Kilar – Moniuszko – Penderecki: już w lipcu Festiwal Muzyki Polskiej!

8 lipca rusza 11. edycja Festiwalu Muzyki Polskiej, podczas której będzie można usłyszeć zarówno muzykę dawną, jak i dzieła Chopina, Moniuszki, a także znakomitych kompozytorów współczesnych – Wojciecha Kilara i Krzysztofa Pendereckiego, a wszystko w wykonaniu wybitnych solistów i zespołów z Polski i zagranicy.
Festiwal zainauguruje Halka Stanisława Moniuszki – wydarzenie bezprecedensowe na muzycznej mapie Krakowa – 8 lipca w Teatrze im. Juliusza Słowackiego odbędzie się pierwsze krakowskie powojenne wykonanie Halki w wersji wileńskiej. Zachowana zostanie idea pierwowzoru – utwór będzie wykonany estradowo. Zaśpiewają renomowani soliści krajowi i zagraniczni, a na instrumentach historycznych, pod batutą Jana Tomasza Adamusa, zagra Capella Cracoviensis, co nada wydarzeniu szczególnego kolorytu i rysu autentyczności.
Kolejnego dnia, 9 lipca Festiwal przeniesie publiczność w czasy średniowieczne. Żeński zespół wokalny Ensemble Peregrina, kierowany przez śpiewaczkę i muzykologa Agnieszkę Budzińską-Bennett, odmaluje muzycznie dzieje za panowania Bolesława I Chrobrego. Koncert składać się będzie z utworów wokalnych: hymnów, pieśni i sekwencji pochodzących z przekazów źródłowych i traktatów, przeplatanych dziełami instrumentalnymi. Całości nada wyrazu pełen polotu styl interpretatorski zespołu, który zwykle zamienia koncert we wspaniałe widowisko muzyczne, atrakcyjne artystycznie i zaskakująco aktualne dla współczesnego widza.
Festiwal Muzyki Polskiej to nie tylko kompozycje szerzej znane, zapisane trwale w kanonie literatury muzycznej. Prezentując muzykę gruntu rodzimego, ukazuje bieżące trendy i kierunki w sztuce dźwięku. Tak też jest przewidziany koncert Sinfonietty Cracovii, z którą w rolach solistów wystąpią czołowi artyści propagujący muzykę współczesną – wiolonczelistka Magdalena Bojanowicz i akordeonista Maciej Frąckiewicz. Muzycy zaprezentują kompozycje Marcela Chyrzyńskiego (Ukiyo-e), Mikołaja Majkusiaka (Rhythm Games), Dariusza Przybylskiego (Red, Yellow, Red. Hommage à Mark Rothko) oraz uwielbiany przez publiczność poemat symfoniczny Orawa Wojciecha Kilara. Całość poprowadzi wybitny dyrygent młodego pokolenia – Bassem Akiki.
W drugiej połowie Festiwalu czekają nas dwa bardzo ciekawie zapowiadające się koncerty w kościele św. Katarzyny. 16 lipca wystąpi renomowany, międzynarodowy zespół specjalizujący się w wykonawstwie muzyki barokowej – Il Giardino d’Amore, pod kierownictwem artystycznym Stefana Plewniaka. Wysłuchamy dzieł kompozytorów-muzyków i kapelmistrzów dworskich z wieków XVI–XVIII, kiedy to kultura muzyczna rozwijała sie szczegółnie bujnie, m.in. Diomedesa Cato, Wojciecha Długoraja, Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego, Marcina Mielczewskiego, Bartłomieja Pękiela czy Mikołaja Zieleńskiego.
11. edycję Festiwalu pożegnamy 18 lipca w kościele św. Katarzyny kompozycjami dwóch czołowych postaci polskiej XX- i XXI-wiecznej muzyki współczesnej – Wojciecha Kilara i Krzysztofa Pendereckiego. Zabrzmią dwa opracowania muzyczne tekstu hymnu pochwalnego Te Deum, którego autorstwo przypisywane jest św. Ambrożemu i św. Augustynowi. Dwie wersje – dwa pomysły muzyczne –dwa różne światy. Tym, co łączy obie kompozycje, jest tendencja do korzystania z dobrodziejstw przeszłości (język muzyczny obfituje w nawiązania do tradycji wielkich mistrzów renesansu i baroku), osadzenie ich w teraźniejszości oraz wybieganie nowatorstwem (różnych, ale jakże znamiennych dla twórczości kompozytorów) pomysłów muzycznych w przyszłość. Wystąpią wybitni soliści śpiewający na europejskich scenach operowych: Anna Patrys, Anna Lubańska, Ondrej Šaling i Adam Palka; Chór Filharmonii Krakowskiej i jedna z najbardziej poważanych orkiestr w Polsce – Sinfonia Varsovia. Zadyryguje Maestro Maciej Tworek.
Szczegółowy program Festiwalu wraz z opisem wszystkich koncertów można znaleźć na www.fmp.org.pl. Bilety dostępne są na portalu ebilet.pl oraz w punktach Info Kraków i od 1 lipca w kasie festiwalowej w Filharmonii Krakowskiej.

Powiązane Video Wszystkie video

Krzysztof Penderecki - koncert na altówk? cz.1
Aleksander D?bicz - Cinematic Piano [teaser]
Wojciech Kilar - temat z filmu "Pianista"
Krzysztof Penderecki - Symfonia nr 3 Passacaglia - Allegro Moderato

Instrumenty i sprzęt muzyczny

PWM Moniuszko Stanisław - Najpiękniejszy Moniuszko na fortepian
PWM Kilar Wojciech - Muzyka filmowa na fortepian, z.2
PWM Kilar Wojciech - Muzyka filmowa na fortepian, z.1
Liszko Embroidery 07 pasek gitarowy skórzany, brązowy wzór

Kontakt


Maria Łakomik
Materiały prasowe, patronaty, treści. Filip Łakomik
Sprawy techniczne, integracje. Prześlij artykuł o muzyce
Można bezpłatnie nadsyłać dowolne materiały (tekst/grafika/video) związane z muzyką klasyczną, które Waszym zdaniem powinny znaleźć się w serwisie. Artykuły sponsorowane przyjmujemy poprzez platformę whitepress.

Partnerzy

Księgarnia Alenuty.pl
Sprzedaż nut i książek.
  • księgarnia muzyczna

Sklep Muzyczny.pl
Instrumenty muzyczne.
  • sklep muzyczny
kultura w sieci

Copyright © 2011-2024 CameralMusic.pl