Mistrzowski wieczór z Markiem Sheridanem

Miłośników egzotycznego czaru i atmosfery wschodniej legendy i tajemniczej baśni zapraszamy do Polskiej Filharmonii Bałtyckiej. Na koncercie Mistrz znad Tamizy wraz z Natalią Walewską oraz Orkiestrą Symfoniczną PFB pod batutą Wojciecha Rodka wystąpi wiolonczelista z Orkiestry Symfonicznej BBC, Mark Sheridan – tytułowy Mistrz. Usłyszymy rewelacyjny Koncert Wiolonczelowy h-moll Dvořáka oraz nastrojową Szecherezadę Rimskiego-Korsakowa. Piątek, 10 października o godz. 19:00. Zapraszamy!


Antonín Dvořák, wielki kompozytor czeski wraz z Bedřichem Smetaną zdobył sławę i uznanie jako orędownik narodowej tożsamości i niezależności kulturowej. Stał się faworytem brytyjskiej publiczności i artystów. Koncert wiolonczelowy h-moll, który już 10 października zostanie wykonany przez solistę Orkiestry Symfonicznej BBC Marka Shceridana i muzyków z Filharmonii Bałtyckiej, został skomponowany w Nowym Jorku i później poprawiony w Czechach. Utwór zdobył natychmiastowe uznanie wśród krytyków. Do dziś cytuje się słowa Brahmsa na jego temat: „Gdybym wiedział, że wiolonczela jest zdolna do takich rzeczy, sam bym napisał ten koncert!”.

Tego wieczoru usłyszymy również symfoniczną suitę Szecherezada Rimskiego-Korsakowa. Tłem utworu jest opowieść o sułtanie Szachrijarze, który przekonany o fałszu i niewierności kobiet, postanowił uśmiercać każdą swoją żonę po spędzeniu z nią jednej nocy. Losu tego uniknęła tytułowa Szecherezada. Opowiadając sułtanowi aż 1001 wymyślonych przez siebie bajek, zyskała jego przychylność. Stała się bohaterką i narratorką Księgi tysiąca i jednej nocy, zbioru baśni, podań i legend – dzieła zaliczanego do arcydzieł literatury światowej. Kompozycja Rimskiego-Korsakowa również może zostać uznana za arcydzieło – odznacza się bogactwem pomysłów rytmicznych i melodycznych, nawiązujących do ludowej muzyki rosyjskiej i orientalnych intonacji. W połączeniu z mistrzowskim wykorzystaniem możliwości orkiestry symfonicznej oddaje to pełną egzotycznego czaru atmosferę wschodniej legendy i tajemniczej baśni.

Bilety na koncert MISTRZ Z NAD TAMIZY dostępne są w cenach 10- 50 zł w systemie sprzedaży on-line www.filharmonia.gda.pl, przez platformą www.bilety24.pl oraz przez aplikacje mobilną na smart fonach. szczegóły na www.filharminia.gda.pl oraz w kasach PFB ([email protected], 58 320 62 62 lub 58 323 83 62).



MISTRZ Z NAD TAMIZY

Piątek, 10 października 2014 r., godz. 19:00

Sala koncertowa na Ołowiance

Bilety 10-50 zł

Kup bilet

Wojciech Rodek dyrygent

Mark Sheridan wiolonczela

Natalia Walewska skrzypce

Orkiestra Symfoniczna PFB



Program:

