Filharmonia Przedszkolaka i koncert Kwartetu Wilanów

VII Letni Festiwal Nowego Miasta
10 SIERPNIA 2014 R. NIEDZIELA

11:30 Ogród Fundacji Sto Pociech, ul. Freta 20/24A
Filharmonia Przedszkolaka

13:00 Kościół Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny, ul. Przyrynek 2
Kwartet Wilanów
Tadeusz Gadzina – I skrzypce
Paweł Łosakiewicz – II skrzypce
Ryszard Duź – altówka
Marian Wasiółka – wiolonczela

Program

Karol Kurpiński (1785–1857)
Fantazja na kwartet smyczkowy
Władysław Słowiński (*1930)
Jesienna opowieść
Karol Szymanowski (1882–1937)
Kwartet smyczkowy nr 2 op. 56
Moderato – Dolce tranquillo
Vivace scherzando
Lento – Moderato
słowo o historii – Karolina Paczyńska

Kwartet Wilanów powstał w 1967 r. Od 1969 r. nosił nazwę Kwartetu Wilanowskiego, wiążącą się z jego koncertami w dawnej rezydencji Jana III Sobieskiego. Obecnie, aby ujednolicić brzmienie nazwy w różnych językach, przyjął nazwę Kwartet Wilanów. Występował we wszystkich krajach Europy, a także w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Japonii, Meksyku, Brazylii, Peru, Wenezueli i Kolumbii. Brał udział w wielu ważnych festiwalach, m.in. w: Warszawie, Wiedniu, Grazu, Berlinie, Stuttgarcie, Helsinkach, Paryżu, Dreźnie, Patras, Montrealu, Cannes, La Chaise Dieux, Bergen, Joliette etc. W 1971 r. zdobył II nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Kwartetów Smyczkowych im. J. Haydna w Wiedniu, w 1972 r. - srebrny medal na Biennale w Bordeaux, w 1973 r. - III nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Muzycznym w Monachium. Repertuar zespołu, obok pozycji klasycznych zawiera liczne dzieła kompozytorów XX w., m.in.: T. Bairda, B. Bartóka, S. Barbera, A. Berga, G. Crumba, M. Małeckiego, K. Meyera, W. Lutosławskiego, K. Pendereckiego, Wł. Słowińskiego, A. Sznitkego i D. Szostakowicza. Kwartet występował wielokrotnie na Warszawskiej Jesieni; w 1983 r. otrzymał nagrodę krytyków SPAM „Orfeusz” za najlepsze wykonanie muzyki polskiej na XXVI festiwalu (V Kwartet smyczkowy K. Meyera).
W 1986 r. i 1990 r. został laureatem nagrody ZKP. Nagrał ponad 30 płyt kompaktowych, m.in. dla takich firm jak: Acte Préalable, Accord, Tudor, Pro Viva, Calig, Olimpia, Col Legno, Sonoton, Polskie Nagrania i Tonpress. Od 1990 r. Kwartet znalazł stałe miejsce do pracy w Staromiejskim Domu Kultury. W 1990 r. płyta CD nagrana dla Accordu „Witold Lutosławski – Musique de chambre” otrzymała prestiżową nagrodę „Diapason d’Or” francuskiego pisma muzycznego „Diapason”. W 1996 r. to samo pismo wyróżniło nagranie kwartetów E. Griega (też dla Accordu) przyznaniem pięciu gwiazdek. W 2001 r. płyta z utworami kameralnymi K. Meyera, nagrana przez Kwartet Wilanów i E. Gajewską dla Acte Préalable, została uznana przez pismo „Muzyka 21” płytą grudnia 2001 r. Przez wiele lat kwartet współpracował ze szwajcarskim klarnecistą Eduardem Brunnerem (kilkanaście wspólnych płyt!), a także z fińskim pianistą i dyrygentem R. Gothónim. Ostatnio Wilanów współpracuje z wybitnymi muzykami jazzowymi m.in. z pianistą A. Makowiczem. W 2012 r. Kwartet obchodził 45. rocznicę działalności koncertowej.

