PASZPORTY POLITYKI

W dzisiejszym wydaniu tygodnika POLITYKA (nr 50/2011, strony 82-83) ogłaszamy nominacje do Paszportów POLITYKI za rok 2011 w kategorii MUZYKA POWAŻNA.


Tegoroczny rozkład kandydatur świadczy o kilku okolicznościach (…). Mamy znakomitych młodych muzyków w wielu dziedzinach (…). Nasze życie muzyczne jest bardzo bogate i trudne do ogarnięcia w całości. Niektóre ważne wydarzenia miały miejsce bardzo niedawno i dlatego nie zostały uwzględnione (…). Większość krytyków ma swoje zainteresowania: jedni wiedzą więcej o operze, inni o muzyce dawnej, a jeszcze inni o muzyce współczesnej, nie każdemu udaje się to łączyć. Cieszy więc szczególnie, że pojawiła się w tym roku (po raz pierwszy w historii Paszportów POLITYKI) nominacja w dziedzinie muzyki dawnej, dotąd zaniedbywanej. A i wśród innych wymienionych kandydatur jest parę nazwisk związanych z tym środowiskiem, które również na wyróżnienie zasługują i być może zdobędą je w przyszłości. I w końcu zostanie zadany kłam twierdzeniom, że muzyką dawną zajmują się ci słabsi.


Dorota Szwarcman – dziennikarka tygodnika „Polityka”


Paszporty POLITYKI za rok 2011 zostaną wręczone podczas uroczystej Gali w Teatrze Wielkim-Operze Narodowej w Warszawie, w dniu 17 stycznia 2012 roku. Gala będzie transmitowana przez TVP2.

Jako czwarte ogłaszamy nominacje w kategorii MUZYKA POWAŻNA:

Agnieszka Budzińska-Bennett

Urodziła się w 1973 r. w Szczecinie. Studiowała muzykologię (uk. w 1999 r.; doktorat w 2010 r.) na Uniwersytecie

Adama Mickiewicza w Poznaniu; jednocześnie uczyła się śpiewu średniowiecznego i renesansowego: w Londynie u Ansy Boothroyd, w Kolonii u Barbary Thornton, odbyła też studia w Schola Cantorum Basiliensis w Bazylei w Szwajcarii, gdzie uczyła się również gry na harfie średniowiecznej u Heidrun Rosenzweig. W latach 2001–03 odbyła studia muzykologiczne i filologiczne na uniwersytecie w Bazylei. W 1997 r. założyła czteroosobowy wokalny zespół

żeński Ensemble Peregrina, z którym wykonuje muzykę średniowiecza (XII–XIV w.), opierając się na własnej analizie źródeł i traktatów oraz najnowszych badaniach muzykologicznych. Członkinie Peregriny należą do kadry badawczej Schola Cantorum Basiliensis. Występują w wielu krajach i na prestiżowych festiwalach; nagrały trzy płyty (jedna z nich poświęcona śpiewom klarysek ze Starego Sącza) wysoko ocenione przez krytykę. W tym roku ukazała się nowa – „Crux”, poświęcona muzyce na Wielkanoc z paryskich źródeł z XIII w. Agnieszka Budzińska-Bennett występuje też z innymi zespołami; na scenie operowej zadebiutowała w 2003 r. w teatrze w Bazylei jako

Amor/Valetto w „Koronacji Poppei” Monteverdiego.

Aleksandra Kuls

Urodziła się w 1991 r. w Warszawie. W wieku 10 lat debiutowała jako solistka skrzypaczka w sali Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie. Ukończyła warszawskie Państwowe Liceum Muzyczne im. Zenona Brzewskiego u prof. Magdaleny Szczepanowskiej, a obecnie studiuje na I roku Akademii Muzycznej w Krakowie u prof. Kai Danczowskiej. Jest laureatką konkursów skrzypcowych krajowych i zagranicznych, m.in. I nagrody na Ogólnopolskich Przesłuchaniach Klas Skrzypiec w Elblągu (2008) oraz na Ogólnopolskim Forum Młodych Instrumentalistów w Rybniku (2009). Interesuje ją także twórczość muzyczna: swoje kompozycje prezentowała w kraju i za granicą. Z upodobaniem uprawia kameralistykę: przez sześć lat była liderką kwartetu smyczkowego Qualitá, z którym zdobyła I nagrodę i Grand Prix na konkursie „Talents for Europe” na Słowacji (2008); występuje też w duecie z Marcinem Koziakiem oraz Justyną Danczowską. Koncertowała w wielu miastach Polski, a także w Belgii, Norwegii, Niemczech, Austrii i na Ukrainie. Na tegorocznym Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu otrzymała nagrodę Kapituły Krytyków.