Antonín DVOŘÁK

Koncert wiolonczelowy h-moll Op. 104

Mikołaj RIMSKI-KORSAKOW

Szecherezada Op. 35





Wojciech Rodek urodził się w 1977 roku w Brzegu. Gry na fortepianie uczył się od 8 roku życia w PSM I st. w Namysłowie i w PSM II st. we Wrocławiu u Jacka Gębskiego i Krystyny Puchały-Kajdasz. W latach 1998-2003 studiował dyrygenturę w klasie prof. Marka Pijarowskiego w Akademii Muzycznej we Wrocławiu, gdzie debiutował w 2000 roku z Orkiestrą Symfoniczną AM. Ukończył również Filologię Słowiańską na Uniwersytecie Wrocławskim oraz w Instytucie Języka Rosyjskiego im. Puszkina w Moskwie. Po zdobyciu w 2003 roku II nagrody na III Przeglądzie Dyrygentów im. Witolda Lutosławskiego w Białymstoku rozpoczął współpracę z orkiestrami symfonicznymi w Polsce. W 2005 roku wygrał konkurs na stanowisko asystenta-dyrygenta w Filharmonii Narodowej w Warszawie. Od tego czasu współpracuje z Orkiestrą Filharmonii Narodowej, Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach, orkiestrą Sinfonia Varsovia. Ważne miejsce w jego repertuarze zajmuje muzyka operowa. Przygotowywał premiery m.in. dla Theatre Montansier w Wersalu - Apollo i Hiacynt Mozarta, dla Xanten Sommerfestspiele - Czarodziejski flet Mozarta, dla Teatru Muzycznego Capitol we Wrocławiu - My Fair Lady Loewego i Zemstę Nietoperza Straussa, dla festiwalu Wratislavia Cantans - Małego Kominiarczyka Brittena. Regularnie gości z zespołem Opera Polska w najważniejszych salach koncertowych Europy, m.in. w Bazylei, Bernie (Casino), St. Gallen (Tonhalle), Dreźnie (Kulturpalast), Hamburgu (Musikhalle), Monachium (Philharmonie am Gasteig), Salzburgu (Grosses Festspielhaus), Stuttgarcie (Beethovensaal), Wiedniu (Konzerthaus), Zurichu (Tonhalle). Dyskografia Wojciecha Rodka zawiera nagrania muzyki i filmowej i symfonicznej, m.in. VII Symfonia Angela Illaramendiego dla wytwórni Karonte z udziałem Chóru i Orkiestry Filharmonii Narodowej w Warszawie. W jego najbliższych planach znajdują się liczne nagrania z Orkiestrą Filharmonii Narodowej, Polską Orkiestrą Radiową, orkiestrą Sinfonia Varsovia i The Film Harmony Orchestra. Wojciech Rodek jest pracownikiem Akademii Muzycznej we Wrocławiu. Posiada tytuł doktora sztuki.



Natalia Walewska
Artystka aktywnie i nieprzerwanie koncertująca. Zadebiutowała w wieku dwunastu lat występem z Orkiestrą Filharmonii Mińskiej oraz w programach radiowo-telewizyjnych. Ukończyła prestiżową Akademię Muzyczną w klasie skrzypiec profesora A. Janpolskiego (ucznia znakomitego skrzypka XX wieku Leonida Kogana). Została laureatką konkursów: III Ogólno-białoruskiego Konkursu Młodych Skrzypków (1986), III Międzynarodowego Konkursu im. K. Szymanowskiego (1992), Konkursu Muzyki Kameralnej w Łodzi (1992). Dokonała nagrań dla Sveriges Radio P2. oraz brała udział w Międzynarodowym Festiwalu Orkiestr Symfonicznych „Schleswig-Holstein Music Festival” pod batutą G. Solti, Ch. Eschenbacha, M. Roztropowicza. Obecnie zapraszana w charakterze solistki do współpracy z wieloma orkiestrami symfonicznymi w kraju i zagranicą. Od 1999 roku piastuje stanowisko koncertmistrza Polskiej Filharmonii Bałtyckiej im. Fryderyka Chopina w Gdańsku.

