Marc`Antonio Ingegneri - „O luci serene” (druga księga madrygałów)

Marc`Antonio Ingegneri - „O luci serene” (druga księga madrygałów)

10.10.2015 r. godz. 18.00

Rynek- Ratusz Wrocław

11.10.2015r. godz.18.00

Aula I LO Legnica

24.10.2015r.

Kościół Św. Trójcy, Pl.Małachowskiego 1, Warszawa

 

Wstęp wolny!

 

Wykonawcy:

Ars Cantus

kier. art. Tomasz Dobrzański

Niebawem czeka nas kontynuacja interdyscyplinarnego projektu kompleksowego opracowania i przywrócenia do życia koncertowego muzykaliów z legnickiej „Bibliotheca Rudolphina”, najobszerniejszego renesansowego zbioru muzycznego na Śląsku. W zbiorze tym istotne miejsce zajmują kolekcje madrygałów kompozytorów włoskich XVI wieku. Wśród autorów można wymienić wielkie nazwiska: Orlando di Lasso, Cipriano de Rore, Theodoro Riccio, Luca Marenzio i innych. Styl madrygałowy stanowił wszak istotny element ekspansji muzyki włoskiej w Europie, stąd duża ilość zachowanych utworów, które pozostają w czasach dzisiejszych w olbrzymiej większości nieznane. Zespół Ars Cantus przygotowuje cykl koncertów oraz nagranie płytowe, które oparte będą na repertuarze zawartym w Il secondo libro de'madrigali....a quattro voci Marca Antonio Ingegneriego wydanych w Wenecji w roku 1579. Kompozytor ów należał do najważniejszych twórców ostatniej ćwierci XVI wieku i choć pozostawił ciekawą spuściznę kompozytorską dziś wspomina się o nim jedynie jako nauczycielu Claudio Monteverdiego. Twórczość Marca Antonio Ingegneriego nie należy bowiem do nowatorskich, jednak stanowi ona oryginalny świat muzyczny stanowiący kwintesencję renesansowego stylu muzyki wielogłosowej, która jednak na pierwszym planie stawia słowo i niezwykle precyzyjnie podkreśla prozodię i walory wyrazowe tekstu. Możemy więc znaleźć w tych utworach liczne zalążki barokowego stylu, które później rozwinął wielki uczeń renesansowego mistrza. Repertuar ten zostanie przedstawiony publiczności przez Ars Cantus na koncertach, które odbędą się w październiku we Wrocławiu, Legnicy i w Warszawie.

Wstęp wolny!

Zapraszamy!

 

Zespół Ars Cantus powstał w roku 2000 jako grupa wokalna związana z Wrocławskimi Kameralistami, pracująca pod kierownictwem artystycznym Tomasza Dobrzańskiego.

 Ars Cantus wykonuje muzykę dawnych epok od średniowiecza, do wczesnego baroku. Istotną część repertuaru Ars Cantus stanowią muzyczne zabytki Dolnego Śląska sięgające XIV wieku.

Zespół wystąpiłna Festiwalu Flandryjskim w Alden Biesen w Belgii, na koncertach Międzynarodowej Akademii Muzyki Dawnej w Wilanowie, na Festiwalu „Pieśń Naszych Korzeni” w Jarosławiu, Festiwalu Flandryjskim „Laus Polyphoniae” w Antwerpii, Festiwalu Muzyki Polskiej w Krakowie, na Festiwalach Polskiego Towarzystwa Muzyki Dawnej na Zamku Królewskim w Warszawie i w Krakowie, na Festival de Musique Ancienne w Ribeauville, na festiwalu Musica Memorabilis w Poznaniu, Międzynarodowym Festiwalu Wratislavia Cantans, Festiwalu Lodoviciano w Viadana, Festiwalu Maj z Muzyką Dawną oraz Forum Musicum we Wrocławiu, na Festival delle Nazioni we Włoszech, Festiwalu Tańców Dworskich w Krakowie, na koncertach w Polsce, Niemczech, Francji, Belgii, Czechach, Słowacji, Austrii i we Włoszech. W grudniu 2004 koncert zespołu Ars Cantus był transmitowany ze Studia S1 do krajów Europejskiej Unii Radiowej (EBU).

W roku 2001 na XI Festiwalu Muzyki Dawnej na Zamku Królewskim w Warszawie za wykonanie średniowiecznych pieśni ze zbioru „Carmina Burana” zespół Ars Cantus został uhonorowany nagrodą im. Zofii Rayzacherowej „za największą indywidualność artystyczną w dziedzinie muzyki dawnej”. W roku 2011 zespół otrzymał nagrodę im. Adama Jarzębskiego „dla najlepszego wykonawcy na XX Festiwalu Muzyki Dawnej na Zamku Królewskim w Warszawie za wykonanie programu „Mikołaj z Radomia – opera omnia”.

Dyskografia:

„Suita staropolskich kolęd” w opracowaniu Waldemara Wróblewskiego na płycie wydanej w 2002 r.  przez  Luna Music. W roku 2003 ukazała się płyta „Musica Rediviva z wrocławskich druków muzycznych XVI i XVII wieku” (CD Accord), uhonorowana Wrocławską Nagrodą Muzyczną roku 2003. W roku 2005 ukazała płyta „Musica Figurata we Wrocławiu i na Śląsku w wiekach XIV i XV” (DUX) (pięciogwiazdkowa recenzja w magazynie „Goldberg”). W roku 2006 w serii „Perły muzyki polskiej” (Bearton) ukazała się płyta SACD „Musica Divina z rękopisu biblioteki Krasińskich”(5 gwiazdek w Kulturradio RBB, 5 gwiazdek w SA-CD.net). W roku 2009 ukazała się płyta z utworami Piotra z Grudziądza (Wratislavia Cantans, 2009), zawierająca szereg kompozycji dotąd nieznanych. W roku 2011 zespół nagrał płytę „Musica Gratulatoria. Muzyka na ceremonie ślubne z wrocławskich druków XVI i XVII wieku” (Wratislavia Cantans, 2012). Na początku maja 2015r. miała swoją premierę najnowsza płyta „Kodeks Wrocławski”.

 

 

Powiązane Video Wszystkie video

The Jungle Book / Sarabande (Mayan Style) - ThePianoGuys
Salvatore Sciarrino - Anamorfosi
Upiór w operze - Sarah Brightman i Antonio Banderas
Antonio Martin y Coll - Jordi Savall - Folías de España

Instrumenty i sprzęt muzyczny

Zildjian Artist Series Antonio Sanchez paki perkusyjne
Ibanez MDB2 BM Mike D′Antonio gitara basowa
Hoefner H225 Vintage skrzypce mistrzowskie 4/4 stylizowane na ″Antonio Stradivardi″
Marian Marc A profesjonalna karta foniczna

Kontakt


Maria Łakomik
Materiały prasowe, patronaty, treści. Filip Łakomik
Sprawy techniczne, integracje. Prześlij artykuł o muzyce
Można bezpłatnie nadsyłać dowolne materiały (tekst/grafika/video) związane z muzyką klasyczną, które Waszym zdaniem powinny znaleźć się w serwisie. Artykuły sponsorowane przyjmujemy poprzez platformę whitepress.

Partnerzy

Księgarnia Alenuty.pl
Sprzedaż nut i książek.
  • księgarnia muzyczna

Sklep Muzyczny.pl
Instrumenty muzyczne.
  • sklep muzyczny
kultura w sieci

Copyright © 2011-2024 CameralMusic.pl