Tadeusz Gadzina studiował grę na skrzypcach w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Warszawie u Z. Bąkowskiego. Kształcił się ponadto w Guildhall School of Music and Drama w Londynie u Y. Menuhina i Y. Neamana. Jest laureatem międzynarodowych konkursów: Sibeliusa w Helsinkach (1970), Paganiniego w Genui (1971), Wieniawskiego w Poznaniu (1972), Flescha w Londynie (1974), Królowej Elżbiety w Brukseli (1976). W 1973 r. zdobył złoty medal na Międzynarodowym Festiwalu Laureatów w Plewen (Bułgaria). Jest uznanym i cenionym pedagogiem; prowadzi kursy mistrzowskie w wielu krajach Europy. Jest profesorem UMFC w Warszawie. Od 2002 r. jako „professor of residence” corocznie prowadzi kursy mistrzowskie w Morningside Music Bridge w Calgary w Kanadzie. W 2012 r. otrzymał „Nagrodę za Zasługi dla Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina”.

Paweł Łosakiewicz studiował w latach 1967-1971 grę na skrzypcach w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Warszawie u I. Dubiskiej. Występował jako solista w wielu miastach Polski, dokonał licznych nagrań radiowych. Nagrał dwie płyty, w tym jedną solową dla wytwórni amerykańskiej. Jest profesorem UMFC w Warszawie, gdzie od wielu lat pełni różne funkcje kierownicze na wydziale instrumentalnym.

Ryszard Duź studiował grę na altówce w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej we Wrocławiu u J. Michalskiego. W 1975 r. zdobył I nagrodę na I Ogólnopolskim Konkursie Altówkowym im. J. Rakowskiego w Poznaniu. W tym samym roku jako prymariusz Kwartetu im. St. Barcewicza był laureatem Międzynarodowego Konkursu Kwartetów Smyczkowych w Colmar we Francji. Jest profesorem UMFC w Warszawie w klasach altówki i kameralistyki. Członek Kwartetu od 1977 r.

Marian Wasiółka po ukończeniu Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej we Wrocławiu w klasie prof. K. Wiłkomirskiego brał udział w kursach mistrzowskich u R. Aldulescu i P. Tortelier. W latach 1964-1979 był koncertmistrzem orkiestr krajowych (Bydgoszcz, Poznań) i zagranicznych (Antwerpia, Kair, Hamburg, Herford), w tym w latach 1976-1979 Filharmonii Narodowej. Dokonał licznych solistycznych nagrań radiowych, np. dla NDR (koncert wiolonczelowy Dworzaka), MDR i Polskiego Radia. Członek Kwartetu od 1977 r.

Powiązane Video Wszystkie video

Nikola Lipska – O gwiazdeczko
Nikola Lipska – O mój Jezusicku
Piotr Wróbel - Moliendo Cafe cz. I, Anna Wrobel, Camerata Vistula
Gummibärchen (Gumisie)- The ThreeX

Instrumenty i sprzęt muzyczny

Gibraltar Klamry wielofunkcyjne Stand Mount Bar SC-SPAN
Elation PAR RGB Zoom LED - reflektor LED 24 x 3W RGB 10 - 60st. poekspozycyjny
Cameo LUKE 700 RGB - Professional 700mW RGB Show Laser
Cameo MATRIX PANEL 10 W RGB - 5 x 5 RGB LED Matrix Panel z pojedynczymi diodami

Kontakt


Maria Łakomik
Materiały prasowe, patronaty, treści. Filip Łakomik
Sprawy techniczne, integracje. Prześlij artykuł o muzyce
Można bezpłatnie nadsyłać dowolne materiały (tekst/grafika/video) związane z muzyką klasyczną, które Waszym zdaniem powinny znaleźć się w serwisie. Artykuły sponsorowane przyjmujemy poprzez platformę whitepress.

Partnerzy

Księgarnia Alenuty.pl
Sprzedaż nut i książek.
  • księgarnia muzyczna

Sklep Muzyczny.pl
Instrumenty muzyczne.
  • sklep muzyczny
kultura w sieci

Copyright © 2011-2024 CameralMusic.pl