Możdżer w Nowej Filharmonii

W piątkowy wieczór w zjawiskowym budynku nowej szczecińskiej Filharmonii królował będzie jazz. Tego wieczora usłyszymy dwa utwory autorstwa George’a Gershwina, amerykańskiego kompozytora nazywanego „królem jazzu”. Partie solowe w „Błękitnej rapsodii” wykona znakomity pianista jazzowy Leszek Możdżer.

Oba utwory powstały w latach 30. XX wieku. „Błękitna rapsodia” („Rhapsody in Blue”, 1924) na fortepian i orkiestrę jazzową zapoczątkowała sławę Gershwina jako ważnego kompozytora i stała się wkrótce jednym z najczęściej wykonywanych amerykańskich utworów. Otwierające utwór solo klarnetu należą do najbardziej rozpoznawalnych fraz w całej historii muzyki. Poemat symfoniczny „Amerykanin w Paryżu” („An American in Paris”, 1928) powstał w Wiedniu, podczas tournée Gershwina po Europie i wyraża tęsknotę Amerykanina, przebywającego poza Ameryką. Program uzupełni Suita jazzowa nr 2 Dymitra Szostakowicza.


Leszek Możdżer nagrał ponad osiemdziesiąt albumów, zarówno solowych, jak i jako członek zespołu. Koncertuje na całym świecie. W 2012 został, jako pierwszy Polak, wybrany na funkcję przewodniczącego jury międzynarodowego konkursu pianistycznego Montreux Jazz Piano Competition, który jest organizowany pod patronatem Quincy Jonesa.

Możdżer urodził się w 1971 roku w Gdańsku. Grę na fortepianie rozpoczął w wieku pięciu lat za namową rodziców. W 1996 roku ukończył Akademię Muzyczną im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku w klasie fortepianu. Pierwsze sukcesy artystyczne odniósł z trójmiejską grupą Miłość. Jest laureatem nagrody Ad Astra przyznawanej przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, nagrody polskiego przemysłu fonograficznego Fryderyka i Paszportu Polityki. Wielokrotnie nagradzany w plebiscytach i konkursach muzycznych m.in.: czasopisma Jazz Forum, Jazz Juniors, Jazz Melomani i Jazzowe Oskary. Od wielu lat współpracuje z kompozytorami muzyki filmowej Janem A.P. Kaczmarkiem i Zbigniewem Preisnerem.

Jakub Chrenowicz w latach 2010-2012 pełnił funkcję asystenta dyrektora Antoniego Wita w Filharmonii Narodowej w Warszawie. Stanowisko to objął zaraz po ukończeniu z wyróżnieniem Akademii Muzycznej im. I.J. Paderewskiego w Poznaniu w klasie dyrygentury symfoniczno-operowej Jerzego Salwarowskiego. W ramach programu LLP-Erasmus kształcił się także we Frankfurcie n/Menem. Akordeonista Maciej Frąckiewicz jest zwycięzcą jednego z najbardziej prestiżowych konkursów akordeonowych na świecie – XX Międzynarodowego Konkursu „Arrasate Hiria” w Hiszpanii (2012). W 2013 roku otrzymał Paszport Polityki „za bardzo dojrzałe i wyraziste interpretacje muzyki współczesnej, i nie tylko. Za odwagę, ryzyko i konsekwencję. Za budowanie repertuaru. Za koncertowe kreacje, pobudzanie naszej wyobraźni i siłę przekonywania.” Ponadto jest laureatem prestiżowych międzynarodowych konkursów akordeonowych w Polsce, Niemczech, Słowacji, Włoszech i Hiszpanii. Maciej Frąckiewicz gra na instrumencie PIGINI NOVA uważanym za najekskluzywniejszy na świecie.

Koncert rozpocznie się w piątek, 30 stycznia o godz. 19. Bilety wyprzedane.

Powiązane Video Wszystkie video

BALTIC NEOPOLIS ORCHESTRA - SINFONIETTA parts I-IV
Premiera teledysku Klezmafour i Orkiestry Filharmonii w Szczecinie
Leszek Mo?d?er, Tymon Tyma?ski, Polish Brass Ensemble, Przystanek Woodstock 2010, "Chopin etiudy"
A. Vivaldi - Lato, Burza na akordeonie

Instrumenty i sprzęt muzyczny

American DJ Mega Tri Bar 18 x 3W TRILED - belka 1m
Hannabach Nylonowy rdze Dla maszynki Dresden Throw-off Standard
Remo Nacigi CS Ambassador Przezroczysty 14″ CS-0314-10
Robe Robin MMX Spot ruchoma gowa

Kontakt


Maria Łakomik
Materiały prasowe, patronaty, treści. Filip Łakomik
Sprawy techniczne, integracje. Prześlij artykuł o muzyce
Można bezpłatnie nadsyłać dowolne materiały (tekst/grafika/video) związane z muzyką klasyczną, które Waszym zdaniem powinny znaleźć się w serwisie. Artykuły sponsorowane przyjmujemy poprzez platformę whitepress.

Partnerzy

Księgarnia Alenuty.pl
Sprzedaż nut i książek.
  • księgarnia muzyczna

Sklep Muzyczny.pl
Instrumenty muzyczne.
  • sklep muzyczny
kultura w sieci

Copyright © 2011-2024 CameralMusic.pl