Inauguracja sezonu artystycznego 2014/2015 MMImpresario

4 września 2014 r. godz. 19.00
Teatr Zdrojowy im. Henryka Wieniawskiego
Szczawno-Zdrój
NADZWYCZAJNA GALA OPEROWA
Inauguracja sezonu artystycznego 2014/2015 MMImpresario


Małgorzata Walewska - mezzosopran
Anna Lichorowicz - sopran
Tomasz Maleszewski - tenor
Robert Morawski - fortepian

Zapraszamy na Nadzwyczajną Galę Operową, która odbędzie się 4 września 2014 roku o godz. 19.00 w Teatrze Zdrojowym im. Henryka Wieniawskiego w Szczawnie-Zdroju. U boku Gwiazdy wystąpią soliści MMImpresario: Anna Lichorowicz - sopran, Tomasz Maleszewski - tenor. Artystom akompaniować będzie znakomity pianista Robert Morawski. W programie wieczoru znalazły się najpiękniejsze arie i duety z oper, operetek i musicali. Nie zabraknie przesławnej Habanery z Carmen Bizeta w brawurowym wykonaniu Maestrii Walewskiej, czy też poruszającej arii Azuceny z Trubadura Verdiego.

Recital Małgorzaty Walewskiej otworzy także nowy cykl "Gwiazdy światowych scen operowych w Szczawnie-Zdroju". Na rozpoczynający się sezon zostało zaplanowanych 6 recitali wybitnych śpiewaków. Przepiękne wnętrza szczawieńskiego teatru, znakomita akustyka XIX-wiecznego wnętrza, obecność artystów światowego formatu staną się wizytówką nowego wydarzenia kulturalnego w województwie dolnośląskim.


O ARTYSTACH
MAŁGORZATA WALEWSKA – mezzosopran

W zestawieniu amerykańskiego tygodnika "Time" została zaliczona do grona dziesięciu najsławniejszych Polaków jako "jedna z gwiazd, które oświetlą Polsce drogę w następne tysiąclecie". Wystąpiła na najsłynniejszych scenach operowych. Śpiewała u boku takich artystów jak: Luciano Pavarotii, Placido Domingo, Thomas Hampson, Edita Gruberova.W swoim repertuarze posiada ponad 20 operowych ról, szereg dzieł oratoryjno-kantatowych i bogaty dorobek pieśniarski. Obsypana nagrodami i wyróżnieniami za wspaniałe kreacje wokalne. Nagrała kilkanaście płyt CD i DVD, które szybko stałysię bestsellerami. 


W 1994 roku ukończyła z wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Warszawie, w klasie prof. Haliny Słonickiej, zdobywając już w trakcie studiów pierwsze nagrody na międzynarodowych konkursach, między innymi we Wrocławiu i Las Palmas. W 1991 r. rozpoczęła współpracę z Teatrem Wielkim w Warszawie. W latach 1996-1998 występowała na deskach Wiedeńskiej Staatsoper, gdzie śpiewała u boku takich artystów jak: Luciano Pavarotti, Placido Domingo, Simon Estes, Luis Lima, Bernhard Weikl, Thomas Hampson, Edita Gruberová. Ma na koncie występy w wielu teatrach operowych Europy i Stanów Zjednoczonych oraz udziały w licznych festiwalach. Jej ostatnim sukcesem był debiut na deskach Royal Opera House w Londynie, gdzie wcieliła się w rolę Azuceny z opery Trubadur Verdiego.
W zestawieniu amerykańskiego tygodnika Time w 1999 roku została zaliczona do grona dziesięciu najsławniejszych Polaków jako „jedna z gwiazd, które oświetlą Polsce drogę w następne tysiąclecie“. W konkursie Perły Polskiej Gospodarki 2008 r. została uhonorowana Perłą Honorową za krzewienie kultury polskiej na świecie.

Role operowe
Samson i Dalila jako Dalila,
Rycerskość wieśniacza jako Santuzza,
Werther jako Charlotte,
Aida jako Amneris,
Bal maskowy jako Ulryka,
Gioconda jako Cieca,
Nabucco jako Fenena,
Rigoletto jako Magdalena,
Dama pikowa jako Paulina i Hrabina,
Eugeniusz Oniegin jako Olga,
Otello Giuseppe Verdiego jako Emilia.
Muzyka symfoniczna i oratoryjna
Magnificat Jana Sebastiana Bacha,
IX Symfonia Beethovena,
II i III Symfonia Gustava Mahlera,
Stabat Mater Gioacchino Rossiniego,
Msza C-dur Wolfganga Amadeusza Mozarta,
Msza Es-dur Franza Schuberta,
Gloria Antonio Vivaldiego,
Requiem Giuseppe Verdiego,
Requiem Wolfganga Amadeusza Mozarta,
Król Dawid Arthura Honeggera,
Te Deum Antona Brucknera.


