Santander Orchestra zaprasza na koncerty

Santander Orchestra w ramach 22. Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena zagra trzy koncerty: 26 marca w Warszawie, 27 marca w Poznaniu i 28 marca w Łodzi. Orkiestra wystąpi pod batutą Lawrence’a Fostera, a festiwalowej publiczności swoje umiejętności zaprezentuje także pianista Łukasz Krupiński. W repertuarze znalazły się kompozycje P. Czajkowskiego, I. J. Paderewskiego oraz Z. Noskowskiego. Na koncerty zaprasza Bank Zachodni WBK.
- Festiwal Beethovenowski to jedno z najważniejszych wydarzeń w świecie muzyki klasycznej. Do udziału w koncertach organizatorzy zapraszają najwybitniejszych artystów o międzynarodowej renomie. Dlatego czujemy się zaszczyceni, że koncert Santander Orchestra będzie częścią tego wydarzenia. Dla naszych muzyków to nagroda za lata ciężkiej pracy, ale też ważny krok na ścieżce do wymarzonej kariery – mówi Katarzyna Meissner, dyrektor Biura Sponsoringu i Projektów Relacyjnych Banku Zachodniego WBK.

Przygotowania do Festiwalu
Santander Orchestra rozpocznie intensywne przygotowania do koncertów na tydzień przed wydarzeniem. Próby odbędą się w Lusławicach. Tam zespół złożony z najlepszych młodych polskich muzyków będzie miał okazję przećwiczyć repertuar i podszkolić swój warsztat. Dodatkowo, na młodych ludzi czekają wykłady m.in. z budowania wizerunku, zarządzania finansami, prawa autorskiego czy public relations.
- Warsztaty i próby Santander Orchestra przed Wielkanocnym Festiwalem Ludwiga van Beethovena potrwają od 19 do 25 marca. W Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego młodzi muzycy będą pracować pod kierunkiem znakomitych pedagogów oraz dyrekcją Maestro Lawrence'a Fostera. Jestem przekonany, że warunki które oferuje CENTRUM w Lusławicach pozwolą zespołowi SO możliwie najlepiej przygotować się do prestiżowych festiwalowych prezentacji – mówi Adam Balas, dyrektor Europejskiego Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego.

Program koncertów
Pierwszy koncert odbędzie się w Warszawie 26 marca o godz. 19:30 w Filharmonii Narodowej – Sala Koncertowa, ul. Sienkiewicza 10, drugi w Poznaniu, 27 marca o godz. 19:00 na Uniwersytecie Adama Mickiewicza – Aula Uniwersytecka, ul. Wieniawskiego 1. Ostatniego koncertu melomani wysłuchają 28 marca o godz. 19:00 w Filharmonii Łódzkiej – Sala Koncertowa, ul. Narutowicza 20/22 w Łodzi.

Muzyczna podróż w przeszłość
Program, który zaprezentuje Santander Orchestra podczas koncertów Beethovenowskich, składa się z 2 części, a każda z nich nawiązuje do tegorocznej 100. rocznicy odzyskania niepodległości. Koncert rozpocznie się od utworu Step op. 66 Zygmunta Noskowskiego, który jest uważany za pierwszy polski poemat symfoniczny. Partyturę otwiera poetycka inwokacja przywołująca echa burzliwej historii i bitew toczonych na bezkresnych stepach dzisiejszej Ukrainy. Warstwa muzyczna utworu wyróżnia się bogatą i barwną instrumentacją, wewnętrzną dramaturgią i pełną kontrastów narracją, a także charakterystycznymi tematami zaczerpniętymi z polskiego i ukraińskiego folkloru. Następnie orkiestra przejdzie do Fantazji polskiej na fortepian i orkiestrę op. 19 Ignacego Jana Paderewskiego. Popisowa kompozycja śmiało czerpie z rodzimej tradycji muzycznej, od mazurowego tematu począwszy, po żywiołowego krakowiaka na końcu. W drugiej części orkiestra zagra również skomponowaną w 1875 roku III Symfonię D-dur op. 29 Piotra Czajkowskiego. Charakterystycznym rysem kompozycji jest wyraźna obecność pierwiastka tanecznego i wyjątkowa w symfoniach Czajkowskiego durowa tonacja.
- Warto zwrócić uwagę na tytuł dzieła Czajkowskiego „Polska”, który pochodzi od finału utworu (Tempo alla polacca), o charakterze poloneza. Nazwa ta pojawiła się w odniesieniu do III Symfonii Czajkowskiego dopiero u schyłku XIX wieku, po premierze w Wielkiej Brytanii, kiedy w Europie coraz głośniej mówiono o dążeniu Polaków do niepodległości. Jestem jednak przekonany, że nie tylko Czajkowski, ale dobór całego repertuaru spodoba się publiczności – podsumowuje Adam Górko, Prezes Zarządu Fundacji MyWay.

Szczegółowy program Festiwalu Beethovenowskiego znajduje się tutaj: beethoven.org.pl/festiwal/xxii-wielkanocny-festiwal-ludwiga-van-beethovena/program/.

Powiązane Video Wszystkie video

Rachel Barton Pine zaprasza na swoje koncerty w Polsce
All Improvviso 2011
Kwartet AVISTA - Zapach Kobiety
Arne Schmitt - Nothing Else Matters

Instrumenty i sprzęt muzyczny

Prim (640033) struna do wiolonczeli - A - Orchestra 4/4
Roland Cloud SRX Orchestra syntezator programowy (program komputerowy)
DuraTruss DT 14-030 element konstrukcji aluminiowej 030cm
Presto Balance Orchestra struny kontrabasowe stalowe 3/4 (light)

Kontakt


Maria Łakomik
Materiały prasowe, patronaty, treści. Filip Łakomik
Sprawy techniczne, integracje. Prześlij artykuł o muzyce
Można bezpłatnie nadsyłać dowolne materiały (tekst/grafika/video) związane z muzyką klasyczną, które Waszym zdaniem powinny znaleźć się w serwisie. Artykuły sponsorowane przyjmujemy poprzez platformę whitepress.

Partnerzy

Księgarnia Alenuty.pl
Sprzedaż nut i książek.
  • księgarnia muzyczna

Sklep Muzyczny.pl
Instrumenty muzyczne.
  • sklep muzyczny
kultura w sieci

Copyright © 2011-2024 CameralMusic.pl