Meccorre String Quartet

Meccorre String Quartet składa się ze skrzypków Wojciecha Koprowskiego i Aleksandry Tomasińskiej, altowiolisty Michała Bryły i wiolonczelisty Karola Marianowskiego. Wszyscy byli wcześniej, i nadal są, cenionymi solistami, stypendystami Ministerstwa Kultury, laureatami konkursów. Zespół istnieje od 2007 r. Umiejętności doskonalił pod okiem m.in. Kwartetu Camerata, a od 2009 r. kwartetu Artemis w berlińskim Universität der Künste. W 2009 r. wygrał Międzynarodowy Konkurs Muzyki Kameralnej im. Maksa Regera w Sondershausen (Niemcy); w 2010 r. również otrzymał I nagrodę (II i III nie przyznano) na Międzynarodowym Konkursie Kwartetów Smyczkowych w Weiden w Niemczech. W 2011 r. wszedł do finału Międzynarodowego Konkursu Kwartetów Smyczkowych „Premio Paolo Borciani” w Reggio Emilia (Włochy) i otrzymał na nim nagrodę specjalną za wykonanie utworu obowiązkowego. Od 2010 r. jest gospodarzem i organizatorem Poznańskiego Festiwalu Muzyki Kameralnej Q’arto Mondi.

Oni nominowali:

Daniel Cichy, „Tygodnik Powszechny”
Anna S. Dębowska, „Beethoven Magazine”, „Gazeta Wyborcza”
Jacek Hawryluk, Polskie Radio Program 2, „Gazeta Wyborcza”
Robert Kamyk, TVP Kultura
Dorota Kozińska, „Ruch Muzyczny”
Jacek Marczyński, „Rzeczpospolita”
Jakub Puchalski, „Tygodnik Powszechny”
Adam Rozlach, Polskie Radio Program 1
Ewa Solińska, dziennikarka niezależna
Adam Suprynowicz, Polskie Radio Program 2.

Za tydzień nominacje w kategorii MUZYKA POPULARNA.

Internetowy serwis poświęcony Paszportom: www.polityka.pl/paszporty

W ubiegłym tygodniu nominowaliśmy w kategorii SZTUKI WIZUALNE: Nicolas Grospierre, Honza Zamojski, Artur Malewski.

Więcej na: www.polityka.pl/paszportypolityki/nominacje2011/1521693,1,paszporty-2011-nominacje-w-kategorii-sztuki-wizualne.read


Sponsorami Paszportów POLITYKI 2011 są:

BANK PEKAO S.A., Grupa PZU, POLKOMTEL S.A. i SAMSUNG.

Powiązane Video Wszystkie video

Rhapsody on Moldavian Themes – Mieczys?aw Weinberg
F.Schubert - Litania - Dorota Sok
Moniuszko & Chopin – Interpretacje cz. 1
Ludwig van Beethoven - Pi?ta Symfonia - WALTER MURPHY & THE BIG APPLE BAND

Instrumenty i sprzęt muzyczny

Denon DBP-2011 UD odtwarzacz Blu-ray, czarny
LaserWorld Showeditor 2011 - oprogramowanie + interface do sterowania laserami Laserworld
Finale 2011 - profesjonalny program do edycji nut
Hohner 2011/6-C Bob Dylan Signature harmonijka ustna

Kontakt


Maria Łakomik
Materiały prasowe, patronaty, treści. Filip Łakomik
Sprawy techniczne, integracje. Prześlij artykuł o muzyce
Można bezpłatnie nadsyłać dowolne materiały (tekst/grafika/video) związane z muzyką klasyczną, które Waszym zdaniem powinny znaleźć się w serwisie. Artykuły sponsorowane przyjmujemy poprzez platformę whitepress.

Partnerzy

Księgarnia Alenuty.pl
Sprzedaż nut i książek.
  • księgarnia muzyczna

Sklep Muzyczny.pl
Instrumenty muzyczne.
  • sklep muzyczny
kultura w sieci

Copyright © 2011-2024 CameralMusic.pl