Dyskografia
1993 – Gala Lirica Vol.1; Orquesta Sinfónica y Coro de RTVE - „Habanera” z opery G.Bizeta CARMEN (nagranie z koncertu laureatów konkursów hiszpańskich w Madrycie)
1995 – Te Deum; A.Bruckner-C.Gounod
2000 – pierwsza solowa płyta Voce Di Donna
2000 – płyta Mezzo
2001 – gościnny udział w rejestracji płyty Ave Maria- Najpiękniejsze Pieśni Maryjne – utwory „Ave Maria” i „Zdrowaś Maryja” - Małgorzata Walewska została odznaczona przez Biskupa Polowego krzyżem „Milito pro Christo“ za wybitną interpretację "AVE MARIA". Płyta bardzo szybko osiągnęła status platyny.
2001 – płyta ze ścieżką dźwiękową do filmu Quo vadis i utwór promujący film J. Kawalerowicza „Dove Vai”- kolejna platynowa płyta.
2002 – gościnny udział w rejestracji płyty zespołu I Muvrini - Umani; piosenka „Erein eta joan”
2004 – Walewska i przyjaciele – dwupłytowy album wydany przez firmę Dux został wyróźniony Asem Empiku za najlepiej sprzedawaną płytę.
2004 – Panta Rhei – Walewska&Olko, gdzie Walewska nagrała ścieżką wokalną do ambientnej muzyki Sebastiana Olko.Utwór „Fisz“ z tej płyty został wykorzystany do Webeo (wideoklip interaktywny) autorstwa Dawida Marcinkowskiego. Webeo zdobyło kilkadziesiąt nagród i wyróżnień na konkursach na całym świecie.
2006 – gościnny udział w rejestracji płyty 21 zespołu Voo Voo nagrywając utwory „Łobi jabi”, „Flota zjednoczonych sił” i „Jesteś fajna kobieta”
2007 – Szymanowski, Wagner Songs – Małgorzata Walewska i Oskar Jezior
2007 – Przeboje Lata z Radiem 2007 – gościnnie z zespołem Leszcze w piosence „Cudowna noc, nie popędzaj mnie”
2009 – Antena - gościnny występ na koncertowej płycie Elektrycznych Gitar
2009 – Farny - Małgorzata Walewska i Robert Grudzień - album nagrany w lipcu 2009 w kościele
w Kazimierzu Dolnym
We wrześniu 2006 roku ukazało się DVD „Carmen”. Sztuka została zarejestrowana w 1998 roku na festiwalu operowym St. Margarethen. DVD wydane zostało przez Stagione d'Opera Italiana,
w reżyserii Gianfranco de Bosio. Obsada: Ivan Tomasev - Zuniga, Małgorzata Walewska - Carmen, Mario Malagnini - Don Jose, Boaz Senator - Escamillo, Ulrike Sonttag - Micaela, Marco Camastra - Morales, Roberto Mattelli - Mercedes/Dancairo, Susanna Fulop - Frasquita, Sergio Lombana - Remendado.
W październiku 2008 r. Gliwicki Teatr Muzyczny wydał DVD „Carmen” z Małgorzatą Walewską
w roli tytułowej. Dwa lata wcześniej ta inscenizacja została uznana za Wydarzenie Kulturalne roku i nagrodzona Złotą Maską w najważniejszej kategorii Spektaklu Roku.