Wydała cztery autorskie płyty kompaktowe: „Romanza Classica” na skrzypce i organy z prof. Romanem Peruckim (Złota Płyta), „Clair de Lune” nagraną wspólnie z pianistą prof. Bogdanem Kułakowskim, „Violin & Piano” z pianistą Rafałem Lewandowskim oraz „Cztery pory roku” Antonio Vivaldiego z Zespołem Muzyki Dawnej „Cappella Gedanensis” pod dyrekcją Tadeusza Wojciechowskiego(Platynowa Płyta). Utwór Vivaldiego „Cztery pory roku” na stałe zagościł w repertuarze artystki i zespołu, jest i był często wykonany na wielu prestiżowych koncertach m. in. na Gali Osobowości Roku Radia Gdańsk w Dworze Artusa (Gdańsk), podczas inauguracji cyklu pt. „Klejnoty Muzyki Europejskiej” z zespołem Wirtuozi Lwowa w Filharmonii Lwowskiej, z Wirtuozami Kijowa (Gdańsk i Kijów). Artystka uczestniczy jako koncertmistrz w licznych nagraniach płytowych, radiowych i telewizyjnych u boku sławnych dyrygentów między innymi w 2009 roku nagrała płytę „War Requiem” z dyrygentem Sir Nevillem Marinerrem.

W 2010 roku rozpoczęła działalność koncertową z powołaną Królewską Orkiestrą Salonową jako solistka i dyrygent. W ramach Orkiestry współpracuje z gwiazdami opery i operetki: J. Iwaszkiewicz, M. Pomykałą, A. Węgorzewską, A. Ładyszem, K. Gaszem, A. Zuchowicz, M. Molendowską i innymi, tworząc wraz z założycielką Orkiestry, producentką i konferansjerką Barbarą Żurowską-Sutt atrakcyjne dla melomanów widowiska-show w stylu wiedeńskim oraz w stylu gal operowych z udziałem baletu. Za swoje osiągnięcia zawodowe w dziedzinie kultury Natalia Walewska była nominowana do nagrody „Splendor Gedanensis- 2010”. W 2011 Zbigniew Kruczek (Belgia) dedykował artystce utwór - koncert na skrzypce, trąbkę oraz orkiestrę symfoniczną „Harmonia”, wkrótce dzieło zostanie nagrane i opublikowane w Polsce oraz w Belgii.



Mark Sheridan urodził się 1959, a naukę gry na wiolonczeli rozpoczął już jako siedmiolatek. Studiował w Szkole Yehudi Menuhina pod kierunkiem Maurice’a Gendrona. Później studiował także pod kierunkiem Christophera Buntinga – zanim zyskał stypendium w Royal Northern College of Music gdzie studiował z Raphael Sommer i Ralph Kirshbaum. Był wielokrotnie nagradzany, uczestniczył w kursach mistrzowskich, otrzymywał liczne stypendia. Dzięki artystycznemu stypendium z Towarzystwa Królewskiego w Londynie miał możliwość podjęcia nauki na słynnej Akademii Sibeliusa.

Występując w różnych zespołach kameralnych, Mark Sheridan koncertował m.in. w: Queen Elizabeth Hall, St John’s, Smith Square i Purcell Room. Nagrał również trzy płyty kompaktowe i brał udział w koncertach transmitowanych przez BBC Radio 3, Classic FM i Radio Piccadilly. Regularnie wraz z innymi członkami BBC Symphony Orchestra pojawia się na festiwalu muzyki kameralnej w Ashover. Wykonywał także tria fortepianowe ze Stephenem Bryantem i Nigelą Clayton. W 2010 roku wystąpił w Hoam Art Hall w Seulu jako członek BBC Symphony Orchestra Chamber Ensemble. Grupa zarejestrowała również program dla BBC Radio 3.

Sheridan pracował także jako solista z wieloma brytyjskimi orkiestrami. W 1986 roku dołączył do BBC Symphony Orchestra. Występował jako główny wiolonczelista z Orkiestrą Symfoniczną Miasta Birmingham, Scottish National Orchestra, Royal Liverpool Philharmonic Orchestra, Bournemouth Symphony Orchestra i Bournemouth Sinfonietta. Pojawił się także jako jeden z głównych wiolonczelistów w Philharmonia Orchestra.




