wrocławiu, zostanie w najbliższych dniach doktorem honoris causa Akademii Muzycznej w Łodzi. W związku z tym wydarzeniem i 70. urodzinami, które Profesor obchodził w ubiegłym roku, łódzka Akademia wydała płytę pt. „Stanisław Firlej w 70. rocznicę urodzin”. Na promocję płyty połączoną z koncertem Uczelnia zaprasza we wtorek 6 października (godz. 18.00) do Sali Kameralnej AM przy al. 1 Maja 4. Wstęp wolny. Podczas spotkania zostanie rozlosowanych wśród publiczności 50 bezpłatnych płyt.

 

Płyta pt. „Stanisław Firlej w 70. rocznicę urodzin” zawiera nagrania kompozycji na wiolonczelę i fortepian Fryderyka Chopina, Piotra Czajkowskiego, Antonina Dvořáka i Davida Poppera w wykonaniu Profesora i jego żony – Anny Wesołowskiej-Firlej, cenionej pianistki i kameralistki, profesora Akademii Muzycznej w Łodzi. Wszystkie nagrania zarejestrowane na płycie pochodzą z archiwum Polskiego Radia. W dołączonej do płyty książeczce znajdziemy wiele zdjęć dokumentujących wspólne dokonania artystyczne duetu Państwa Firlejów, biogramy wykonawców oraz ciekawe teksty poświęcone osiągnięciom Profesora Firleja, napisane przez Stanisława Dybowskiego, Dominika Połońskiego i Agatę Jarecką.

Promocja płyty połączona będzie z koncertem w wykonaniu Państwa Firlejów. W programie koncertu znajdą się: Etiuda op. 25 nr 7 i wybrane części z Sonaty op. 65 na wiolonczelę i fortepian Fryderyka Chopina oraz Tarantella op. 33 Davida Poppera i Nokturn op. 19 nr 4 Piotra Czajkowskiego.

Podczas promocyjnego spotkania rozmowę z wykonawcami przeprowadzi prof. Agata Jarecka, wiolonczelistka, jedna z wychowanek prof. Firleja, pomysłodawczyni i redaktor płyty (obecnie prorektor AM ds. nauki i rozwoju). Według Agaty Jareckiej interpretacje tego artysty mają już charakter historyczny: – Stanisław Firlej jako artysta ciągle poszukujący i twórczy, obdarzony niezwykłą siłą przekazu, inteligencją i emocjonalnością, stworzył wiele wybitnych kreacji artystycznych, które ubogaciły kulturę muzyczną naszego kraju podkreśla prof. Jarecka. Wykonania dzieł wiolonczelowych, a zwłaszcza utworów na wiolonczelę i fortepian Fryderyka Chopina, mają już wymiar historyczny i są niedoścignionym wzorem interpretacyjnym dla obecnych i przyszłych pokoleń wiolonczelistów.

Dwa dni później, 8 października, odbędzie się w Sali koncertowej Akademii uroczysta inauguracja roku akademickiego połączona z nadaniem tytułu doktora honoris causa prof. Stanisławowi Firlejowi, który wygłosi podczas uroczystości wykład pt. Dzieło i wykonanie.

 

Stanisław Firlej wykłada w Akademii Muzycznej w Łodzi od 1971 roku. Studiował w Konserwatorium im. Piotra Czajkowskiego w Moskwie pod kierunkiem prof. Galiny Kozołupowej i prof. Natalii Gutman. Później ukończył jeszcze Letnią Akademię Muzyczną „Accademia Chigiana” w Sienie w klasie André-Nicolasa Navarry. Zadebiutował w Sankt Petersburgu, wykonując z orkiestrą tamtejszego konserwatorium Koncert wiolonczelowy B-dur L. Boccheriniego (po uzyskaniu I nagrody za najlepsze wykonanie tego utworu na konkursie ogłoszonym przez uczelnię). Później otrzymał V nagrodę na Międzynarodowym Konkursie „Gaudeamus” w Rotterdamie w kategorii duetów, z pianistką Anną Wesołowską-Firlej. Duet ten koncertował w Hiszpanii, Francji, Niemczech, Holandii, a także na wielu znanych festiwalach muzycznych w kraju i za granicą, m.in. na Festiwalu im. George Sand w Nohant. W latach 1976-1984 Stanisław Firlej był koncertmistrzem i solistą Orkiestry Kameralnej Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Karola Teutscha. Z zespołem tym koncertował w wielu krajach świata, w tym w Japonii, Australii, Nowej Zelandii, Ameryce Północnej i Południowej, wykonując koncerty Josepha Haydna i Luigiego Boccheriniego. Dokonał wielu nagrań płytowych muzyki wiolonczelowej jak: Sonata Arpeggione Franciszka Schuberta z pianistą Paulem Badurą-Skodą, utwory kameralne na wiolonczelę i fortepian Fryderyka Chopina oraz miniatury wiolonczelowe z Anną Wesołowską-Firlej, a także wszystkie tria fortepianowe Franciszka Schuberta z „Rubinstein Trio”. Muzykę kameralną nagrywał również z Januszem Olejniczakiem, Wadimem Brodskim, Bogumiłem Nowickim i Bartoszem Bryłą. W 1990 r. założył Orkiestrę Kameralną „Polish Camerata”, z którą odbył wiele tournées koncertowych m.in. do Hiszpanii, Francji i Holandii. Prowadzi kursy mistrzowskie w Polsce, Austrii i Chorwacji.