ANNA LICHOROWICZ – sopran

Absolwentka Akademii Muzycznej w Krakowie. Laureatka GRAND PRIX konkursu Oper Oder Spree w Niemczech oraz Nagrody Artystycznej Polskiej Estrady - Statuetki PROMETEUSZA za osiągnięcia twórcze. Stypendystka Prezydenta Brandenburgii. Debiutem solistycznym artystki było oratorium Stworzenie świata Haydna na scenie Filharmonii Krakowskiej. Solistka Opery Wrocławskiej, w której zadebiutowała rolą Roksany z Króla Rogera Szymanowskiego na
I Festiwalu Polskiej Opery Współczesnej. Pierwszą premierą z udziałem artystki była Kobieta bez cienia R.Straussa, w której zaśpiewała tytułową rolę Cesarzowej, stając się jedyną polską wykonawczynią tej monumentalnej partii. Dla wielkiej widowni zaśpiewała na wrocławskim Stadionie Olimpijskim podczas premiery megawidowiska Turandot Puccininiego. Zaprezentowała wtedy partię Liu, za którą zdobyła uznanie krytyki i publiczności. Powodzeniem był udział solistki w premierze megawidowiska Kniaź Igor Borodina (Jarosławna) w Hali Stulecia. Znaczącym osiągnięciem sopranistki była rola Joanny w premierze Joanny d`Arc Verdiego. Sukcesem okazały się także kolejne premiery z udziałem artystki. Potwierdzając zdobyte wcześniej uznanie krytyki, tworzyła kolejne porywające kreacje pierwszoplanowych heroin w znanych dziełach operowych: Pajace Leonacavallo (Nedda), czy Traviata Verdiego (Violetta). Na scenie operowej występowała w 19 pierwszoplanowych rolach. Gościnnie występowała w roli Violetty z Traviaty Verdiego na deskach Teatru Wielkiego Opery w Poznaniu. Gościła na festiwalach I Giorni della Lirica we Włoszech oraz Oper Oder Spree w Niemczech, kreując role: Konstancjii w Uprowadzeniu z seraju Mozarta, Amora w Orfeuszu i Eurydyce Glucka oraz Adiny w Napoju miłosnym Donizettiego.


TOMASZ MALESZEWSKI – tenor
Absolwent Akademii Muzycznej im. K. Lipińskiego we Wrocławiu Wydziału Wokalnego, a także Wydziału Edukacji Muzycznej w klasie dyrygentury chóralnej. Kształcił się pod kierunkiem prof. Carol Richardson-Smith – wykładowcy śpiewu w Hochschule fuer Musik und Theater w Hannoverze, a aktualnie u wybitnego bułgarskiego tenora Kałudiego Kałudowa. Jest finalistą i półfinalistą kilku konkursów wokalnych w Polsce i za granicą. Jest solistą zespołu śpiewaków Wrocławskich Kameralistów Cantores Minores Wratislavienses. Stale współpracuje ze Schleswig-Holstein Musik Festival oraz Filharmonią w Bambergu w Niemczech. Stypendysta Marszałka Województwa Podlaskiego w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony dóbr kultury. Jest odtwórcą dzieł operowych, oratoryjnych i kantatowych. Występował podczas festiwali muzycznych: Międzynarodowy Festiwal Wratislavia Cantans, Maj z Muzyką Dawną, Gaude Mater. Koncertuje nie tylko w Polsce, ale również za granicą – w Austrii, Niemczech, Włoszech, Grecji, Hiszpanii, na Węgrzech, w Czechach, Słowacji, Białorusi, Litwie, Mołdawii, Rumunii, Luxemburgu, Turcji, Słowenii, Rosji, Japonii, Singapurze. W październiku 2012 roku artysta wziął udział w wykonaniu Carmina Burana w Szanghaju i Pekinie w ramach trasy koncertowej Schleswig-Holstein Music Festival. Uczestniczył w seminariach i kursach wokalnych prowadzonych przez następujących pedagogów: Piotra Kusiewicza, Bogdana Makala, Eugeniusza Sąsiadka, Piotra Łykowskiego, Ingrid Kremling, Carol Richardson-Smith, Teresę Żylis-Gara.


