Koncert Beth Gibbons - Krzysztof Penderecki

fot. Bill Ebbesen/CC BY-SA
29 listopada w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej odbędzie się niezwykły koncert poświęcony twórczości Witolda Lutosławskiego, Henryka Mikołaja Góreckiego i Krzysztofa Pendereckiego. Wyjątkowym wydarzeniem będzie występ Beth Gibbons, która wykona partię solową III Symfonii op. 36 Henryka Mikołaja Góreckiego. Artystka wystąpi wraz z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia, którą poprowadzi Krzysztof Penderecki. Organizatorem i pomysłodawcą koncertu jest Narodowy Instytut Audiowizualny (NInA).


Beth Gibbons - Portishead - Roskilde Festival 2011 - Orange Scene (Bill Ebbesen/CC BY-SA 3.0)

Podczas koncertu na jednej scenie zabrzmią kompozycje trzech wielkich kompozytorów: Pendereckiego, Lutosławskiego i Góreckiego interpretowane i twórczo reinterpretowane przez młodsze pokolenie muzyków.

Wspólny występ z Beth Gibbons to kolejna spektakularna współpraca Krzysztofa Pendereckiego z artystami kojarzonymi przede wszystkim ze sceną muzyki alternatywnej. Beth Gibbons jest wokalistką, autorką tekstów, producentką i współzałożycielką, razem z Geoffem Barrowem i Adrianem Utley’em, kultowego brytyjskiego zespołu Portishead.

Zespół uznawany jest obok Massive Attack i Tricky za twórcę stylu trip-hop. Ich debiutancki album Dummy wydany w 1994 r. został entuzjastycznie przyjęty przez publiczność jak i krytyków, a rok później zespół otrzymał za niego prestiżową nagrodę Mercury Music Prize. Kolejnymi płytami są: Portishead (1997) i Third (2008), które potwierdziły pozycję zespołu jako jednej z najciekawszych grup brytyjskich.

Wokalistka zespołu Beth Gibbons współpracowała m.in. z Paulem Webbem – byłym członkiem zespołu Talk Talk, z którym wydała album Out of Season (2002). Do projektu dołączyła Annie Lennox, a celem artystów było zwrócenie uwagi na problem ciężarnych kobiet zarażonych wirusem HIV
w Afryce.

Za swoje muzyczne inspiracje uważa takich muzyków i grupy jak: Nina Simone, Edith Piaf, The Sugarcubes, The Pixies i Elizabeth Fraser z zespołu Cocteau Twins. W czerwcu 2013 roku artystka ogłosiła, że pracuje nad kolejnym solowym albumem, która ma się ukazać nakładem wytwórni Domino Records.
Podczas koncertu 29 listopada publiczność będzie mogła wysłuchać utworu Jonny'ego Greenwooda 48 Responses to Polymorphia wykonanego po raz pierwszy w 2011 roku podczas Europejskiego Kongresu Kultury we Wrocławiu –– Greenwood to kompozytor i gitarzysta zespołu Radiohead. Artysta od lat manifestuje swoje przywiązanie do muzyki Pendereckiego, komponując utwory nawiązujące do twórczości mistrza.

Na specjalne zamówienie NInA Bryce Dessner, nowojorski kompozytor i gitarzysta, napisał utwór Reponse Lutosławski inspirowany muzyką Witolda Lutosławskiego. Jego prawykonanie zabrzmi podczas koncertu 29 listopada.

Dessner, kompozytor i instrumentalista o polskich korzeniach, znany jest międzynarodowej publiczności przede wszystkim jako członek zespołów The National i Clogs. W tym pierwszym zespole Dessner gra ze swoim bratem bliźniakiem Aaronem. Albumy The National Alligator (2005) oraz Boxer (2007) zostały przez media okrzyknięte jednymi z najlepszych płyt ostatniej dekady. Jest ponadto założycielem MusicNOW Festival, wydarzenia odbywającego się corocznie od 2006 roku w mieście jego urodzenia, Cincinnati w stanie Ohio. MusicNOW gości przedstawicieli różnych nurtów muzycznych – od alternatywy (The National, Dirty Projectors, Grizzly Bear) po muzykę współczesną (Nico Muhly, Steve Reich, Kronos Quartet, Bang on a Can All-Stars).

Bilety w cenach od 28 do 160 zł można już nabyć na stronie Teatru Wielkiego – Opery Narodowej pod adresem www.teatrwielki.pl/bilety/kup_bilety_online.html.

Organizatorem i pomysłodawcą koncertu jest Narodowy Instytut Audiowizualny, partnerem wydarzenia Teatr Wielki – Opera Narodowa, a kuratorem koncertu Filip Berkowicz.