Stanisław Firlej jest profesorem zwyczajnym i prowadzi klasy wiolonczeli w akademiach muzycznych w Łodzi i we Wrocławiu. Do jego wychowanków należą: prof. dr hab. Agata Jarecka – obecna prorektor łódzkiej uczelni, prof. Marek Szpakiewicz (University of Southern California, USA), dr Dominik Połoński (AM w Łodzi i Krakowie), dr Robert Fender (AM w Łodzi), Tomasz Daroch (AM w Łodzi) i wielu innych. Jest członkiem Łódzkiego Towarzystwa Naukowego. Został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi oraz Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

 

Anna Wesołowska-Firlej – studiowała w łódzkiej Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w klasie doc. W. Parczewskiego (dyplom z wyróżnieniem, 1972). Wiedzę pogłębiała na kursie mistrzowskim u prof. Guido Agostiego w Hochschule für Musik „Franz Liszt” w Weimarze oraz w trakcie studiów podyplomowych w wiedeńskiej Hochschule für Musik und darstellende Kunst w klasie prof. Hermana Schwertmanna.

Działalność artystyczną rozpoczęła jeszcze w trakcie studiów w łódzkiej PWSM. W 1971 r. zdobyła I nagrodę na Międzyuczelnianym Konkursie Muzyki Kameralnej (w kategorii tria fortepianowe). W 1974 r. na Międzynarodowym Konkursie Wokalnym w ’s-Hertogenbosch otrzymała dyplom dla najlepszego akompaniatora, w 1976 r. została laureatką Międzynarodowego Konkursu „Gaudeamus” w Rotterdamie, w 1977 r. była finalistką Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. L. van Beethovena w Wiedniu. Jest czynną artystką koncertującą. Występuje zarówno jako solistka, jak i kameralistka z czołowymi muzykami polskimi (m.in. z B. Górzyńską czy S. Firlejem) i zagranicznymi. Wielokrotnie koncertowała w Europie i poza nią (we Francji, Włoszech, w Niemczech, Anglii, Irlandii, Holandii, Rosji, Bułgarii, Austrii, Finlandii, Hiszpanii, Szwajcarii, Kanadzie i na Kubie). Poza działalnością koncertową nagrywa dla radia i telewizji w Polsce, a także dla radiofonii w Niemczech, Anglii, Finlandii, Francji i Hiszpanii. Do ważniejszych pozycji w jej dyskografii należałoby zaliczyć: H. Wieniawski, Utwory skrzypcowe (z B. Górzyńską) WIFON, 1989; Antologia miniatury wiolonczelowej (z S. Firlejem) WIFON, 1987; F. Chopin, Utwory kameralne (z S. Firlejem) WIFON, 1987; F. Schubert, Tria fortepianowe (z S. Kosteckim i S. Firlejem, jako Rubinstein Trio) LE CHANT DU MONDE (nagranie CD); F. Chopin, Sonata g-moll op. 65, Polonez C-dur op.3, Trio g-moll op. 8 (z B. Górzyńską i S. Firlejem) LE CHANT DU MONDE (nagranie CD); S. Moniuszko, F. Chopin – utwory różne na jeden i dwa fortepiany (z K. Makowską) LE CHANT DU MONDE (nagranie CD).

A. Wesołowska-Firlej prowadzi bogatą działalność pedagogiczną, aktualnie jest profesorem zwyczajnym AM w Łodzi. Piastowała liczne funkcje w strukturach uczelni, będąc prodziekanem, prorektorem, kierownikiem katedry, a w latach 1999–2005 rektorem łódzkiej Akademii. W latach 2005–2010 była prezesem Międzynarodowej Fundacji im. Artura Rubinsteina. Została odznaczona Złotym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Kawalerskim OOP oraz srebrną odznaką Gloria Artis.

Powiązane Video Wszystkie video

„Calling of Memories” na sekstet waltorniowy
Rhapsody on Moldavian Themes – Mieczys?aw Weinberg
F.Schubert - Litania - Dorota Sok
A. Vivaldi - Cztery pory roku: Wiosna

Instrumenty i sprzęt muzyczny

PWM Moniuszko Stanisław - Najpiękniejszy Moniuszko na fortepian
Larsen (635402) VIOLA ORIGINAL struna do altwki z kulk A Strong
Flash LED ruchoma gowa WASH Strong 108x3W RGBW ed.II
Larsen struna skrzypcowa E 4/4 (strong)

Kontakt


Maria Łakomik
Materiały prasowe, patronaty, treści. Filip Łakomik
Sprawy techniczne, integracje. Prześlij artykuł o muzyce
Można bezpłatnie nadsyłać dowolne materiały (tekst/grafika/video) związane z muzyką klasyczną, które Waszym zdaniem powinny znaleźć się w serwisie. Artykuły sponsorowane przyjmujemy poprzez platformę whitepress.

Partnerzy

Księgarnia Alenuty.pl
Sprzedaż nut i książek.
  • księgarnia muzyczna

Sklep Muzyczny.pl
Instrumenty muzyczne.
  • sklep muzyczny
kultura w sieci

Copyright © 2011-2024 CameralMusic.pl