ROBERT MORAWSKI – fortepian
Czołowy polski pianista, kameralista urodzony w Kanadzie. Uczeń słynnego Jerzego Marchwińskiego. Występuje z najwybitniejszymi artystami: Iwona Hossa, Magdalena Idzik, Aleksandra Kurzak, Alina Mleczko, Alison Pearce, Małgorzata Walewska, Agnieszka Wolska, Joanna Woś, Vadim Brodski, Romuald Gołębiowski, Krzysztof Jakowicz, Sławomir Tomasik, Janusz Wawrowski, Adam Zdunikowski, Kwartet Camerata, Camerata Vistula. W 1999 roku ukończył Akademię Muzyczną im. F. Chopina w Warszawie u prof. Bronisławy Kawalla (fortepian). Kształcił się pod kierunkiem wielu artystycznych znakomitości: Leszek Brodowski, Irwin Gage, Tomasz Herbut, Lee Kum Sing, Naum Sztarkman, Joanna Świtlik, Edward Wolanin. Po raz pierwszy wystąpił w Filharmonii Narodowej mając siedem lat. Koncertuje w kraju i zagranicą, między innymi w Niemczech, Austrii, Bułgarii,. Szwajcarii, Włoszech, Norwegii i Francji oraz w Kanadzie i USA. Występował na wielu międzynarodowych festiwalach muzycznych Schleswig Holstein Musik Festival, Warszawska Jesień, Laboratorium Muzyki Współczesnej, Dni Sztuki Wokalnej im. Ady Sari, Muzyka w Starym Krakowie. Laureat wielu prestiżowych nagród. W 1993 r. zajął pierwsze miejsce na Warszawskich Przesłuchaniach Kameralnych (trio fortepianowe).
W roku 1993 i 1994 był laureatem Chopinowskiego Funduszu Stypendialnego. W 1996 r. otrzymał stypendium Ministra Kultury i Sztuki. Otrzymał nagrodę specjalną dla najlepszego pianisty na VIII Międzynarodowym Konkursie Wokalnym im. Ady Sari w Nowym Sączu. W 1999 r. zdobył II nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Muzyki Kameralnej im. Krzysztofa Pendereckiego.
W 2001 r. otrzymał nagrodę dla najlepszego pianisty na V Konkursie Wykonawstwa Polskiej Pieśni Artystycznej w Warszawie. W 2003 roku otrzymał nagrodę Prezydenta Warszawy Lecha Kaczyńskiego oraz nagrodę dla najlepszego pianisty na Konkursie Pieśni im. I. J. Paderewskiego
w Bydgoszczy i na VI Międzynarodowym Konkursie im. ST. Moniuszki w 2007 roku, nagroda dla najlepszego pianisty na II Miedzynarodowym Konkursie Wokalistyki Operowej im. Adama Didura w Bytomiu w 2008 roku, w 2009 roku otrzymał nagrodę Rektora UMFC za osiągnięcia artystyczne i pedagogiczne. Zdobywca „Fryderyka” w 2011 roku za najlepszą płytę kameralną z muzyką Karola Szymanowskiego (wraz ze skrzypkiem Sławomirem Tomasikiem). Posiada repertuar wykonawczy obejmujący dzieła od baroku do muzyki ostatnich dziesięcioleci. Dokonal prawykonania wielu utworów współczesnych kompozytorów polskich: W.Lutosławski, W. Rudziński, A.Kościów, Ł.Szablewska, A.Nawrocka, P.Zych, Anna Jastrzębska. Jest pianistą Konkursu Wokalnego im. Stanisława Moniuszki w Warszawie oraz kierownikiem zespołu pianistów. Od kilku lat prowadzi działalność pedagogiczną, od 2011 roku prowadzi klasę kameralistyki fortepianowej na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina. Posiada tytuł doktora sztuki. Dokonał nagrań dla Telewizji Polskiej, Polskiego Radia i dla Telewizji Węgierskiej oraz płyt dla firm Acte Prealable, Dux, WW open sources, CD Accord.


