10.08 - Koncert w ramach XXI Edycji Międzynarodowego Festiwalu Non Sola Scripta

10 sierpnia 2014

Piotr Rojek - organy
Irene Davidson - harfa celtycka
Lindsay Davidson - dudy szkockie


PIOTR ROJEK ukończył studia w Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu na Wydziale Instrumentalnym w klasie organów prof. Andrzeja Chorosińskiego oraz na Wydziale Kompozycji, Dyrygentury, Teorii Muzyki i Muzykoterapii w klasie kompozycji prof. Zygmunta Herembeszty i prof. dr. hab. Krystiana Kiełba.
Odbył szereg kursów mistrzowskich – interpretacyjnych oraz improwizatorskich, prowadzonych przez tak wybitne osobistości świata muzyki organowej, jak: Julian Gembalski, Bernhard Haas, Hans Haselböck, Ton Koopman, Jon Laukvik, Armin Schoof, Wolfgang Seifen, Józef Serafin czy Harald Vogel.
Dr hab. Piotr Rojek pracuje na stanowisku adiunkta w macierzystej uczelni, gdzie kieruje Katedrą Organów, Klawesynu i Muzyki Dawnej. Pełni również obowiązki dyrektora Państwowej Szkoły Muzycznej II stopnia im. Ryszarda Bukowskiego we Wrocławiu.
Artysta koncertował m.in. w Czechach, Finlandii, Niemczech, Norwegii, Słowacji, Szwecji. Prowadzi także kursy mistrzowskie w kraju i za granicą. Ma w dorobku osiem płyt. Powstała w 2005 roku płyta, na której zarejestrowano dziewięć toccat wybitnych kompozytorów od baroku do XX wieku, wykonanych na zabytkowych organach Adama Horacego Caspariniego w Wołowie, otrzymała nominację do prestiżowej nagrody Polskiej Akademii Fonograficznej FRYDERYK.
Piotr Rojek jest stypendystą Ministra Kultury i Sztuki, Internationale Altenberger Orgelakademie w Niemczech oraz laureatem konkursów organowych i kompozytorskich.

LINDSAY DAVIDSON studiował w Reid School of Music na Uniwersytecie w Edynburgu i jest pierwszym w historii muzykiem, który uzyskał dyplom uniwersytecki w zakresie gry na dudach. Po dyplomie kontynuował studia nad kompozycją i komputerową syntezą dźwięku. Wkrótce potem rozpoczął działalność artystyczną i pedagogiczną, założył kilka zespołów muzycznych, a także szkołę gry na dudach, dla której opracował nowatorski program nauki na tym instrumencie, z czasem przyjęty przez wiele szkół i zespołów na całym świecie.
Lindsay został wybrany Dudziarzem Miejskim (Town Piper) swojego rodzinnego Linlithgow (od 1987 do 2001), od 1992 oficjalnym dudziarzem klanu Davidsonów, jednego z najliczniejszych w Szkocji. W 2004 roku, otrzymał nominację na Nadwornego Kompozytora Barona Ardgowan, co było poprzedzone licznymi zamówieniami na utwory muzyczne ze strony Barona.
Ważnym elementem pracy Lindsaya jest promocja muzyki dudziarskiej, a jego ambicją przyczynienie się do tego, aby muzyka grana na dudach i tworzona z myślą o tym instrumencie została zaliczona w poczet muzyki poważnej i na stałe weszła do repertuarów filharmonii na całym świecie. Jako artysta, wykonywał po raz pierwszy utwory napisane dla niego: Broken Frontiers na podwójny kwartet smyczkowy i małe dudy szkockie autorstwa Jennifer Martin, utwór został wykonany w Edynburgu pod dyrekcja Joe Cancellaro w 1992 roku; Pieces for Gogarburn skomponowany przez Dee Isaacs, którego prawykonanie miało miejsce w 1998 roku także w Edynburgu; Rhapsody na borderpipes i orkiestrę smyczkowa autorstwa Nobuya Monta wykonane po raz pierwszy pod batuta Steve'a Ellery w Londynie w 2009 roku; Piece for Borderpipes i orkiestrę smyczkową napisane przez Jonathana Merretta zaprezentowane publiczności w 2009 roku w Kobe, w Japonii pod dyrekcją Steve'a Ellery.
Lindsay Davidson ma na swoim koncie koncerty, prowadzenie warsztatów, a także wykłady w wielu krajach świata: Australii, Austrii, Belgii, Republice Czeskiej, Danii, Estonii, Finlandii, Francji, Grecji, na wyspie Guernsey, Hiszpanii, Holandii, Japonii, Litwie, Luksemburgu, Niemczech, Norwegii, Polsce, Słowacji, Stanach Zjednoczonych, Szwecji, Szwajcarii, Turcji, Ukrainie, Wenezueli, Węgrzech, Wielkiej Brytanii i we Włoszech.