ORKIESTRA SYMFONICZNA PFB
Powstała w roku 1974 jako Gdańska Orkiestra Symfoniczna, aby już rok później stać sie Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Bałtyckiej. Założycielem i wieloletnim dyrektorem artystycznym orkiestrybył Zygmunt Rychert. Wspólna praca młodego dyrygenta i orkiestry w krótkim czasie znalazła uznanie wśród krytyków i melomanów nie tylko w Polsce. Artystyczną pieczę nad orkiestrą sprawowali: Zygmunt Rychert (1976-1981; 1998- 2003), Bogusław Madey (1981-1983), Jerzy Salwarowski (1983-1984 Konsultant ds. artystycznych), Wojciech Czepiel (1984-1986), Wojciech Rajski(1987-1989), Paweł Przytocki (1989-1991), Janusz Przybylski (1992-1993), Roman Perucki (1993-1998), Michał Nesterowicz (2004-2008), Kai Bumann (2008-2012), Ernst van Tiel (2012-). Do współpracy z orkiestrą Filharmonii Bałtyckiej zapraszano wielu znakomitych dyrygentów – wspomnieć należy interpretacje muzyczne pod batutą Witolda Rowickiego, Jerzego Maksymiuka, Kazimierza Korda, Krzysztofa Missony, Karola Teutscha, Jerzego Katlewicza, Andrzeja Markowskiego, Jerzego Alwarowskiego, Wojciecha Michniewskiego, Tadeusza Wojciechowskiego, Tadeusza Strugały, Marka Pijarowskiego, José Mario Florencio, Mirosława Błaszczyka, Tomasza Bugaja, Kaia Bumanna, Franco Ferrary, Enocha von zu Gutenberga, Carlo Zecchi, Felixa Carrasco. Filharmonia Bałtycka gościła niejednokrotnie znakomitych artystów, w których gronie znaleźli się m.in. Ewa Pobłocka, Konstanty Andrzej Kulka, Krystian Zimerman, Krzysztof Jakowicz, Piotr Paleczny, Janusz Olejniczak, Leszek Możdżer, Piotr Pławner, Kaia Danczowska, Andrzej Bauer, Krzysztof Jabłoński, Bożena Harasimowicz, Leonard Andrzej Mróz, Jadwiga Rappé, Elżbieta Towarnicka, Vadim Brodski, Valery Oistrach, Edward Auer, Barbara Hendricks, Nigel Kennedy, Ann Murray, Lucia Aliberti i Helen Bickers. Filharmonicy Gdańscy wielokrotnie gościli na festiwalach w Polsce i Europie – Poznańska Wiosna, Wratislavia Cantans, Warszawska Jesień, Festiwal Muzyki Oratoryjnej w Danii, skandynawski festiwal „Nordteile” czy słynne „Aspekte” w Salzburgu. Zapraszani byli na liczne tournée koncertowe do Niemiec, Francji, Szwajcarii, Włoszech, do sal koncertowych Wiednia, Salzburga, Paryża, Berlina, Bremy, Frankfurtu, czy Leningradu. Podczas XI Music Biennale w Berlinie (1987) Orkiestra Polskiej Filharmonii Bałtyckiej pod dyrekcją Wojciecha Michniewskiego, zdobyła Nagrodę Krytyki dla Najlepszej Orkiestry za wykonanie I Symfonii Krzysztofa Pendereckiego. W roku 1989 podczas europejskiego tournée wraz z chórem „Cecilien Verein” z Frankfurtu orkiestra koncertowała w Monachijskiej Filharmonii, Alte Oper we Frankfurcie i Concertgebouw w Amsterdamie. Rok 1991 to koncerty z Requiem Verdiego we Francji – Tours, Marsylia, w Szwajcarii – Zurich, Bazylea, Lozanna, Berno oraz koncerty we Włoszech ukoronowane występem dla papieża Jana Pawła II. W roku 1998 orkiestra reprezentowała Polskę podczas wystawy światowej EXPO w Lizbonie. Od kilku lat orkiestra Filharmonii Bałtyckiej tradycyjnie koncertuje w wielu miastach Niemiec, m.in. w Schleswigu, Bayreuth, Bremie i Berlinie. Orkiestra Symfoniczna Polskiej Filharmonii Bałtyckiej współpracowała z ośrodkami telewizyjnymi w Polsce i Niemczech. Dokonała licznych nagrań dla firm fonograficznych: Vivat (pierwsza płyta CD w Polsce), POLmusic, DUX. Polska Filharmonia Bałtycka i jej muzycy inicjują I współkreują wiele wydarzeń kulturalnych Gdańska i Wybrzeża. W 1000-lecie obchodów Miasta Gdańska w roku 1997 przygotowano wraz z innymi artystami gdańskimi oprawę muzyczną uroczystej Mszy Św. w Rzymie celebrowanej przez Ojca Świętego Jana Pawła II, inaugurującej obchody milenijne Gdańska. Podczas cyklu koncertów organizowanych wspólnie z Fundacją Polsko-Niemiecką „Milenijne Spotkania Muzyczne” obecni byli Prezydent Niemiec Roman Herzog i Prezydent RP Aleksander Kwaśniewski. W ramach obchodów 25-lecia Solidarności i Wydarzeń Sierpnia ’80 w Gdańsku Polska Filharmonia Bałtycka czynnie uczestniczyła w największych wydarzeniach artystycznych. Filharmonicy Gdańscy pod batutą Michała Nesterowicza wzięli udział w dwóch spektakularnych przedsięwzięciach – koncercie Jean Michela Jarre’a w Stoczni Gdańskiej zatytułowanym „Przestrzeń Wolności” (26.08.05) oraz światowym prawykonaniu „Kantaty o Wolności” Jana A.P. Kaczmarka na Placu Solidarności pod Pomnikiem Poległych Stoczniowców (31.08.05). W maju 2014 roku Orkiestra po raz pierwszy wybrała się na dwutygodniowe tournee po Chinach, gdzie na najważniejszych salach koncertowych wykonała 7 koncertów. Muzycy zagrali w wielkich i prestiżowych salach koncertowych m.in. w Shanghaj Oriental Art. Center, w Changsha Concert Hall , Nanjing Great Peoples Hall, a także w samym sercu Szanghaju na otwartej scenie, pod wieżą telewizyjną Pudong the Oriental Pearl TV Tower Square. Koncert ten zarejestrowała szanghajska telewizja; wyemitowany został 25 maja na kanale Channel of Fine Arts.

