PASZPORTY POLITYKI 2012

Uroczyste ogłoszenie laureatów nastąpi podczas Gali w Teatrze Wielkim-Operze Narodowej w Warszawie w dniu 15 stycznia 2013 roku.

Nominacje w kategorii MUZYKA POWAŻNA:
„Naszych nominowanych łączy to, co powinno łączyć wszystkich dobrych muzyków: ciekawość muzycznego świata i wynikająca stąd stała gotowość do poszukiwania nowych dróg, przy niezbędnym utrzymywaniu wysokiego poziomu.”
Dorota Szwarcman

Agnieszka Budzińska-Bennett

Urodziła się w 1973 r. w Szczecinie. Studiowała muzykologię (którą ukończyła w 1999 r., doktorat w 2010 r.) na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu, uczyła się śpiewu średniowiecznego i renesansowego w Londynie i Kolonii. Ukończyła Schola Cantorum Basiliensis w Bazylei (Szwajcaria). W latach 2001-2003 odbyła też studia muzykologiczne i filologiczne na uniwersytecie w Bazylei. W 1997 r. założyła czteroosobowy wokalny zespół żeński Ensemble Peregrina, z którym wykonuje muzykę średniowiecza, opierając się na własnej analizie źródeł i najnowszych badaniach muzykologicznych. Członkinie Peregriny należą do kadry badawczej Schola Cantorum Basiliensis. Występują w wielu krajach i na prestiżowych festiwalach. Wśród płyt zespołu, wysoko ocenianych przez krytykę, są się m.in. „Filia praeclara” ze śpiewami klarysek ze Starego Sącza i „Sacer Nidus” wokół kultu św. Wojciecha. Najnowsza, „Veiled Desires” (Raumklang 2012), opowiadająca o życiu prywatnym mniszek w średniowiecznych klasztorach, otrzymała właśnie nominację do International Classical Music Awards.



Wojciech Blecharz
Urodził się w 1981 r. w Gdyni. Studiował w warszawskim Uniwersytecie Muzycznym, a obecnie odbywa studia doktoranckie na Uniwersytecie Kalifornijskim w San Diego. Jest też oboistą, a w latach 2000-2005 był kierownikiem muzycznym zespołu muzyki średniowiecznej Pressus, z którym uzyskał szereg ważnych nagród na konkursach. Od kilku lat współpracuje ze Śląskim Teatrem Tańca, pisał też muzykę do spektakli teatrów w Vancouver, Waszyngtonie, Filadelfii, Columbus, Rotterdamie i Warszawie. Jest laureatem kilku konkursów kompozytorskich w Polsce i w Czechach. Jego utwory były wykonywane na festiwalach polskich i zagranicznych; ostatnio na Warszawskiej Jesieni. Otrzymał stypendium ministra kultury, a także stypendium Académie Musicale de Villecroze (Francja). Uczestniczył w kursach Karlheinza Stockhausena w Kürten oraz w Kursach Nowej Muzyki w Darmstadt. Teatr Wielki-Opera Narodowa zamówił u niego pół spektaklu (drugą część realizuje Jagoda Szmytka), którego prawykonanie pod nazwą Projekt „P” odbędzie się w maju 2013 r. w ramach cyklu Terytoria.



TWOgether Duo
Duet w składzie: wiolonczelistka Magdalena Bojanowicz i akordeonista Maciej Frąckiewicz istnieje od 2007 r. Oboje urodzili się w 1988 r., Bojanowicz w Warszawie, Frąckiewicz w Białymstoku. Studiowali na warszawskim Uniwersytecie Muzycznym; Ponadto Frąckiewicz – w ramach programu Socrates-Erasmus – studiował w Escuola Superior de Música de Catalunya w Barcelonie. Są laureatami wielu nagród na konkursach w Polsce i za granicą, każde osobno, a także jako duet m.in. w Klingenthal w Niemczech (II nagroda, 2008 r.) oraz w Sanoku (I nagroda na VIII Międzynarodowych Spotkaniach Akordeonowych). Niecodzienne połączenie instrumentów wykorzystują do wykonywania zarówno transkrypcji muzyki klasycznej od Bacha do Piazzolli, jak i muzyki współczesnej, m.in. Hanny Kulenty, Cezarego Duchnowskiego, Wojciecha Ziemowita Zycha. W tym roku zadebiutowali na Warszawskiej Jesieni; ukazała się też ich pierwsza płyta „Satin” (Sarton) z polskimi utworami współczesnymi, w większości zamówionymi przez duet specjalnie do tego celu dzięki stypendium Młoda Polska.