IRENE DAVIDSON dyplom z wyróżnieniem uzyskała w Akademii Muzycznej w Krakowie, w klasie harfy prof. Bogumiły Lutak-Modrinić. Edukację muzyczną kontynuowała pod kierunkiem prof. Bogumiły Lutak-Modrinić na studiach podyplomowych krakowskiej Akademii Muzycznej. Swój warsztat muzyczny doskonaliła też biorąc czynny udział w kursach mistrzowskich Susan Mildonian (1990 Kraków), III Harp Syphosium (1999 Amsterdam), w 1998 r. w I Dniach Harfy w Warszawie. Dokonała prawykonania i rejestracji utworów na harfę m.in. dla Związku Kompozytorów Krakowskich. Brała udział w nagrywaniu programów edukacyjnych dla dzieci w Telewizji Krakowskiej. Jako kameralistka współpracuje z wieloma zespołami instrumentalnymi i wokalnymi w Polsce i za granicą. Była współorganizatorem i solistką Sympozjum Harfowego organizowanego przez Akademię Muzyczną w Krakowie. Jest współzałożycielką niezwykłego tria "Celtic Triangiel" (sopran, dudy szkockie, harfa haczykowa) wykonującego muzykę szkocką i celtycką. W 2014 uzyskała stopień doktora w dyscyplinie artystycznej instrumentalistyka.
Obecnie pracuje jako harfistka Filharmonii Krakowskiej oraz jest asystentką w Akademii Muzycznej w Krakowie.

PROGRAM:

Feliks Mendelssohn-Bartholdy I Sonata f-moll op. 65, nr 1
(1809-1847)
I. Allegro moderato e serioso
II. Adagio
III. Andante
IV. Allegro assai vivace

MUZYKA SZKODZKA I CELTYCKA
w transkrypcjach Lindsaya Davidsona - program z komentarzem Artystów

Felix Borowski Sonata for Organ No. 1
(1872-1956)


Piotr Rojek


I.L. Davidson
fot Arkadiusz Sedek

Powiązane Video Wszystkie video

Sarah Brightman i Andrea Bocelli - Time to say godbye
Ludwig van Beethoven - Dziewi?ta Symfonia
„Cicha noc” – Joanna Kulig i Zbigniew Wodecki
All Improvviso 2011

Instrumenty i sprzęt muzyczny

Finale PrintMusic 2014 program do edycji nut
Leonardo LC-2014 wiolonczela 1/4 z pokrowcem
Hayman SN 2014 spryny werblowe 14″, 20 spryn
K&M 17581-014-55 Heli 2014 Black statyw do gitary elektrycznej

Kontakt


Maria Łakomik
Materiały prasowe, patronaty, treści. Filip Łakomik
Sprawy techniczne, integracje. Prześlij artykuł o muzyce
Można bezpłatnie nadsyłać dowolne materiały (tekst/grafika/video) związane z muzyką klasyczną, które Waszym zdaniem powinny znaleźć się w serwisie. Artykuły sponsorowane przyjmujemy poprzez platformę whitepress.

Partnerzy

Księgarnia Alenuty.pl
Sprzedaż nut i książek.
  • księgarnia muzyczna

Sklep Muzyczny.pl
Instrumenty muzyczne.
  • sklep muzyczny
kultura w sieci

Copyright © 2011-2024 CameralMusic.pl