Powiązane Video Wszystkie video

BALTIC NEOPOLIS ORCHESTRA - SINFONIETTA parts I-IV
A. Vivaldi - Lato, Burza na akordeonie
TheThreeX, czyli muzyczny crossover
Królestwo Beskidu The BESKID TANGO - TANGO BESKIDU

Instrumenty i sprzęt muzyczny

Hoefner H6/15 smyczek skrzypcowy 4/4
American DJ zapach do dymu Banan 20ml
Hoefner H6/16 smyczek skrzypcowy 4/4 oktagonalny
Hoefner H6/15 smyczek skrzypcowy 4/4 oktagonalny

Kontakt


Maria Łakomik
Materiały prasowe, patronaty, treści. Filip Łakomik
Sprawy techniczne, integracje. Prześlij artykuł o muzyce
Można bezpłatnie nadsyłać dowolne materiały (tekst/grafika/video) związane z muzyką klasyczną, które Waszym zdaniem powinny znaleźć się w serwisie. Artykuły sponsorowane przyjmujemy poprzez platformę whitepress.

Partnerzy

Księgarnia Alenuty.pl
Sprzedaż nut i książek.
  • księgarnia muzyczna

Sklep Muzyczny.pl
Instrumenty muzyczne.
  • sklep muzyczny
kultura w sieci

Copyright © 2011-2024 CameralMusic.pl