Program koncertu:
Krzysztof Penderecki Polymorphia*
Jonny Greenwood 48 Responses to Polymorphia^
Witold Lutoslawski Muzyka żałobna*
Bryce Dessner Reponse Lutosławski^
- przerwa –
Henryk Mikołaj Górecki III Symfonia op. 36 „Symfonia pieśni żałosnych”*+

Beth Gibbons – śpiew+
Krzysztof Penderecki – dyrygent*
Bassem Akiki – dyrygent^
Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia

---------

Narodowy Instytut Audiowizualny (NInA) to państwowa instytucja kultury powołana w celu digitalizacji, udostępniania i promocji polskiego dziedzictwa audiowizualnego. Misją statutową NInA jest gromadzenie, archiwizacja, rekonstrukcja i udostępnianie najbardziej wartościowych przejawów kultury filmowej, muzycznej i teatralnej. Instytut inicjuje i wspiera festiwale, koncerty, konferencje i wystawy, podejmując współpracę zarówno z uznanymi jak i alternatywnymi twórcami rodzimymi i zagranicznymi. Rejestruje cenne zjawiska polskiej kultury, jest wydawcą wielu unikatowych na rynku serii DVD i CD przedstawiających wybitne polskie filmy animowane i dokumentalne jak również najnowszą twórczość współczesnych kompozytorów oraz reżyserów teatralnych i operowych. NInA realizuje projekty wykorzystujące możliwości Internetu i skierowane do szerokiego grona odbiorców m.in. wydając internetowe pismo kulturalne dwutygodnik.com i prowadząc multimedialną bibliotekę on-line NINATEKA (www.ninateka.pl). Instytut prowadzi działania z zakresu edukacji medialnej oraz badań dotyczących edukacji audiowizualnej i kultury 2.0, współpracując z ekspertami w zakresie nowych mediów, prawa autorskiego i archiwizacji. W 2011 roku Narodowy Instytut Audiowizualny odpowiadał za koncepcję i realizację Krajowego Programu Kulturalnego Polskiej Prezydencji, stymulując pejzaż kulturalny Polski i zachęcając mieszkańców do aktywnego udziału w interdyscyplinarnym programie poszczególnych projektów, m.in. Europejskiego Kongresu Kultury we Wrocławiu.

Muzyka jest jednym z głównych obszarów działalności programowej Narodowego Instytutu Audiowizualnego, w ramach której od początku swojego istnienia, już jako Polskie Wydawnictwo Audiowizualne (PWA), jest organizatorem wyjątkowych wydarzeń muzycznych, współtworzy i rejestruje ważne koncerty. Stale popularyzuje i upowszechnia wiedzę o muzyce, przede wszystkim polskiej muzyce współczesnej i awangardowej oraz jej twórcach. NInA prowadzi ponadto stałą działalność wydawniczą, rejestrując cenne zjawiska polskiej kultury muzycznej. Jest wydawcą wielu unikatowych na rynku serii przedstawiających najnowszą twórczość polskich kompozytorów czy reżyserów operowych. Instytut podejmuje stałą programową współpracę z uznanymi festiwalami muzycznymi. Wspiera produkcje audiowizualne popularyzujące muzykę współczesną, prowadzi serwis edukacyjny Muzykoteka Szkolna (muzykotekaszkolna.pl), stale informuje i komentuje polskie życie muzyczne w internetowym, opiniotwórczym magazynie kulturalnym Dwutygodnik.com. W stale poszerzanym o nowe treści portalu NINATEKA (www.ninateka.pl) udostępnia niezwykle wartościowe materiały dotyczące polskiej kultury muzycznej– m.in. kolekcje specjalne poświęcone twórczości Krzysztofa Pendereckiego, Henryka Mikołaja Góreckiego, Witolda Lutosławskiego, a niebawem także Andrzeja Panufnika.

Więcej: nina.gov.pl; ninateka.pl 

Powiązane Video Wszystkie video

TURANDOT - Teatr Wielki w ?odzi
Krzysztof Penderecki - koncert na altówk? cz.1
Grupa MoCarta w Teatrze - Jackson
XVII Mi?dzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina - Etap III

Instrumenty i sprzęt muzyczny

Seymour Duncan Red Devil Billy Gibbons przetwornik do gitary elektrycznej do montau przy mostku, parchment
AN Ba Krzysztof ″Dreams″ CD
AN Ba Krzysztof ″Wojny gitarowe 2009″ + CD
AN Ba Krzysztof ″Gitarowe wyzwania″ DVDx2

Kontakt


Maria Łakomik
Materiały prasowe, patronaty, treści. Filip Łakomik
Sprawy techniczne, integracje. Prześlij artykuł o muzyce
Można bezpłatnie nadsyłać dowolne materiały (tekst/grafika/video) związane z muzyką klasyczną, które Waszym zdaniem powinny znaleźć się w serwisie. Artykuły sponsorowane przyjmujemy poprzez platformę whitepress.

Partnerzy

Księgarnia Alenuty.pl
Sprzedaż nut i książek.
  • księgarnia muzyczna

Sklep Muzyczny.pl
Instrumenty muzyczne.
  • sklep muzyczny
kultura w sieci

Copyright © 2011-2024 CameralMusic.pl