Muzyka kameralna z udziałem fortepianu

Według różnych źródeł encyklopedycznych muzyka kameralna to gatunek muzyki obejmujący utwory przeznaczone do wykonywania przez niewielką liczbę instrumentów, tzn. od 2 do 9, obsadzonych solowo. Nazwa pochodzi od camera czyli pokój, zakłada więc intymny charakter tej muzyki. W baroku muzyka kameralna rozumiana była szerzej- jako gatunek wykonywany na dworach książęcych, mający charakter rozrywkowy i koncertowy. Jego powstanie można tłumaczyć koniecznością stworzenia przeciwwagi dla muzyki kościelnej i operowej. Dopiero w baroku ukształtowały się ważne formy muzyki kameralnej:
instrumentalna sonata da camera i wokalna kantata da camera. Z tych form zaczęła się w okresie przedklasycznym wykształcać muzyka kameralna w dzisiejszym rozumieniu tzn. trio, kwartet, kwintet itp., czyli gatunki oparte na ogół na schemacie klasycznej formy sonatowej.

W okresie klasycyzmu muzyka kameralna stała się ulubioną atrakcją życia towarzyskiego wyż szych sfer. Także w owym czasie wielu przedstawicieli arystokracji grało na instrumentach i dla nich powstawały niektóre kompozycje.

W okresie romantyzmu styl życia arystokracji zaczęło naśladować bogate mieszczaństwo i w dobrym tonie stało się wówczas uprawianie muzyki kameralnej w domach mieszczańskich. Wokół klawesynu lub fortepianu gromadzono różne zestawy instrumentów.

W XIX wieku pojęcie muzyki kameralnej zmieniło swoje znaczenie, tak że nie było już przeciwstawiane muzyce kościelnej i operowej, lecz muzyce symfonicznej. Z czasem muzyka kameralna trafiła na estrady koncertowe.

W XX wieku muzyka kameralna cieszy się w dalszym ciągu zainteresowaniem kompozytorów. Następuje duże zróżnicowanie zespołów kameralnych, np. coraz częściej pojawiają się w nich elementy perkusyjne ( B.Bartok).

Zaobserwować można także wpływ muzyki kameralnej na muzykę symfoniczną, czego wyrazem jest wyodrębnienie się w zespole symfonicznym grup instrumentów o brzmieniu kameralnym (C. Debussy: Peleus i Melisanda). Z kolei przykładem kameralizacji wielkiej formy jaką jest symfonia są symfonie kameralne, np. Symfonia kameralna A.Schönberga oraz symfonia op.21 A.Weberna.
 

ad. Agata Adamczyk
Uniwersytet Śląski
Instytut Muzyki

Powiązane Video Wszystkie video

BALTIC NEOPOLIS ORCHESTRA - SINFONIETTA parts I-IV
Georges Bizet - Carmen (Habanera) Agata Dalli (sopran)
Artur Sychowski - Sanctus (Official Video)
Anoushka Shankar - Verbier Festival

Instrumenty i sprzęt muzyczny

Zebra Music Dugopis z motywem klawiatury fortepianu
Zebra Music Linijka 20cm z klawiatura fortepianu
Zebra Music Owek z motywem klawiatury fortepianu
Grenada BG 27 awa do fortepianu, kolor: czarny mat, obicie czarne, welur

Kontakt


Maria Łakomik
Materiały prasowe, patronaty, treści. Filip Łakomik
Sprawy techniczne, integracje. Prześlij artykuł o muzyce
Można bezpłatnie nadsyłać dowolne materiały (tekst/grafika/video) związane z muzyką klasyczną, które Waszym zdaniem powinny znaleźć się w serwisie. Artykuły sponsorowane przyjmujemy poprzez platformę whitepress.

Partnerzy

Księgarnia Alenuty.pl
Sprzedaż nut i książek.
  • księgarnia muzyczna

Sklep Muzyczny.pl
Instrumenty muzyczne.
  • sklep muzyczny
kultura w sieci

Copyright © 2011-2024 CameralMusic.pl