Paszporty POLITYKI 2023

Ogłaszamy nominacje do 31. edycji Paszportów POLITYKI, jednych z najważniejszych i najbardziej prestiżowych nagród w świecie kultury w Polsce, przyznawanych przez tygodnik POLITYKA.

W pierwszym etapie eliminacji 52 osoby reprezentujące polską krytykę i pilnie obserwujące kulturalną rzeczywistość wybrały w tym roku propozycje także spoza sfery, którą się na co dzień zajmują. Chodziło o „rozszczelnienie” twardych podziałów, co np. od razu zaowocowało pierwszą w historii nominacją dla komiksu czy płyty z muzyką metalową. Nominacje przyznano w siedmiu kategoriach: film, książka (poprzednia nazwa: literatura), teatr, sztuki wizualne, muzyka poważna, muzyka popularna i kultura cyfrowa.

Nazwiska młodych artystów i twórców nominowanych do Paszportów POLITYKI 2023 zostaną opublikowane 6 grudnia 2023 r., w najnowszym wydaniu tygodnika POLITYKA (nr 50/2023). W kolejnym etapie Kapituła składająca się z dziennikarzy tygodnika POLITYKA wyłoni tegorocznych laureatów.

Laureatów poznamy 16 stycznia 2024 r. podczas Gali wręczenia Paszportów POLITYKI, transmitowanej w telewizji TVN oraz na
facebook.com/TygodnikPolitykafacebook.com/paszportypolityki i kanale YouTube POLITYKI. Tradycyjnie wręczymy wtedy nagrodę specjalną, Kreatora Kultury, której partnerem jest niezmiennie Stowarzyszenie Autorów ZAiKS.

Po raz pierwszy jeden z twórców otrzyma Paszport Czytelników POLITYKI. To nasi czytelnicy wybiorą laureatkę lub laureata spośród wszystkich 21 nominacji, a głosować będzie można już od dziś za pomocą formularza dostępnego subskrybentom (
polityka.pl/paszporty).

Zapraszamy do oglądania, a przedtem do zapoznania się z sylwetkami nominowanych do tegorocznych Paszportów POLITYKI na platformie
paszportypolityki.pl.

KRÓTKA HISTORIA PASZPORTÓW POLITYKI

Paszporty POLITYKI to nagroda przyznawana przez tygodnik POLITYKA od 1993 r. Wymyślił ją wieloletni szef działu kultury Zdzisław Pietrasik. Od 31 lat wręczana jest każdego roku młodym twórcom i artystom za wybitne osiągnięcia artystyczne. Twórcy nagradzani są w następujących kategoriach: Film, Teatr, Książka (dawniej: Literatura), Sztuki wizualne, Muzyka poważna, Muzyka popularna oraz, od 2016 r., Kultura cyfrowa. Od 21 lat przyznawana jest także nagroda specjalna dla Kreatora Kultury. To wyróżnienie otrzymują osoby lub instytucje, które w sposób szczególny i niestandardowy przyczyniają się do krzewienia kultury polskiej w kraju i na świecie.

Przez 30 lat istnienia nagrody Kapituła Paszportów POLITYKI uhonorowała 193 laureatów, w tym 239 artystów i twórców (licząc zespoły), oraz wyróżniła 29 Kreatorów Kultury. Paszporty przyznawane są na ogół młodym twórcom między 30. a 45. rokiem życia, ale wśród laureatów zdarzali się też dojrzali artyści – 50- i 60-latkowie – oraz nastolatkowie. Najniższą średnią wieku odnotowano w kategorii Muzyka poważna (29 lat). W ostatnich latach wiek laureatów we wszystkich kategoriach zdecydowanie się wyrównuje (30+).

Kapituła dwa razy przyznała nagrody ex aequo i raz nagrodę specjalną pozaregulaminową, którą uhonorowano Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny w Polsce. Wielu nagrodzonych w latach 90. to dzisiaj uznani twórcy, którzy wychowali nowe pokolenie artystów nagrodzonych Paszportami POLITYKI już w XXI w. i zasłużyli już na miano Kreatora Kultury (np. Olga Tokarczuk czy Katarzyna Nosowska).

W tym roku po raz pierwszy swój Paszport mogą przyznać czytelnicy POLITYKI.

POZNAJMY NOMINOWANYCH DO PASZPORTÓW POLITYKI 2023

W KATEGORII MUZYKA POWAŻNA


Duo Karolina Mikołajczyk & Iwo Jedynecki
FOTO ⓒ POLITYKA / Leszek Zych

Jedyny w swoim rodzaju skład: skrzypce i akordeon. Poznali się na studiach na warszawskim Uniwersytecie Muzycznym im. Fryderyka Chopina, które oboje ukończyli z wyróżnieniem. Karolina (ur. 1993 r.) ponadto studiowała w Kolonii, a Iwo (ur. 1991 r.) –w Saragossie i Detmold. Razem grają już od 10 lat. Zaczęli od razu od sukcesu: wybrali sobie kilka utworów i udali się na konkurs do Puli w Chorwacji, gdzie otrzymali Grand Prix. Niewiele było dotąd utworów na taki duet przeznaczonych, ale dla nich to żaden problem. Aranżują dla siebie kompozycje przeznaczone dla innych instrumentów (najczęściej na skrzypce i fortepian, ale też na inne zestawy) oraz zamawiają nowe utwory u kompozytorów. Słynny skrzypek Maxim Vengerov powiedział o nich: „duet tak zgrany, że brzmi jak jeden instrument”. Sami mówią, że lubią przełamywać bariery – i rzeczywiście, chętnie grają w różnych miejscach, w różnych krajach i dla różnej publiczności. Występowali nie tylko w krajach europejskich, ale też m.in. w Chinach, Singapurze, Malezji, Wietnamie, Kambodży, Tajlandii. Ostatnio dużo grają w Stanach Zjednoczonych, gdzie Iwo otrzymał stypendium Fullbrighta jako pierwszy akordeonista klasyczny, oraz w Meksyku i na Kubie.