Oni nominowali:
Daniel Cichy, „Tygodnik Powszechny”, Polskie Radio Kraków,
Anna S. Dębowska, „Beethoven Magazine”, „Gazeta Wyborcza”,
Jacek Hawryluk, Polskie Radio (Dwójka), „Gazeta Wyborcza”,
Robert Kamyk, TVP Kultura,
Dorota Kozińska, „Ruch Muzyczny”,
Jacek Marczyński, „Rzeczpospolita”,
Jakub Puchalski, „Tygodnik Powszechny”,
Adam Rozlach, Polskie Radio (Jedynka),
Ewa Solińska, dziennikarka niezależna,
Adam Suprynowicz, Polskie Radio (Dwójka).

A oto pełna lista laureatów Paszportów POLITYKI w kategorii MUZYKA POWAŻNA (do 2007 MUZYKA):
1993 Stanisław Leszczyński
1994 Piotr Anderszewski
1995 Stefan Sutkowski
1996 Olga Pasiecznik
1997 Dariusz Paradowski
1998 Rafał Kwiatkowski
1999 Paweł Mykietyn
2000 Staś Drzewiecki
2001 Mariusz Treliński
2002 Dominik Połoński
2003 Kuba Jakowicz
2004 Agata Zubel
2004 Rafał Blechacz
2006 Agata Szymczewska
2007 Łukasz Borowicz
2008 Artur Ruciński
2009 Barbara Wysocka
2010 Wioletta Chodowicz
2011 Aleksandra Kuls

To już dwudziesta edycja Paszportów POLITYKI. Przez dwie dekady nazwiska nominowanych i laureatów odzwierciedlały nadzieje, aspiracje i sukcesy polskiej kultury. Nagrody przyznawane są w sześciu dziedzinach: film, teatr, sztuki wizualne, muzyka poważna, muzyka popularna, literatura. Od kilku lat nadawany jest również honorowy tytuł Kreatora Kultury, który trafia w ręce mistrza, autorytetu, wychowawcy.

Historia Paszportów, to również historia tego, jak polscy artyści odnaleźli się w świecie bez cenzury. W świecie, w którym, przynajmniej teoretycznie, zaśpiewać, sfilmować, napisać czy zagrać można wszystko. Jednak nie wszystko jest tego warte. Paszporty od początku miały być nagrodą dla tych, którzy, niezależnie od wybranej formy komunikacji, tworzą rzeczy ważne, piękne i mądre. Dla tych, których głosu w polskiej rzeczywistości bez cenzury posłuchać warto.

Paszporty POLITYKI co roku udowadniają także, że hasło porozumienia ponad podziałami (w tym wypadku redakcyjnymi) jest możliwe, przynajmniej, jeśli chodzi o kulturę. Krytycy z różnych redakcji i instytucji kultury wytypowali, jak co roku, trzech twórców w każdej kategorii, których osiągnięcia wydały im się ważne. Jednak z okazji dwudziestolecia Kapituła postanowiła oddać decydujący głos w ręce czytelników. Tak, więc to oni, podczas internetowego głosowania wybiorą tegorocznych Laureatów Paszportów POLITYKI. O szczegółach poinformujemy już wkrótce.


Powiązane Video Wszystkie video

BALTIC NEOPOLIS ORCHESTRA - SINFONIETTA parts I-IV
Rhapsody on Moldavian Themes – Mieczys?aw Weinberg
F.Schubert - Litania - Dorota Sok
P.Tchaikovsky - "Souvenir de Florence" ( II Adagio cantabile e con moto)

Instrumenty i sprzęt muzyczny

Toontrack EZX Metal Machine biblioteka brzmie [EZdrummer, Superior Drummer] nagrana przez John′a Tempesta [White Zombie, Testament, Helmet] w Henson Recording Studios Los Angeles, produkcja - laureat Grammy Andy Sneap
Gibson Les Paul Standard 2012 Plus DB gitara elektryczna
Larsen (635402) VIOLA ORIGINAL struna do altwki z kulk A Strong
Ernie Ball 2012 Earthwood 12′s Medium struny do gitary akustycznej 12-str. 11-52

Kontakt


Maria Łakomik
Materiały prasowe, patronaty, treści. Filip Łakomik
Sprawy techniczne, integracje. Prześlij artykuł o muzyce
Można bezpłatnie nadsyłać dowolne materiały (tekst/grafika/video) związane z muzyką klasyczną, które Waszym zdaniem powinny znaleźć się w serwisie. Artykuły sponsorowane przyjmujemy poprzez platformę whitepress.

Partnerzy

Księgarnia Alenuty.pl
Sprzedaż nut i książek.
  • księgarnia muzyczna

Sklep Muzyczny.pl
Instrumenty muzyczne.
  • sklep muzyczny
kultura w sieci

Copyright © 2011-2024 CameralMusic.pl