Pasmo muzyczne akcji miejskiej Streetwaves 2015 - „Dobra Samotność”

W tym roku na Streetwaves przeważać będą koncerty solowe, duety i tria grające muzykę, która stanie się tłem dla głównych bohaterów tegorocznej edycji wydarzenia. Głównymi gwiazdami są: falowce, morze i las. Instytut Kultury Miejskiej zaprasza w weekend 30 i 31 maja na Streetwaves w okolice falowców na Przymorzu i do Doliny Radości w Lasach Oliwskich.

- Podczas Streetwaves nie będzie dużych zespołów ani scen z „openerowym” nagłośnieniem. Wkraczamy na dwa tereny o bardzo różnej specyfice, które łączy fakt bliskości jego mieszkańców: falowce to największe skupisko mieszkańców Gdańska na jednym terenie i chyba największa liczba balkonów zwróconych w jedną stronę, a las to miejsce, w którym człowiek powinien czuć się trochę nieproszonym gościem w świecie zwierząt i drzew. Badania natomiast nie wykazały, aby drzewa i zwierzęta miłowały tłuste bity i głębokie subbasy! - mówi Natalia Cyrzan z Instytutu Kultury Miejskiej.


Falowce Przymorze - 30 maja (sobota)
Dla falowców zagra między innymi Columbus Duo - zespół braci Swoboda, z których jeden mieszka w falowcu przy ul. Piastowskiej. Szum morza uczczą zespół Kristen (Łukasz Rychlicki – gitara, Mateusz Rychlicki – perkusja, Michał Biela- Bas, wokal), którego muzyka oparta jest na połączeniu nieokiełznanego hałasu z ciszą, eksperymentu z pewnego rodzaju romantyzmem oraz Adam Repucha. Na Przymorzu zagra również brytyjsko-niemiecki zespół Fenster (Jonathan Jarzyna, JJ Weihl, Lucas Chantre), którego muzyka łączy folkową wrażliwość i awangardowe klimaty wielkiego miasta. Ponad to zagrają Koonst/Body Spam – zespół muzyczny oraz projekt mieszkańców falowca przy ul. Rzeczypospolitej 7 i Grzegorz Nawrocki solo w Totartowym happeningu z udziałem Wojciecha Stamma. Koncert na dwie perkusje dadzą Teodor Olter i Michał Kasperek.

Dolina Radości, Lasy Oliwskie - 31 maja (niedziela)
W lesie odbędą się dwa koncerty muzyki dawnej, z czego jeden zestawiony będzie ze brzmieniem elektronicznym. Muzyka dawna jest tu nawiązaniem do postrzegania lasu przez człowieka jako miejsca rekreacji i odpoczynku. Będą to renesansowe i wczesnobarokowe koncerty naśladujące często dźwięki natury, których odbiorcami w przeszłości były elity.

- Głęboko w lesie odbędzie się koncert artysty-muzyka dla mnie szczególnego: Jana Jelinka, którego twórczość opiera się na przyrodniczym field-recordingu. W 2012 roku oglądałam jego „ptasi” koncert na sopockim festiwalu OSA. Teraz Jelinek zachwycił się ideą koncertu, który będzie można wysłuchać wyłącznie na słuchawkach w Lesie Oliwskim. Dlatego będziemy zachęcać publiczność do przynoszenia 31 maja do lasu swoich słuchawek, do położenia się na trawie i wpatrzenia w korony drzew i niebo – opowiada o nietypowym koncercie Natalia Cyrzan.

Na Streetwaves usłyszymy również Karolinę Rec, która w pobliżu lasów morenowych nagrała swój solowy album łączący muzykę elektroniczną dźwiękami wiolonczeli. Bliżej obwodnicy zagra trio z Warszawy - Bye Bye Butterfly, którego koncertu również będziemy wysłuchiwać na słuchawkach. Olo Walicki z zespołem przygotuje leśno-instrumentalną odsłonę „Kaszebe II”, pod nawiązującym do utworu z tej płyty, autorstwa Doroty Masłowskiej, tytułem: „Liskom na wąsach”, a Trupa Trupa zagra utwory z nowej płyty pt. „Headache”.

- Trupa Trupa i jej wokalista Grzegorz Kwiatkowski to dla mnie bardzo ważny gość Streetwaves w Dolinie Radości. To czytając wiersze Grzegorza z tomu pt. „Radości” pomyślałam o tym, że chciałabym zrobić tę edycję Streetwaves właśnie w tym lesie. - mówi Cyrzan.

Koncert muzyki dawnej da kwintet Bianco Fiore (Adela Czaplewska - flety proste, viola da gamba, Katarzyna Czubek - flety proste, Anna Jankowska - viola da gamba, Magdalena Warżawa - flety proste, Filip Zieliński - lutnia renesansowa, teorba), natomiast muzykę dawną i elektroniczną połączą na koncercie pt. „Melancholia” Andrzej Szadejko (organy), Alina Ratkowska (klawesyn) oraz Stendek i Templez (elektronika).

W nawiązaniu do wierszy z „Radości”, na zakończenie Streetwaves, pokazany zostanie w lesie dokument Wernera Herzoga o skoczku narciarskim pt. „Wielka ekstaza snycerza Steinera”. Nie każdy wie o tym, że w Dolinie Radości była skocznia narciarska - będzie się można o tym dowiedzieć podczas spacerów leśnych, które będą jednym z punktów programu Streetwaves.
---
Streetwaves | 30 maja – Falowce Przymorze | 31 maja Dolina Radości
www.streetwaves.pl
www.facebook.com/streetwavesgdansk
Organizator: Instytut Kultury Miejskiej
Partnerzy: Rada Dzielnicy Oliwa i StaraOliwa.pl
Patroni medialni: Aktivist, Gazeta Wyborcza Trójmiasto, Radio TOK FM, Trójmiasto.pl, Zwykłe Życie, F5 – portal o trendach, eskaem.pl, noweidzieodmorza.com.

Powiązane Video Wszystkie video

Miko?aj Go?recki - Jasno?ci promieniste
Cappella Gedanensis Crato Büthner - Aria Sunamithica
Premiera teledysku Klezmafour i Orkiestry Filharmonii w Szczecinie
„Cicha noc” – Joanna Kulig i Zbigniew Wodecki

Instrumenty i sprzęt muzyczny

Winter JW 2015 4/4 futerał na skrzypce 4/4 ABS
Sennheiser BA-2015 akumulator do SKM 100/300/500, EK 100/1038/1039
Ernie Ball 2015 Paradigm Heavy Bottom Slinky struny do gitary elektrycznej 10-52
Rock n Ruler String Action Gauge, linijka do pomiaru akcji strun

Kontakt


Maria Łakomik
Materiały prasowe, patronaty, treści. Filip Łakomik
Sprawy techniczne, integracje. Prześlij artykuł o muzyce
Można bezpłatnie nadsyłać dowolne materiały (tekst/grafika/video) związane z muzyką klasyczną, które Waszym zdaniem powinny znaleźć się w serwisie. Artykuły sponsorowane przyjmujemy poprzez platformę whitepress.

Partnerzy

Księgarnia Alenuty.pl
Sprzedaż nut i książek.
  • księgarnia muzyczna

Sklep Muzyczny.pl
Instrumenty muzyczne.
  • sklep muzyczny
kultura w sieci

Copyright © 2011-2024 CameralMusic.pl