Rusza „Międzynarodowa Fabryka Dźwięku” - koncerty SOUND FACTORY ORCHESTRA / Akademia Muzyczna im. Karola Lipińskiego weo Wrocławiu

Rusza „Międzynarodowa Fabryka Dźwięku” - koncerty SOUND FACTORY ORCHESTRA

W dniu 6 lipca, o godz. 19.30, w Folkwang Universität der Künste (Essen), odbędzie się pierwszy koncert Awangardowej Orkiestry Akademii Muzycznej we Wrocławiu Sound Factory Orchestra w ramach projektu „Międzynarodowa Fabryka Dźwięku”.


Wykonawcy:

SOUND FACTORY ORCHESTRA

dyr. Robert Kurdybacha

Łukasz Bzowski- fortepian

Julio Zúñiga- kaktus

Sebastian Ładyżyński- realizacja dźwięku


Program:

Katarzyna Krzewińska - in between

Dimitry Stavrianidi - Gebrochene Kette

Jagna Krzanowska - Outcast

Łukasz Bzowski - Acid Music

Julio Zúñiga - 640 miniatures

Florian Walter- Best of Cello Sounds Neue Musik



Są jednymi z nielicznych w Polce, którzy zajmują się profesjonalnym wykonawstwem muzyki współczesnej, łącząc działalność artystyczną z naukową. SOUND FACTORY ORCHESTRA – jeden z zespołów Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu – przygotowuje się do „Międzynarodowej Fabryki Dźwięku”. Projekt jest innowacyjnym przedsięwzięciem polegającym na współpracy polskich i niemieckich środowisk twórczych specjalizujących się w tworzeniu i wykonawstwie muzyki elektroakustycznej i komputerowej. W ramach przedsięwzięcia na terenie Polski (Wrocław) i Niemiec (Essen, Drezno) odbędą się koncerty, prezentujące bardzo wysoki poziom nie tylko artystyczny, ale także technologiczny. Koncertom towarzyszą bowiem nowoczesne prezentacje multimedialne, muzyka komputerowa oraz choreografie. Doboru utworów dokonali partnerzy projektu. W tej edycji zaprezentowane zostaną kompozycje najmłodszej generacji twórców z Akademii Muzycznej we Wrocławiu, Folkwang Universität z Essen oraz Hochschule für Musik z Drezna.

Obszar działania zespołu jest bardzo szeroki. Obejmuje pełen wachlarz stylów muzycznych od muzyki awangardowej poprzez klasykę XX wieku aż po elementy muzyki jazzowej i rockowej. Warunkiem podjęcia przez orkiestrę realizacji danego programu jest: „współczesność” działań artystycznych, nawet przy wykorzystaniu elementów muzyki dawnej oraz wysoka jakość artystyczna. Zespół gra zarówno zwyczajne koncerty orkiestrowe jak również (i chętniej) prowadzi działania w zakresie video& live electronics z choreografią oraz odpowiednią oprawą koncertu.

Sięgamy po muzykę dawną, ale jedynie w sytuacji kiedy jest ona nam potrzebna w określonym działaniu artystycznym lub gdy wymaga tego określona idea artystyczna. Ostatnio opracowaliśmy fragmenty „Lamentacji Jeremiasza” Thomasa Tallisa (XVII wiek) na orkiestrę, komputery i wideo, zderzając dawne, szlachetne dźwięki ze zgiełkiem i pędem współczesnego świata.

Pomysł na projekt pt. „Międzynarodowa Fabryka Dźwięku” zrodził się podczas koncertu „Studio Kompozycji Komputerowej i przyjaciele”. Zjechali tam znakomici przedstawiciele muzyki elektroakustycznej i komputerowej z Europy. Na gruncie pierwszych wspólnych działań artystycznych doszliśmy do wniosku, że należy takie koncerty organizować częściej. Powstał zatem cykl koncertów, obejmujący Essen, Wrocław i Drezno, na których prezentujemy dokonania kompozytorów z tych ośrodków. W tym zeszłym roku były to kompozycje pedagogów, w tym zaś będą to wytypowane utwory studenckie.

Naszym działaniom towarzyszy idea utworzenia stałego ośrodka w postaci orkiestry specjalizującej się w interpretacji muzyki najnowszej i klasyki XX wieku - technicznie chyba najtrudniejszej z całego obszaru stylów i epok. W jego ramach młodzi muzycy u progu ścieżki zawodowej mogliby szlifować swoje umiejętności, realizując wartościowe projekty artystyczne i stopniowo kształtując fundamenty pod swoją dalszą karierę artystyczną. Drugi wymiar to skrzyżowanie działalności artystycznej z aktywnością naukową w postaci zastosowania nowych technologii w muzyce, ich testowania i modyfikowania, czego efektem byłyby spójne systemy realizacji muzyki komputerowej i elektroakustycznej wraz z żywymi muzykami, także do komercyjnego zastosowania.

dr hab. Robert Kurdybacha

dyrektor artystyczny

SOUND FACTORY ORCHESTRA
 

Koncerty w ramach „Międzynarodowej Fabryki Dźwięku”:

6 lipca 2015, Folkwang Universität, Essen

6 października 2015, Akademia Muzyczna im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu

8 października 2015, Carl Maria von Weber Hochschule für Musik w Dreźnie





fot. Wiktor Rzeżuchowski

Powiązane Video Wszystkie video

Sergiusz Prokofiew - III Koncert Fortepianowy C-dur - ALEKSANDRA KRZANOWSKA
Rachel Barton Pine zaprasza na swoje koncerty w Polsce
The sound of music - do re mi fa
Wojciech Kania "Sound of Space"

Instrumenty i sprzęt muzyczny

Mooer MME 2 Mod Factory MKII efekt gitarowy
Toontrack SDX New York Studios Vol.2 biblioteka brzmie [Superior Drummer], materia nagrany w studiach Hit Factory NY i Allaire Studios NY, realizacja: Pat Thrall [Beyonce], Neil Dorfsman [Kiss, Sting], perkusista Nir Z [Genesis, Chris Cornell]
Mooer Mod Factory Pro - Professional Modulation Pedal efekt gitarowy
Drum Workshop Factory Accessories uchwyt na paki DWSMSH1

Kontakt


Maria Łakomik
Materiały prasowe, patronaty, treści. Filip Łakomik
Sprawy techniczne, integracje. Prześlij artykuł o muzyce
Można bezpłatnie nadsyłać dowolne materiały (tekst/grafika/video) związane z muzyką klasyczną, które Waszym zdaniem powinny znaleźć się w serwisie. Artykuły sponsorowane przyjmujemy poprzez platformę whitepress.

Partnerzy

Księgarnia Alenuty.pl
Sprzedaż nut i książek.
  • księgarnia muzyczna

Sklep Muzyczny.pl
Instrumenty muzyczne.
  • sklep muzyczny
kultura w sieci

Copyright © 2011-2024 CameralMusic.pl