Yaroslav Shemet
FOTO ⓒ POLITYKA / Leszek Zych

Ukraiński dyrygent z rodziny o polskich korzeniach urodzony w Charkowie w 1996 r. Od wielu lat związany z polskimi scenami, choć występujący w różnych miejscach na świecie. Ukończył studia na wydziale dyrygentury Akademii Muzycznej w Poznaniu. Miał zaledwie 25 lat, gdy został szefem orkiestry Filharmonii Śląskiej – najmłodszym w Polsce. Od stycznia 2023 r. został również zastępcą dyrektora do spraw muzycznych w Operze Bałtyckiej – też jako najmłodszy w kraju, bo mając zaledwie 27 lat. Oba stanowiska zdobył z inicjatywy zespołów, których poziom wydatnie podniósł. Prowadzi też klasę dyrygentury na poznańskiej uczelni – i w tej dziedzinie także jest najmłodszy. Ostatnio był członkiem jury Międzynarodowego Konkursu Dyrygenckiego im. Grzegorza Fitelberga w Katowicach, organizowanego przez Filharmonię Śląską. Po rosyjskiej napaści na Ukrainę podjął się misji zapoznawania polskiej publiczności z twórczością kompozytorów ukraińskich. Równie chętnie wykonuje jednak dzieła Gustava Mahlera, a także muzykę współczesną: dokonał ok. 40 prawykonań.


Aleksandra Słyż
FOTO ⓒ POLITYKA / Leszek Zych

Reżyseria dźwięku na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu była jej pierwszym kierunkiem studiów, ale już po roku studiów zdała również na kompozycję do poznańskiej Akademii Muzycznej. Edukację muzyczną (początkowo grała na wiolonczeli) rozpoczęła w szkole w Ełku, gdzie się urodziła w 1995 r., a z Poznania, gdzie mieszka, wyjeżdżała na Erasmusa do Sztokholmu, co okazało się strzałem w dziesiątkę, ponieważ tamtejsza scena elektroakustyczna bardzo jej odpowiadała. Powróciła tam również na równoległe studia magisterskie. Od początku interesowała ją zarówno sama elektronika, jak łączenie jej z instrumentami. Jej utwory to przede wszystkim gra z czasem, rozciąganie go i kondensowanie. W ostatnim czasie były wykonywane na tak różnych festiwalach jak Warszawska Jesień, Sacrum Profanum, Unsound, Sanatorium Dźwięku, ale także za granicą, m.in. Between Festival (Sztokholm) i CTM Festival (Berlin). Jej debiutanckim albumem był „Human Glory” (2020 r.). Drugi, „A Vibrant Touch”, wydała w 2022 r.; tu dźwiękom elektronicznym towarzyszą instrumenty – skrzypce, altówka, wiolonczela i saksofon altowy.

Ponadto zgłoszeni zostali: Krzysztof Bączyk (bas), Andrzej Filończyk (baryton), Nina Fukuoka (kompozytorka), Anna Hop (choreografka), Krzysztof Komendarek-Tymendorf (altowiolista), Paweł Kulczyński (artysta dźwiękowy), Roksana Kwaśnikowska (skrzypaczka), Karol Mossakowski (organista), Zuzanna Nalewajek (mezzosopranistka), Marcin Patrzałek (akordeonista), Piotr Pawlak (pianista), Karolina Sofulak (reżyserka operowa), Ignacy Jan Wiśniewski (pianista jazzowy), Martyna Zakrzewska (pianistka), Equilibrium String Quartet.

Powiązane Video Wszystkie video

Piotr Wróbel - Moliendo Cafe cz. I, Anna Wrobel, Camerata Vistula
Gummibärchen (Gumisie)- The ThreeX
1. Festiwal Muzyki Crossover (Bielsko-Bia?a 2016)
Nikola Lipska – O mój Jezusicku

Instrumenty i sprzęt muzyczny

Jeremi UBG 00 2023 911 pokrowiec na ukulele koncertowe
Ernie Ball 2023 Paradigm Super Slinky struny do gitary elektrycznej 9-42
Gibraltar Klamry wielofunkcyjne Stand Mount Bar SC-SPAN
Audio Technica AEW-R5200 odbiornik UHF (True Div.)

Kontakt


Maria Łakomik
Materiały prasowe, patronaty, treści. Filip Łakomik
Sprawy techniczne, integracje. Prześlij artykuł o muzyce
Można bezpłatnie nadsyłać dowolne materiały (tekst/grafika/video) związane z muzyką klasyczną, które Waszym zdaniem powinny znaleźć się w serwisie. Artykuły sponsorowane przyjmujemy poprzez platformę whitepress.

Partnerzy

Księgarnia Alenuty.pl
Sprzedaż nut i książek.
  • księgarnia muzyczna

Sklep Muzyczny.pl
Instrumenty muzyczne.
  • sklep muzyczny
kultura w sieci

Copyright © 2011-2024 CameralMusic.pl