TEATR ZDROJOWY IM. HENRYKA WIENIAWSKIEGO

Teatr Zdrojowy zbudowano w zastępstwie rozebranego pod koniec XIX wieku teatru szczawieńskiego, usytuowanego na obrzeżach uzdrowiska. W 1896 roku, w miejscu przylegającego do Kursalu bazaru postawiono okazały budynek nowego teatru zdrojowego.
Za klasycystyczną elewacją kryje się bogato zdobione noerokokowe wnętrze, sali teatralnej. Sala, posiadająca wymiary 19x13 metrów jest wysoka na 10 metrów. Na piętrze mieszczą się wysunięte balkony 3 lóż. Z sufitu zdobionego rozetą zwisa duży żyrandol. Otwory wentylacyjne zakrywają kraty w stylu regencji. Elektryczne oświetlenie i wentylacja sali należały wówczas do najnowocześniejszych osiągnięć z zakresu wyposażenia technicznego teatrów. W pierwszych latach XX wieku od strony południowej dobudowano zaplecze teatru.
W Teatrze Zdrojowym grano różne sztuki teatralne, w tym także twórców polskich; m. in. wystawiano utwór pod tytułem "Wódz Kościuszko". Afisz reklamujący imprezę był wydrukowany w językach niemieckim i polskim. Niezależnie od codziennyc koncertów kapeli uzdrowiskowej, koncertowały tu liczne obce orkiestry. Wykonywano utwory J. Elsnera, K. Krupińskiego, a później F. Chopina, St. Moniuszki i H. Wieniawskiego.
Po II wojnie światowej teatr funkcjonował z przerwami do roku 1972 roku, kiedy to rozpoczęto mający trwać, jak się później okazało, 22 lata, remont. Udało się go zakończyć dzięki przejęciu Teatru przez Gminę Szczawno- Zdrój od dotychczasowego właściciela "Uzdrowisko Szczawno- Jedlina" na początku lat dziewięćdziesiątych. Teatr Zdrojowy ponownie otwarł swoje podwoje 2 października 1994 roku spektaklem "Pimpinone" G.Ph. Telemanna w wykonaniu artystów sceny kameralnej Opery Wrocławskiej i Orkiestry Kameralnej Leopoldinum. Uruchomienie w październiku 1994 roku Teatru Zdrojowego, ponownie pozwoliło na prowadzenie wielostronnej działalności.
Dzięki staraniom podejmowanym przez władze miasta ,w roku 2008 Teatr Zdrojowy przeszedł remont elewacji zewnętrznej i dachu z iluminowanymi ozdobami – wieżyczką i figurą statui wolności. Rok 2010 zaś to czas prac konserwatorskich we wnętrzu sali teatralnej, polegających na przywróceniu jej dawnego blasku dzięki odmalowaniu ścian i odświeżeniu wybranych elementów 24 karatowym złotem. Cała inwestycja została sfinansowana ze środków Gminy Szczawno-Zdrój oraz pozyskanych z Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2007-2013.
Dzisiaj, podobnie jak w XIX wieku i kolejnych dziesięcioleciach, Teatr Zdrojowy jest miejscem spotkań wielu znakomitości. Patronat Henryka Wieniawskiego - wielkiego wirtuoza skrzypiec i kompozytora - zobowiązuje. Stąd też nasz teatr jest miejscem wielu interesujących zdarzeń.
Od ponad 30 lat odbywają się tu Międzynarodowe Festiwale Henryka Wieniawskiego, koncerty Vratislavia Cantans i Filharmonii Sudeckiej oraz recitale uznanych artystów. Tutaj przyjeżdżają polscy i zagraniczni wykonawcy oraz młodzi muzycy na Międzynarodowe Warsztaty Fletowe oraz Międzynarodowe Kursy Gitary Klasycznej.


BILETY:
SUPER VIP (w pakiecie: miejsca w pierwszym rzędzie, zamknięte spotkanie z artystką po koncercie, album koncertowy, uroczysta kolacja, wydawnictwo płytowe) – 250 zł
VIP (w pakiecia: miejsca w pierwszych rzędach, zamknięte spotkanie z artystką po koncercie, album koncertowy, wydawnictwo płytowe) – 150 zł
I MIEJSCA – 80 zł
II MIEJSCA – 70 zł
III MIEJSCA – 60 zł

REZERWACJA:
[email protected]

SPRZEDAŻ:
Kasa Teatru
Herbaciarnia Teatralna
www.ticketpro.pl

Powiązane Video Wszystkie video

Rachel Barton Pine zaprasza na swoje koncerty w Polsce
TheThreeX, czyli muzyczny crossover
Stanis?awa Celi?ska, Bartek W?sik & Royal String Quartet - Warszawa (T. Love)
TURANDOT - Teatr Wielki w ?odzi

Instrumenty i sprzęt muzyczny

Winter JW 2015 4/4 futerał na skrzypce 4/4 ABS
Samson Expedition Express kolumna aktywna 6″ LF + 1″ HF, wbudowany interfejs Bluetooth i akumulator (do 8 godz. pracy)
Sennheiser BA-2015 akumulator do SKM 100/300/500, EK 100/1038/1039
Ernie Ball 2015 Paradigm Heavy Bottom Slinky struny do gitary elektrycznej 10-52

Kontakt


Maria Łakomik
Materiały prasowe, patronaty, treści. Filip Łakomik
Sprawy techniczne, integracje. Prześlij artykuł o muzyce
Można bezpłatnie nadsyłać dowolne materiały (tekst/grafika/video) związane z muzyką klasyczną, które Waszym zdaniem powinny znaleźć się w serwisie. Artykuły sponsorowane przyjmujemy poprzez platformę whitepress.

Partnerzy

Księgarnia Alenuty.pl
Sprzedaż nut i książek.
  • księgarnia muzyczna

Sklep Muzyczny.pl
Instrumenty muzyczne.
  • sklep muzyczny
kultura w sieci

Copyright © 2011-2024 CameralMusic.pl